1/2

Great Battles of World War II - Stalingrad

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Bu sefer Stalingrad muharebelerindeyiz...
Platformlar PC
Great Battles of World War II - Stalingrad
  • Yapımcı - Yayıncı DTF Games - 1C
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 74
Artılar İkinci Dünya Savaşı atmosferi gayet güzel aktarılmış. Başarılı ses ve müzikler.
Eksiler Türe hiç bir yenilik getirmiyor. Günümüze göre zayıf kalan grafikler...
1942 ile 1943 yılları arasında yaşanan Stalingrad muharebelerinde Almanlar, Sovyet halkının ve askerlerinin üstün direnişleriyle karşılaştılar. Stalin’in 190 tümenden oluşan dev ordusu Alman kuvvetlerini kuşatınca, Hitler’in ordusu çareyi geri çekilmekte buldu. Böylelikle düşürülemeyen Stalingrad, Almanlar’ın planlarının ters tepmesine neden oldu...

1939 yılında başlayan 2. Dünya Savaşı, 1945 yılında sona ermesine karşın, monitörlerimizde tüm şiddetiyle devam ediyor. Bu sefer karşımızda Great Battles serisinin Stalingrad isimli oyunu duruyor. Anlayacağınız yine 2. Dünya Savaşı ve yine RTS!

Yine yeni yeniden 2. Dünya Savaşı!

İkinci Dünya Savaşı konulu oyunların giriş videoları, iyiden iyiye birbirine benzemeye başladı. Fonda çalan duruma uygun bir müziğin üstüne, İkinci Dünya Savaşı’ndan fotoğraflar ve belgelerin gösterildiği açılış videoları oldukça sık kullanılıyor. Belki bu şekilde hazırlanan videoların, oyuncuları daha fazla etkileyeceğini düşünen yapımcılar, böylelikle en kolay yolu seçmiş oluyorlar. Açıkcası bir kaç fotoğraf ve bir kaç yazılı belge beni pek havaya sokmuyor. İşte bu tarz bir video ile Great Battles of WW-II Stalingrad’a giriş yapıyoruz.

Oyunumuzun isminden de anlaşılacağı gibi 2. Dünya Savaşı’nı ve bu savaşın en anlamlı muharebelerinden biri olan Stalingrad’ı konu alıyor. Hal böyle olunca seçilebilecek 2 ülke mevcut. Axis ve Red Army olarak belirtilmiş güçlerden, Axis’i alırsanız Almanya’yı, Red Army’i alırsanız Sovyetler birliğini yönetiyorsunuz. Seçimimizi yaptıktan sonra 2. Dünya Savaşı atmosferine kendimizi bırakıyoruz. Zaten yapımcılar peşi sıra çıkardıkları 2. Dünya Savaşı konulu oyunlar sayesinde, bu atmosferden hiç bir zaman kopamadığımız için adapte olmakta zorluk çekmiyoruz.

Yardım çağır! Çağıramam senaryoda yok.

Birimler ekrana ilk yansıdığında, hemen Sudden Strike oyununu anımsadım. Tıpkı ondaki gibi birim üretme şansımız bulunmuyor. Var olan eldeki birlikleri komuta ediyoruz. Tanklar, askerler, asker taşımak için kamyonlar, uçak savarlar ve topçu birlikleri... görevimizi başarıyla tamamlamamız için emrimize verilmiş. Bir aksilik olurda birliklerinizi kaybederseniz yardım çağırma şansımızda yok! Yardım, gerekli veya gereksiz bir şekilde, senaryoya uygun olarak kendisi geliyor. Bu yüzden dikkatli davranmak zorundasınız.

Piyadeler diğer RTS’lere oranla oldukça aktif rol üstleniyorlar Stalingrad’da. Tanklar geldiğinde kaçmalarını beklediğim askerler, hemen tanka bomba atmaya başlıyorlar. Buna ek olarak yakında topçu birliğiniz varsa, kısa sürede tankın icabına bakıyorlar. Sizde derin bir nefes alıyorsunuz derken bu seferde düşmanın piyade birlikleri bölgeye geliyor. Genellikle gördüğüm şu ki; en yakındaki binaya girip, oradan size ateş açıyorlar. Hal böyle olunca bu sefer sahne alma zamanı, sizin tanklarınıza geliyor. Yıkıcı silahları sayesinde yerle bir ettikleri binaların enkazı, düşmanlarınızın mezarı haline geliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×