Heroes of Might & Magic V: Hammers of Fate

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Heroes of Might & Magic V'e doyamayanlara ek paket yetişiyor
Platformlar PC
Heroes of Might & Magic V: Hammers of Fate
Merlin Puanı 68
Artılar HOMM bağımlılığını devam ettiriyor
Eksiler Tek düze görevler, yenilikler yeterli değil
Genelde güzel ve başarılı olan birçok yapımın ek görev paketi gelir arkasından. Bu paket bazı zamanlar iyi, bazı zamanlar kötüdür. Ama asıl amacı oyunun oynanabilirliğini devam ettirmek ve bazı yenilikleri katmaktır. Yenilik dediklerim ciddi anlamda kökten olan değişiklikler veya kalbur üstü birkaç özellik de olabilir. Burası aslında biraz yapımcılara kalıyor. Sonuçta başarılı eklenti paketlerini görebiliyoruz.

Heroes of Might and Magic efsanesi

Heroes of Might and Magic V başarılı bir oyundu. Efsaneyi harika bir şekilde devam ettiriyordu. Nival Interactive gayet güzel bir iş çıkartmıştı. Ama asıl olay, bir kişiyi saatlerce bilgisayar başında tutabilmesi ve bağılık yapması hastalığı. Şahsen saatler su olarak aktı gitti, ama ben halen HOMM V oynamaya devam ettim. Tabii ki oyunda hatalar vardı, bunlar çıkan yamalarla düzeltildi. Özellikle ilk yama kritik bir iki noktaya yaptığı müdahale ile önemliydi. Aradan geçen zaman içinde böylesi başarılı oyunlara yapılan klasik duyuru geldi. Nival Interactive, HOMM V için bir ek görev paketi açıklamasını yaptı. Hammers of Fate tamamlandı ve piyasaya sunuldu.

Hammers of Fate’te; Renegades yer alıyor, Cüce ırkı geliyor, yeni birimler ve senaryolar ekleniyor. Ancak bunların köklü bir değişiklik yaptığını aslında söylemek zor. Hemen başlayıp ek görev paketindeki değişikliklere göz atalım. “Renegades” ırkı Campaign’i ilk açtığımızda karşımıza çıkıyor. Şöyle bakıldığında değişik sayılabilir gibi duruyor, ancak kazın ayağı öyle değil. Çünkü kendileri Haven’larla akrabalar, hatta onların su katılmamış halleri diyebiliriz. Tip, boy, pos Haven’lara aynen uyuyor, ama uyanık yapımcılar renk farkını araya katmış. Birimler de biraz değişiklik var mı diye göz atıyoruz, ama birimler bile Haven’nın tıpatıp aynısı çıkıyor. Arada birkaç ekstra özellik vs… olmuş. Ama bunlar Haven olmamasını engellemiyor. İlk kısımlar oldukça sıkıcı ve ciddi anlamda çekici bir yanı yok.

Cüce faktörü

Oyundaki ilk kısmı eğer sabredip atlatabilirseniz, ciddi anlamda oyun kendini biraz açıyor. Hammers of Fate’in belki de en önemli yeniliği “Cüce ırkı” ikinci yarıda sahneye çıkıyor. Aslında Cücelerin çok çok aşmış bir özelliği yok, ancak oyuna asıl katılan ırk olması tabii ki ilgi çeken kısım. İlk olarak Cücelerde hızlı birlik olan “Bear Rider” birimleri dikkati çekiyor. Bear Rider’lar cidden hızlı ve savaşta oldukça işimize yarayacak bir birlik. Parasal açıdan ne çok pahalı ne de çok ucuz olma durumu var. Bear Rider’lar benim favori birimlerim oldu. En güçlü birim olarak ateşlerden oluşma bir yaratık yer alıyor. Oldukça kuvvetli ve dayanıklı. Gene son seviye canavarı olarak pahalı. Ama çıktığı anda hayat kurtarıcı ve savaşı lehinize çevirecek bir birim. Diğer birimler arasında mızraklı olan yayalar filan yer alıyor. Sonuç olarak Cüceler başlı başına bir ırk olarak renk getirebiliyor, ama bunun dışında başka artısı yok.

Grafikler her zamanki gibi göz alıcı. Aslında ana oyundan bu yana değiştirilen bir şey yok. Sadece ortaya sürülen yeni ırkların birimleri ve değiştirilen modellemeler var. Bunlar dışıdan efektleriydi, kaplamasıydı şuydu buydu bunlar ana oyunu bıraktığınız gibi duruyor. Yapımda yalnız ters giden kısımlardan birisi sesler oldu. İlk oyundaki seslendirmeler ve geri kalanı cidden iyiydi. Ama bu sefer bir şeyler bozulmuş gibi. Arada cızırtılık yapan ve takılan bir kısım var. Hoş bu yer zaten insanı sinir edecek bir problem de değil. Ama insan bazı zamanlarda takılmadan edemiyor.

Sevenlere

Üç adet senaryomuz var ve bu senaryolar birçok bölümden oluşuyor. Ama açıkçası oyunun ilk senaryosu cidden insanı sıkan türden. Renegades’la oynanan kısımlar alıştırma sayılabilir. Böylelikle Hammers of Fate’e biraz daha ısınabilirsiniz. Görevler genelde tek düze ve pek fazla çekicilik bulunmuyor. Nival sanki ek paket üstünden “Hani yapalım bitsin, HOMM V’in ek paketi olsun” gibisinde bir tavırda bulunmuş. Aslında bu eklenti paketi oyunu sevenler için yeterli gibi duruyor. Gene her zamanki gibi bağımlılık yapıp, bilgisayar başına oturtmayı sağlayabiliyor. Rast gele yapılabilen harita özelliği ile defalarca oynanabilir. HOMM V ve Hammers of Fate bir arada satışa sunuldu. HOMM V’i uzatmak isteyenlere gidebilecek bir paket olmuş.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 26.02.2024 23:32
Kalan Karakter: 300 Gönder
Heroes of Might & Magic V: Hammers of Fate
İlginizi Çekebilir