Glory of The Roman Empire

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Eski Roma aslında o kadar da eski değil
Platformlar PC
Glory of The Roman Empire
Merlin Puanı 71
Artılar Müzikler son derece güzel, bir şehir kurma oyunu olarak başlangıçta zevkli gelecektir.
Eksiler Tekdüze bir oynanışı var, harita çok dar olduğundan istediğimiz binaların hepsini kuramayabiliyoruz.
Şehir kurma simülasyonlarını oynarken, şehir planlaması ile uğraşanlara, belediyelere ve şehrin düzeninden sorumu olan herkesin işinin son derece zor olduğunu anlayabiliyoruz. Elimizde bulunan sınırlı maddi kaynakları, yaşayan insanların mutlu olması yönünde ve onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kullanmak gerçekten stratejik bir mücadele. Çeşitli problemlerle başa çıkmaya çalışmak oyunlarda bile hiç de o kadar kolay değil. SimCity serisini oynamış olanlar ne demek istediğimi daha rahat anlayabileceklerdir. Sürekli uğraşmamız gereken problemler bulunuyor ve insanların düzgün şekilde yaşabilmeleri için şehrimize aktaracağımız fikirleri iyi organize etmemiz gerekiyordu. Şehir kurma oyunlarının başı SimCity olmuştur zaten ve onu baz olarak konuşmak gerekirse, işimiz hiçbir zaman kolay olmadı.

Geçmişe yolculuk

Zamanında bir de Caesar serisini oynadık. Rolümüz bu sefer daha bir enteresandı; Roma İmparatorluğu’nun başındaki Caesar rolünde olup şehirde olan biten herşey ile ilgilenmeye çalışıyorduk. Tabii bunu yaparken Roma kültürü ve eski yaşayışları hakkında da az çok bilgi sahibi oluyorduk. Buradan Glory of the Roman Empire’a köprü kurmak gerekirse, Caesar ile aşağı yukarı aynı kulvarda yarışıyorlar. Kendisi de bir şehir kurma oyunu ve eski Roma’da geçiyor, ancak diğerlerine göre son derece basit ve yüzeysel kalıyor. Genelde olay, şehire aşırı derecede yoğunlaşmak değil de, gereken görevleri yapıp bir sonrakine geçmekte bitiyor ve bu da çok zamanımızı almıyor. Gereken binaları yapmak, insan sayısını arttırmak ticaret yapmak şehri korumak gibi yüzeysel görevlerimiz var. Aslında şehir oyunlarının alışılagelmiş görevleri olabilir bunlar ancak başarmak için farklı çabalar sarfetmemizi gerektirmiyor.

Basit olarak nitelendirilebilecek 30 görev bulunuyor. Genel amaç olarak, şehrimizdeki binaları düzgün ve birbirleriyle alakalı olanları yakın yerleştirmeliyiz. Bundan sonra herşey arka arkaya rahat biçimde işliyor. Çalıştırdığımız kölelerimiz bulunuyor ve onlar için yiyecek üretip verimli olmalarını sağlıyoruz. Çalışan kölelerin dışında, zamanla şehirli insanlarımız olacak ve nüfusları da giderek artaracak, böyle olduğu zaman da paramızı iyi idare edip onlar için en gerekli olan binaları kurmamız gerekiyor. Maddi kaynak olarak da çıkarttığımız madenleri altın olarak işleyip kullanıyoruz. Binalar için etkli alanı gibi bir durum söz konusu, şehirlilerin etkli alanına girebilecek şekilde bir yerleşim yaparsak, binalar buna göre daha da işlek oluyorlar. Etki alanlarına dahil olmayan binalar ise daha az fayda sağlıyor, bu yüzden dizilim ve ilgili binaların bir arada olması son derece önemli. Yalnız GotRE’nin bu konuda bir handikapı var; şehir alanı son derece ufak tutulmuş ve binaların hepsi sığmayabiliyor, hele ki bölüm geçmek için gerekli olan kiliy bir binayı yapacak her kalmadıysa, tekrar baştan oynamamız bile gerekebiliyor.

Ticaret yolları kurup çeşitli alışverişler yapabilmemiz mümkün. Bunun için üretebileceğimiz şarap, et gibi alışılagelmiş ürünler mevcut. Ticaretin dışında düşünmemiz gereken bir başka durum da savaş. Bazı şehirler, gelişmemizi kıskanıp bizi durdurmak isteyecek, bu yüzden de üzerimize ordu gönderecekler. Bu gibi durumlara karşı bizim de hazırlıklı olmamız şart. Ordumuzu bulundurmalı ve hatta gözetleme kuleleri ile tehlikelere karşı kendimizi önceden haberdar etmeliyiz. Yalnız savaş kısmı yeteri kadar esnek değil, kimin ordusu daha fazlaysa o kazanıyor, tamamen düz bir mantık işliyor bu yüzden maddi durumumuz el verdikçe ordumuzu sıkı tutmamız gerekiyor.

Nasıl isterseniz


Bizi uğraştıracak çok fazla bir öğe olmadığından dolayı yapım bir süre sonra monoton bir hale gelebiliyor çünkü kendimizi aynı şeyleri yapıyormuşuz gibi hissetmeye başlıyoruz ki nitekim bu böyle de sürecek. Yalnız sesler bizi oyunda bir süre daha tutacak cinsten ve atmosferi iyi veriyor. Grafikler de karşımıza olumlu çıkıyor. Şehir kurma oyunlarına merakınız varsa, GotRE’yi deneyebiliriz ancak sıkılmadan oynayabileceğiniz garantisini maalesef veremiyoruz. Eski Roma kültürünü barındıran bu strateji oyunu ile bir süre oyalanmayı seçebilir, tekdüzelikten uzak olmak istiyorsanız yanına bile sokulmayabilirsiniz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.06.2023 14:30
Kalan Karakter : 300 Gönder
Glory of The Roman Empire

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×