1/8

Hangi ekran kartı?

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Hangi ekran kartını almalıyım?
Uzun yıllara ve sayısız e-postaya rağmen bu soru hiç bir zaman eskimeyecek. Tamam, belki biraz. Kafanızın karışmasında siz de haklısınız. Her üç ayda bir, yaşanan teknolojik sıçramalar sonucunda grafik kartı dünyasında yeni bir kral ilan ediliyor. Kategorisinde en üst sıralarda yer alan 500$ ve üstü bir ekran kartı alıp da daha kurulumunu yaparken eskidiğine yönelik haberleri okuyan alıcının pişmanlığına bir çözüm getiremeyiz fakat neler hissettiğini anlayabiliriz. Yeni nesil grafik kartlarının çıkması ile kargaşa dolu günleri az da olsa geride bıraktık. 3D grafik kartlarının ne anlama geldiğini anlamak ve bu konuda kısa bir uzmanlık eğitimine girmek istiyorsanız dersimiz başlamıştır çocuklar.

BÖLÜM 1:

Ne kadar çok ekran kartı çeşidi olursa olsun, ne kadar pixel veri hattı içerirse içersin ya da üreticiler istedikleri kadar quad-card çözümleri üretirse üretsinler, kaçınılmaz gerçek şudur ki herkesin isteklerini karşılayabilecek, her açıdan mükemmel bir ekran kartı bulunmamaktadır.

BÖLÜM 2:

Ekran görüntülerinden de anlaşılacağı gibi piyasada şu anda fotoğraf gerçekliğinde görünüm sunabilecek GPU (Ekran Kartı Grafik İşlemcisi) bulunmamaktadır ve yakın zamanda çıkması beklenmemektedir.

ÖNEMLİ SORULAR:

Soru: Tamam, ama peki motor kapağının altında neler var?

Cevap:Uzun zamandır düşündüğünüz bu ekran kartınızı upgrade macerasına başlamadan önce bilgisayarınızın AGP (Advanced Graphics Port) ya da PCIe (PCI Express) ekran kartı slotlarından hangisini desteklediğini bilmeniz gerekiyor. Halen oyun oynanabilecek türden eski makinalar çoğunlukla AGP slot kullanmaktadırlar, PCIe ise yakın gelecekte gideceğimiz yol olarak görünmektedir. Herkesin almayı çok istediği son model ekran kartları PCIe teknolojisi kullanmaktadır. Eğer sizin anakartınızda hangi slot tipi olduğuna emin değilseniz bunu anlamanın iki yolu var:

1- Bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak özellikleri seçin. Donanım sekmesinden "Aygıt Yöneticisi" butonuna tıklayın. Ekran Bağdaştırıcıları alanında yer alan grafik kartınıza sağ tıklayarak özelliklerini seçtiğinizde ekran kartınız hakkında bilmeniz gereken herşeyi bulacaksınız (Örneğin "Konum: PCI Veriyolu 1").

2- Ekran kartınızın ne tür slot kullandığını anlamanın bir diğer yolu da yukardaki karşılaştırma resimlerinde olduğu gibi anakartınıza doğrudan bakmaktır. Resimlerde yer alan renk farklarını unutabilirsiniz, asıl önemli olan ayırt edici özellikler konnektörler ve grafik kartlarını kilitlemeye yarayan slot sonundaki klipslerdir.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×