1/2

Gothic 3

Ceren Arigil
Ceren Arigil 3.06.2010 - 12:31
Teknik sorunlar göz ardı edildiğinde, Gothic 3 bizlere mükemmel bir macera sunuyor
Platformlar PC
Gothic 3
Merlin Puanı 81
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Olağanüstü grafikler, geliştirilen oynanabilirlik, günlük sistemi ve başarılı görev seçimleri
Eksiler Teknik sorunlar aynen devam ediyor. Gereğinden yüksek bir performans istemesi
FRP-RPG türü bile kendi içinde o kadar çok evrim geçirdi ki, artık çok çeşitli varyasyonlarını etrafta bulabilmek mümkün. Hack & Slash ile geçen Diablo günlerinden tutunda, inanılmaz dünyasıyla Morrowind’e ya da Action ağırlıklı içeriğiyle Gothic’e kadar. Neverwinter Nights 2 ile yeni buluşmuş olmanın verdiği heyecanla, çoğu RPG arka plana itilecek gibi görünüyor. Ama FPS oyunlarından farksız gereksinimleriyle, Neverwinter Nights 2 herkese hitap ediyor gibi görünmüyor. Mütevazi RPG yapısı bozulmuş gibi görünse de, aslında bunun arkasında mimari sorun yatmakta; görünmeyen mekanların Render edilmesi sonucu, ortaya gereksiz CPU, Ram ve ekran kartı kullanımı çıkmakta.

Aynı dönem çıkıp da, biraz geri plana atılan Gothic III’ün Neverwinter Nights 2’den aşağı kalır olduğu söylenemez. Daha çok aksiyon tarzına yönelik oln Gothic serisi, ikinci bölümüyle pek de bekleneni verememişti. Özellikle sahip olduğu teknik sorunlar ile oynanabilirliğin bir hayli düşmesi herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Aynı şeyleri Gothic III için de söylemek mümkün, ama yine de serinin üçüncü bölümü ilk ikiye göre çok daha başarılı sahnelere sahip. Eğer iyi bir sisteminiz varsa, teknik sorunlar bir bakıma ortadan kalkıyor denebilir.

İsimsiz kahraman

İlk iki bölümde olduğu gibi, Gothic III’te de isimsiz kahraman rolüne bürünüyor ve sunulan 3 meslekten (warrior, archer ve wizard) birine yöneliyorsunuz. Sizi Orc’ların baskısı altında bulunan köle bir toplumun arasına sokan hikaye, serinin önceki bölümlerini oynamanyalar için biraz mantıksız ya da anlamsız kaçabilir. Özellikle ilk iki bölümden bazı karakterler ve objeler referans olarak gösterilecek, eğer Gothic ile önceden bir tanışıklığınız yoksa, öyle afal afal bakınmaktan başka bir şey yapamayacaksınız. Ama genel gidişatta çok fazla sorun yaşamayacağınızı belirtmeliyim.

Kısaca konudan bahsetmek gerekirse... Olaylar, kahramanımızın kuzeyinde buzullarla kaplı tepelere sahip Nordmar, güneyinde ise tozlu Varant bulunan Myrtana’ya varmasıyla başlıyor. Kahramanımız, neredeyse Gothic II’den hemen sonra, direkt olarak buraya gelmiştir. Bir kaç tanıdık karakterle buluştuktan sonra, Myrtana’nın içinde bulunduğu durum hakkında bilgi ediniyoruz; görünüşe bakılırsa Orc’lar bölgeyi ele geçirerek, şehirleri köle kamplarına çevirmişler. Bir kahraman olarak da, bu durumu ortadan kaldırmak tabi ki bize düşüyor. İsimsiz kahramanımızla oyuna başladığımızda, hiç bir konuda eğitiminiz bulunmamakta, neredeyse anadan doğma bir şahsiyetsiniz. Etrafta kendinizi geliştirebilmenizi sağlayacak çok sayıda mekan, araç ve bunlara benzer objeler bulunmaka; büyücülük okulları, çok sayıda değişik silah ve görevler... Her RPG’de olduğu gibi deneyim kazanıyor ve level atlıyorsunuz. Ama Gothic’de her level atlayışınızda, hangi özelliğinizi geliştirmek istiyorsanız o çalıştırıcıyı bulup ondan öğrenmelisiniz.

Oyuna biraz daldıktan sonra, Gothic III ile birlikte gözle görünür yeniliklerin geldiğini fark edeceksiniz. İlk iki bölümde büyük sorun yaratan kötü tasarlanmış ve düzenlenmiş olan günlük sistemi yenilenmiş durumda. Artık aldığınız görevler günlüğünüze daha anlaşılır ve düzenli bir şekilde yazılıyor. Eskiye göre görev çeşitlerinde de gelişmeler var. Artık fazla mekanı ziyaret edip uzun yolculuklar yapmanızı gerektiren görevlerden az sayıda alıyorsunuz. Uzun görevler yerlerini, daha kısa sürede bitirilen ve yerel alanla sınırlı görevlere bırakmış durumda. Görev konusunda oyunun biraz vasat ve yaratıcılıktan uzak olduğunu söyleyebilirim. Olaylar belirli sayıda yaratığı öldürmekten ya da belirli bir objeyi geri getirmekten öteye gidememekte. Neyse ki kısa süreli görevler sizi oyundan çok fazla koparmadan sonuca ulaşmanızı sağlayarak hikaye örgüsünde ilerlemenize yardımcı oluyor. Kamp tarzındaki bölgelere ayrılmış olan alanların hepsi birer güçlü lider tarafından yönetilmekte. Eğer kampta aldığınız görevlerin çoğunu yerine getirerek kampta yaşayanların güvenini kazanırsanız, liderlerin dikkatini çekiyor ve sonunda düşman kampı ortadan kaldır gibilerinden görevler alıyorsunuz. Genel olarak konuşmak gerekirse, Gothic’in içinde bulunduğu dünya oldukça büyük ve oyun ciddi anlamda uzun. Eğer nereye gittiğinize dikkat etmeden ilerlerseniz, çok kolay bir şekilde kaybolabilirsiniz. Ayrıca insanların yaşadığı yerlerden çok uzaklaşırsanız, yaratıklar ortaya çıkmaya ve onların pusularıyla uğraşmaya başlıyorsunuz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×