Hawking anısına Elite: Dangerous'ta 5 saatlik maraton düzenlendi

Hawking anısına Elite: Dangerous'ta 5 saatlik maraton düzenlendi

Furkan Güler
Furkan Güler 19.03.2018 - 14:21
Oyuncular, Stephen Hawking'i unutmadı.

Geride bıraktığımız hafta hayatını kaybeden ünlü İngiliz bilim insanı ve fizikçi Stephen Hawking adına Elite: Dangerous oyuncuları ilgi çekici bir etkinlik düzenledi. Video oyun piyasasında olan en iyi uzay simülasyonlarından bir tanesi olarak gösterilen Elite: Dangerous'ta, bir oyuncu oyunda yer alan 19 uzay istasyonunu gezmek için yüzlerce oyuncuyu arkasına topladı. 5 saat süren bu turda oyuncular kargo gemileri ile çay taşıdı. Stephen Hawking'in favori içeceği olan çay, turun sonunda HIP 34707 isimli kara deliğe bırakıldı. Ayrıca profesörün araba plakası olan T4 SWH ise turun ismi oldu.

Stephen Hawking'i video oyun dünyası da unutmadı

Hawking anısına Elite: Dangerous'ta 5 saatlik maraton düzenlendi

Stephen Hawking kimdir?

8 Ocak 1942'de Oxford İngiltere'de doğan Stephen Hawking, fizikçi, evrenbilimci, astnorom, teorisyen ve yazardır. Hawking sekiz yaşındayken, Kuzey Londra'dan 20 mil uzaktaki St Albans'a gitti. 11 yaşında St Albans okuluna kayıt oldu. Buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu Oxford Üniversitesi kolejine devam etti. Babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği seviyordu. Fakat okulun matematik bölümü mevcut değildi. Bu yüzden onun yerine fizik öğrenimi görmeye başladı. Üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi. Daha sonra Kozmoloji üzerine çalışmalarını devam ettirmek için Cambridge'e giden Hawking doktorasının burada aldı. 1973'te Gökbilim Enstitüsünden ayrılan Hawking, Uygulamalaı matematik ve kuramsal fizik bölümüne geçiş yaptı. 1978'da ise matematik bölümünde Lucasian matematik prefosörü oldu. Einstein'ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Big Bang'le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı'nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.10.2020 16:24
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×