Hot Rod: Garage To Glory

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Bir tenekenin harmanlanma öyküsü…
Platformlar PC
Hot Rod: Garage To Glory
  • Yapımcı - Yayıncı ValuSoft - Canopy Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 45
Artılar Takılabilecek, yenilenebilecek birçok parça var, kolay oynanış.
Eksiler Yarış kısmı kötü olmuş, grafikler ve sesler de iyi değil.

“Geldiğim yer bir araba mezarlığı. Etrafta kimsecikler yok. Bir tek ses var kulaklarımı tırmalayan; rüzgarın şiddetiyle yerlerinden oynayan kaput sesleri. Arabaların çoğu eski model ve burada teneke parçaları olarak durmaya terk edilmişler. İçlerinden bir tanesinin yanına yaklaşıyorum. Pastan boyası bile gözükmüyor. Kim bilir zamanında ne kadar vefakar davranmıştı sahibine, şimdi burada kaderine terk edilmiş. Birden kafamda bir ışık yanıyor ve kendi kendime fısıldıyorum: Ben bunu adam ederim, kız gibi araba yaparım.”

Tenekeydim araba oldum

Eski birşeyi alıp, onu tamir edip ya da süsleyip daha kullanışlı hale getirmek, insana tatlı bir gurur yaşatır. Hot Rod da bu olay üzerine kurulu bir yarış. Eski model ya da oldukça hasar almış bir arabayı satın alıyor, onu tamir ediyor, yeni parçalar takıyor ve yarışlara girerek daha çok para kazanmaya çalışıyoruz. Yarışlar Drag şeklinde yapılıyor ve uzun uzadıya sürmüyorlar. Bir nevi arabamıza taktığımız parçaları test edebileceğimiz bir oyun gibi de denebilir. Sınırlı paramızı değerlendirerek, kendimize bir araç satın alıyoruz, bunlar genelde çok eski model arabalardan meydana geliyorlar. Hepsi ilk başta hasarlılar ve tarafımızdan düzeltilmeyi bekliyorlar. Aracımızı aldıktan sonra garajımıza geçiyor ve üzerinde oynamaya başlıyoruz. Hot Rod’da hoşuma giden olay, parça zenginliğiydi. Parça zenginliği derken, motor içerisinde bulunan türlü türlü ve normal hayatta işimizin bile düşmediği parçalardan bahsediyorum. Yakıt pompasından tutun da hava filtreleri, bujilere kadar aklınıza gelmeyecek parçaları arabamıza takabiliyor, ya da olanların level’larını yükseltebiliyoruz. Aracımızın görünüşü ile oynayabiliyor ve istediğimiz rengi ve para kazandıkça da şekli verebiliyoruz. Tabii tüm bunlar belirli bir ücret karşılığında oluyor. Takdir edersiniz ki, parayı da yarışlara katılarak kazanıyoruz. Parça zenginliği ve motor parçalarına bu kadar değinilmiş olması hiç de fena değil. Hatta zarar görmüş parçaları tamir ettirmek, upgrade etmek ya da yenilerini almak zevkli oluyor. Yalnız, oyunun yarış kısmına gelince, aldığımız bütün zevk yok olup gidiyor.

Yarışmak nedir ki, parça takarım ben

Parça durumumuzu ayarladıktan sonra yarış ekranına doğru yolculuğa başlıyoruz. İlk önce hangi tür yarışa katılacağımızı belirliyoruz. Alıştırma yapabiliyor, tek bir yarışta para kazanmaya çalışabiliyor ya da turnuva olayına girebiliyoruz. Tek yarışlık kısma giriyor ve pisti de seçtikten sonra yarış alanına geliyoruz. Aslında yarış konusunda da bazı gerçekçilik öğeleri kullanılmış. Mesela yarışa girmeden önce, biraz gaz verip motoru ısıtıyor, lastikleri yarışa hazırlıyorsunuz. Bundan sonra rakibin yanına doğru geliyor ve geri sayımı bekliyorsunuz. Yanlış bir hareket ile rakipten daha önce kalkmaya çalıştığınız zaman, diskalifiye oluyorsunuz. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Hot Rod’da, düzgün bir kalkış yaparsanız, yarışın yarı galibi oluyorsunuz, bundan sonra rakibin sizi geçmesi çok zor. Otomatik vites olayı yok, malum eski arabalarda ne gezer otomatik vites. Normal arabalarda olduğu gibi, belirli devre geldikten sonra vites değiştiriyoruz. Yalnız, bazı durumlarda vites değiştirmeyip gazı sürekli köklediğiniz vakit, motoru yakıyorsunuz. Bu da diskalifiye olmanız ve ekstra masraf anlamına geliyor. Tek kişilik yarışlar oldukça zevksiz. Drag olduğu için biraz gidiyorsunuz ve hemen bitiyor, yaptığınız işten hiçbirşey anlamıyorsunuz, zaten arabalar yavaş. Şansınızı bu sefer turnuvalarda denemek istiyor ve turnuva kısmına giriyorsunuz. Burada daha fazla para kazanma ve kazandığınız parayı iyi harcayarak dergilere kapak olma şansına da sahipsiniz. Ama gelin görün ki yarış yine kısa. Grafikler ise rezalet. Etraftaki objeler kurumuş gibi duruyorlar ve olaya hiçbir renk katmıyorlar. Arabalar da bu cansız ortam üzerinde birer kutu gibi gidiyorlar. Hasar modellemesi denen birşey de yok ve bu da yarışın gerçekçi bir biçimde tasarlanmadığının diğer bir kanıtı olarak karşımızda duruyor.

Sesler de bir yarış oyunundan beklenilmeyecek kadar kötü. Gaz verdikçe arabadan böğürür gibi sesler geliyor. Kendinizi yarışıyormuş gibi değil de, öksürmeye çalışan bir adamı kontrol etmeye çalışıyormuş gibi hissediyorsunuz. Birçok araç çeşidi olmasına rağmen, özellikleri birbirlerinden farklı olsa da sesleri bayağı benziyor. Bu da başka bir tartışma konusu.

Sonlara doğru

Hot Rod: Garage To Glory, yarış olayını da başarılı bir şekilde kıvırabilse, düşünce olarak kötü bir yapım değil. Hatta arabaların motorlarına ilgi duyanlar, merak edip oyunu almak isteyeceklerdir. Yalnız arabayı güzelce modifiye ettikten sonra heyecanlı bir yarış bekleyenler, hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Sabrı ve motor bilgisi olanların denemesinde bir sakınca yok, heyecanlı yarışlar isteyenler ise şanslarını başka bir oyunda denemek durumundalar.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.06.2023 14:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
Hot Rod: Garage To Glory

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×