1/4

Heavy Rain

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Klişelere son veren yağmur
Günümüzde sürekli gelişim gösteren oyun sektörü, büyüdükçe maliyetler artıyor ve ne yazık ki kaliteli yapımcıları da kaybediyor. Birçoğu büyük firmaların altına girerek, eski özgürlüklerini bir nebze olsun yitiriyorlar. Dolayısıyla da multiplatform çalışma zorunluluğu getiriliyor ve özel oyunlar, oyun lügatından yavaş yavaş silinmeye başlıyor. Bu da doğal olarak oyun kalitesini düşüren bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü tüm platformlara çalışmak demek, daha fazla zaman daha fazla efor sarf etmek demek. Üstüne üstlük platformların sahip olduğu özel donanımsal güçlerden yararlanamamak da cabası diyebiliriz. Fakat maalesef bu tip durumları çok dikkate almayan ve onlar için her yıl çıkan oyunun kalitesinden çok, sayısının önemli olduğu bir dönemdeyiz. Ancak tabii ki kaliteyi ilk sırada tutan firmalar da var, bunların başında da Quantic Dream geliyor.

Heavy Rain
"Heavy Rain'de daha önce hiç bir oyunda göremeyeceğiniz derecede etkili ve duygu yüklü gözler göreceksiniz."

Quantic Dream (QD), geçmişte multiplatform çalışmalar yapmış bir firma olmasına rağmen, bu işin ne kadar kötü olduğunu fark eden firmalardan da biri konumunda yer alıyor. Aslında bu başarılı yapımcı oyun dünyasında pek de tanınan bir firma değil, en azından yakın zamana kadar. Çünkü 99 yapımı ortalama bir oyun olan Omikron ile bu sektöre adım atan QD, gerçek çıkışını ve popülaritesini Fahrenheit ile gerçekleştirdi. Devrim niteliğindeki oynanabilirliği ve yaptığınız hareketlerin oyunun ilerleyişine etki etmesiyle tüm oyun dünyası tarafından klasik sayılan Fahrenheit, QD’in mihenk taşı olmayı başarmış, firmayı ise az ama öz oyun yapan bir konuma sokmuştu. Tabii böylesine başarılı bir oyundan sonra, yeni oyun için tüm gözlerin çevrildiği firma, bir süre sessizliğini korusa da E3 2006’da gösterilen teknoloji videosu ile tam anlamıyla şok etkisi yaratmayı başarmıştı. Deneme çekimine gelen bir bayanın, hislerini ne derece başarılı bir şekilde yansıttığını gördükten sonra oyunlara olan bakışımız bir kez daha değişmiş ve merakla beklediğimiz oyunlar arasına o gün girmişti Heavy Rain (HR).

Oyunun ilk başta tüm platformlar için yapılacağı düşünülse de, Quantic Dream’in Sony ile anlaşması sonucunda konuşma yapan firmanın kurucusu ve başkanı David Cage, “En büyük hayalimiz, oyunumuzu tek bir platforma yapmaktı. Çünkü Fahrenheit’ı tüm platformlara yaparken, geliştirme sürecinin her aşaması acı verici oldu.” dedi ve Heavy Rain’in sadece PlayStation 3 için geliştirileceği kesin bir dille onaylanmış oldu. Tabii platformun da belirlenmesinden sonra HR’nin nasıl bir şey olacağını merak eden oyun severler, gözlerini tekrardan firmaya odakladılar. Sonuçta tüm tabuları yıkan bir firmadan bahsediyoruz. Yıllarca karşımıza oyun diye çıkan şeyleri bir kenara atıp, müthiş bir cesaret örneği göstererek bizlere daha önce görülmemiş bir heyecan ve deneyim yaşattılar. Ancak uzun bir süre bilgi vermemekte ısrar eden firma, geçtiğimiz yıl birkaç fuarda gösterilerini yaparak, ikinci Heavy Rain şok etkisini de yaşatmayı başardı.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×