1/2

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Savaş, Çin mahallesine sıçradı!
Platformlar NDS
Grand Theft Auto: Chinatown Wars
  • Yapımcı - Yayıncı Rockstar Games - Rockstar Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 95
Artılar Mini oyunlar, müzikler, senaryo, grafikler, detaylı oynanış, yan görevler, multiplayer
Eksiler İnsanı işinden gücünden ediyor! Tam bir zaman hırsızı
Geçtiğimiz sene GTA IV, ilk olarak yeni nesil konsollara ve 2008 Aralık ayında da PC platformu için çıktı. Fırtına gibi esen GTA IV yüzüne ne kadar zamanımı konsol başında harcadım belli değil. Oyunla birlikte ilk defa resmi olarak da multiplayer geldi. Daha önceki GTA’larda multiplayer, modla sağlanıyordu. GTA IV’te online maçlarda Rockstar yapımcılarıyla bile kapıştık (Let Sleeping Rockstars Lie isimli Achievement, Rockstar yapımcısını multiplayer’da öldürünce açılıyordu. Ben daha ilk maçımda şansa öldürmüştüm ve Achievement’ı açmıştım). Niko’nun hikayesini önce konsollarda, sonrada PC’de bitirdik. Ancak GTA fırtınası durmak bilmiyor ve Nintendo’nun el konsolu DS’de maceraya devam ediyoruz.

İntikam yemini

Grand Theft Auto: Chinatown Wars, GTA serisinin Nintendo’ya çıkan dördüncü oyunu. Daha önce Grand Theft Auto ve Grand Theft Auto 2, Game Boy Color’a ve Grand Theft Auto Advance da, Game Boy Advance için çıkmıştı.

Rockstar’ın Leeds kanadı tarafından geliştirilen Chinatown Wars’ta, Triads çetesine üye olan Huang Lee isimli karakteri yönetiyoruz. Huang Lee, babasının ölümünden sonra Yu Jian isimli aile kılıcını amcasına devretmek için yola koyuluyor; ancak saldırıya uğruyor ve kılıç da çalınıyor. Bundan sonra amacımız kılıcı ele geçirmek ve bize yapılanların hesabını sormak oluyor.

Baştan belirteyim, Chinatown Wars oldukça yaratıcı ve harika bir oyun. Bunun sebebi de DS’in dokunmatik ekranıyla ve mikrofonuyla yapılanlar. Hatırlayacağınız gibi GTA IV’te araba çalmak kolay değildi. Eski GTA’larda karakter arabanın kapısını açıp, anında arabayı çalıştırıyordu. Ama GTA IV’te Niko en başta camı kırıyor ve sonra arabayı çalıştırmaya uğraşıyordu. Bu tabii ki daha bir gerçeklik hissi veriyordu. Chinatown Wars’ta bu iş biraz daha ayrıntıya girmiş. Oyunun daha en başında denize atılan araçtan camı kırıp çıkıyoruz. Karaya ayak bastığımız gibi park halindeki arabaya bindiğimizde, dokunmatik ekranda bir tornavida yer alıyor. Tornavidayı kontak anahtarının olduğu yere sokup, sağa sola döndürerek arabayı çalıştırıyoruz. Bazen de kontak yerindeki vidaları söküp, kabloları birbirine değdirip, bağlayarak arabayı çalıştırıyoruz. Yani araba çalmak eski oyunlardaki gibi değil, GTA IV’teki gerçekçilik aynen devam ediyor. Ama bir detay daha var, arabayı çalıştırmaya uğraşırken, ekranın altında bir bar yer alıyor. Eğer bar dolana kadar arabayı çalıştıramazsak, aracın alarmı çalmaya başlıyor.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars
"Arabayla rampaların üstünden zıplayıp, panoları kırabiliyoruz."

Küçük Çin’de büyük bela

DS’in üst ekranında oyunu oynarken, alt ekranda ise PDA’mız yer alıyor. PDA üstünden GPS, maillerimiz, kontak kurduğumuz kişiler, oyundaki statlar ve diğer seçenekler yer alıyor. PDA dışında, klasik mini harita, silah seçimi veya radyo değişimini buradan yapabiliyoruz. Radyo demişken, evet her GTA’da olduğu gibi radyo eksik edilmemiş. Birçok radyo kanalı var ve harika müzikler yer alıyor.

Chinatown Wars, diğer GTA’larda olduğu gibi yasadışı işler üstüne kurulu. Birini bir yerden başka yere arabayla götürmek, Sniper ile hedefleri öldürmek, polislerle veya başka çetelerle kovalamaca yaşamak, rakip çetelerin üyelerini ortadan kaldırmak, denizde diğer teknelerle kapışmak gibi çeşitli görevler yapıyoruz. Ana görevleri yaparken de detaylar konuşuyor. Mesela Sniper ile vuracağımız hedefler var. İlk olarak olay yerine gidiyoruz, ancak karşımızda elektronik kilide sahip bir kapı çıkıyor. İlk detay burada devreye giriyor. Dokunmatik ekran üstünde kilidi kırıyoruz ve içindeki kabloları birbirine bağlayıp, kapıyı açıyoruz. Sniper direk olarak elimize verilmiyor. Bir çanta içinde Sniper’ı parça parça şeklinde teslim alıyoruz. Çanta içinden parçaları çıkartıyoruz. Dürbününü gövde üstüne yerleştiriyoruz, namlusunu döndürerek monte ediyoruz. Bundan sonra hedefler geldiğinde, onları vuruyoruz. Özellikle parçaları dokunmatik ekran sayesinde monte etmek, harika düşünülmüş.

Ana senaryodaki görevler haricinde, Rockstar Leeds birçok yan görevi, mini oyunları ve gizli olarak yer alan toplanabilirleri de Chinatown Wars’a eklemiş. Mesela ambulansla hastaneye hasta taşımak gibi eski GTA’lardaki görevleri yapabiliyoruz. Özellikle mini oyunlar gerçekten eğlenceli oluyor. Örnek vermek gerekirse, kazı kazan şeklinde kartlar var.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×