1/6

Heavy Rain: The Origami Killer

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 14.06.2010 - 12:23
Yağmur şiddetini iyice arttırdı!
Oyunları oynamak yıllardır aynıdır, bir ya da birkaç karakteri kontrol ederek istenilen yere doğru ilerlersiniz ve bir şekilde oyunu bitirirsiniz. Yapılabilen başlıca hareketlerin dışında oyun ya da karakter üzerinde neredeyse hiç etkiniz yoktur. Bir sonra ki adım her zaman bellidir ve o noktaya geldiğiniz de sahne size sunulur. Peki ya o sahneleri siz belirleseydiniz ne olurdu? Sanırım ortaya film tadında bir proje çıkardı. Yönetilen bir karakteri sadece hareket ettirmenin dışında, onun düşüncelerine, duygularına yön vermek, hatta konuştuğunuz insanın dahi düşüncesini değiştirebilmek ve her adımınızda karşınıza gelecek bir sonraki sahneyi şekillendirmek? İşte bu kulağa fazlasıyla hoş geliyor öyle değil mi? Bu yılki Gamescom fuarında meraklı gözlerin odaklandığı bir oyun vardı. Fahrenheit (Indigo Prophecy) ile herkesin dikkatini fazlasıyla çekmeyi başaran Quantic Dream’in uzun zamandır geliştirdiği yeni projesi Heavy Rain (HR).

HR hakkında baya bir süre neredeyse hiç bilgi verilmedi. Daha sonraları yavaş yavaş karakterler, oynanabilirlik gibi konularda detaylar vermeye başlayan yapımcı firma; Gamescom fuarıyla birlikte Heavy Rain’de yer alacak dört karakterden açıklanmayan son ikisini de tanıtarak, heyecanımızı biraz daha arttırdı. Şimdi gelin; tüm oynanabilir karakterler, senaryo ve oynanabilirlik konusunda açıklanan yeni bilgiler eşliğinde merakla beklenen bu güzide yapımın bize neler sunacağını biraz toparlayalım.

Heavy Rain: The Origami Killer
"Karakter modellemeleri çok başarılı, özellikle insanların yüzleri ve duygu dolu bakan gözler takdire şayan..."

Kaybolan bir yağmur damlası…

Heavy Rain’in ilk olarak konusu neymiş ona bir bakalım. Öncelikle oyunumuz alışılmışın dışında bir yapıda karşımıza çıkıyor. Herhangi önemli birini ya da dünyayı kötülüklerden kurtarmayarak, sadece sıradan insanların insani çabalarına tanık olacağız, zaten amaçta bunu yansıtabilmek. HR; Madison Paige, Norman Jayden, Ethan Mars ve Scott Shelby adındaki dört farklı karakterin Origami kod adlı bir katili bulmaya çalışmasını anlatıyor. Hepsinin izlediği yol başka olsa da, bu karakterlerin bir müddet sonra yollarının kesiştiğine tanık olacağız. Oyun boyunca bu serüveni dört farklı gözle görerek her birinin yaşadıklarına şahitlik edeceğiz. Sıradan bir insanın kendi sınırlarını nasıl zorladığını ve bu uğurda neleri feda edebileceğinin gösterilmek istenildiği HR’yi, hani kısaca anlatın deseler, sanırım hayatın içinden, ama kötü tarafından bir oyun diye açıklayabiliriz.

Yapımla ilgili olarak en çok merak edilen kısımlardan biri karakterlerin nasıl olacağı sorusuydu. Bunun cevabını yavaş yavaş, aheste aheste aldık. Sağ olsun yapımcılar ser verip sır vermiyorlardı. Ama geçtiğimiz Gamescom’da artık oyunda yer alan oynanabilir dört karakterinde kim olduğunu öğrendik. Her zaman bahsedildiği gibi oldukça sıradan insanlar karşımıza çıktı. Bir gazeteci, bir dedektif, bir FBI ajanı ve bir de mimar. Her birinin başarılı olduğu tarafları kadar, zayıf olduğu yönleri de var.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×