1/6

Hitchcock: The Final Cut

Can Kara 3.06.2010 - 12:31
Korku filmlerinin unutulmaz yönetmeni Alfred Hitchkock’un öykülerini aratmayacak özellikte bir oyun oynamak ister misiniz?

Korku filmlerinin unutulmaz yönetmeni Alfred Hitchkock’un korku ve gerilim dolu öykülerini aratmayacak özellikte bir oyun oynamak isteyenler. Hemen bu oyunu alıp maceraya dalsınlar. Beklemeye gerek yok.

Oyunun konusu genel olarak şöyle. Robert’in başı bir film projesiyle derttedir. Film projesi için çağırdığı ekibin öldürülmesi ile birlikte işler karışmıştır. Bir an önce cinayetlerin katillerinin bulunması onun için kaçınılmazdır. Bu sayede olaya kahramanımız devreye giriyor ve oyuna başlıyoruz.

Başlamadan önce şunu belirtmek gerekli ki adventure oyunları diğer oyunlara nisbeten herzaman biraz daha zor olmuştur yada ben öyle bulmuşumdur. Ancak The Final Cut bu anlamda biraz da kolay bir oyun sayılabilir. Bu anlamda adventure tarzına başlamak isteyenler için bu oyun bir başlangıç olabilir. Oyunda çok zor bilmeceler yer almıyor. (Ben bazılarını şans eseri buldum ne yalan söyleyim)Özelikle oyunda her yere bakmanız ayrıca da  büyüteçle bakarken gözünüzden birşeyleri kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Yaptığınız bir yalnış yada göremediğiniz bir ipucu oyunu bitirmenizi çok zorlaştıracaktır. Ayrıca oyunda bazı aksaklıklar da var örneğin bazı tıkanmalar söz konusu. eğer Robert’in asılı kaldığı yere ikinci kez gelirseniz. İkincisinde onu kurtaramıyorsunuz çünkü bir kez çalıştırdığınız vinç kolu bie kez daha çalışmıyor. Bu anlamda bazen bazı şeyleri arka arkaya iki kere yaparsanız tıkanlmalar olabiliyor. Ayıca bazı yerlerde de kamera açılarını da çok kötü düzenlemişler ne yalan söyleyim.

Elimizdeki konsol sayesinde tüm oyunu buradan idare edebiliyoruz. Konsol sayesinde hem istediğimiz yerlere kısa yoldan gidebilir hem de save yada load gibi işlemleri buradan yapabiliriz. Kişiler hakkındaki bilgilerimizi de buradan rahatlıkla kendimize hatırlatabiliriz. Oyunda mümkün olduğu kadar sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Son olarak da inceleme yaparken mümkün olduğu kadar dikkatli olun. Başlayabiliriz sanırım..

Oyuna bir evin girişinde başlıyoruz. Burada Alicia ile kısa bir diyalog var.Öncelikle tam arkanıza dönün. Sağda Robertin ofisi solda mutfak ve karşıda da salona giden bir kapı göreceksiniz. Kapıdan Salona çıkın. burada birçok resim ve poster göreceksiniz. Ayrıca Sağda ve solda birinci kata çıkan merdivenler var. Orada bulunan resimlere ve diplomlara da göz atmanız gerekecektir. Salondaki büyük resimleri teker teker inceleyin. Sağdaki çekmecelerin en üstündekini açın. Burada Mary Rose'un resminin üzerinde siyah bir bulut izi olacak ona tıklayıp, introyu izleyin sonra salondan başladığımız yere dönün.Robert'in ofisine girin. Burada solda bulunan haritalara bakın. sağda telvizyon ve video var ayrıca büyük bir de kasa olacak. Ofisteki Masanın üzerinden makas ve damgayı alın. Telesekreterin üzerine bir kez tıklayıp onu büyütün. İçerisindeki iki mesajı da dinleyin. Solda en üst çekmeceyi açıp Alicia hakkındaki raporu okuyun. Son olarak ilk bilmecemizle karşılaşmak için odadaki altı çekmeceli büyük sandığa yaklaşıp üzerine tıklayın. Burada bir kelime oyunu var. Kelimelerin yerlerini değiştirerek şu kelimeleri sıralayın.