IL-2 Sturmovik: 1946

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Sturmovik fırtınası devam ediyor
Platformlar PC
IL-2 Sturmovik: 1946
Merlin Puanı 81
Artılar Yeni uçaklar ve haritalar, tüm oyunlar bir arada
Eksiler Yaşlılık belirtisi göstermeye başlayan grafikler
Simülasyon türünü pek sevmezdim. Benim için önemli olan karşıma gelen adamları kanlı bıçaklı bir şekilde parçalamaktı. İster FPS ister TPS olsun; önemli olan aksiyon olmasıydı. Hatta silahlar çok olsun, düşman fazla olsun, çarpışması bol olsun derdim. Fakat aksiyondan sapıp alakam olmadığı bir türe sokan arkadaşım yüzüne simülasyona feci sardım. Özellikle uçak simülasyonlarına karşı feci bir saplantım oldu. Flight Simulator’le başlayan maceram, daha sonrasında IL-2 Sturmovik’le tanışmamla iyice derinleşti. Ciddi anlamda tür değişikliği bana yaradı ve daha farklı bir deneyim sundu.

Hepsi bir arada

IL-2 Sturmovik 1946, aslında tüm oyunların ve yayınlanan yamaların hepsinin bir arada olduğu bir paket. Gerçi daha önce de Ubisoft’tan IL-2 serisinin önceki oyunlarını kapsayan bir paket daha çıkmıştı. Fakat 1946’da biraz daha değişiklikler var. Biraz düşünülürse Ubisoft’un ufak bir politikası var işin içinde. Neyse bunu eğer es geçtim ve oyuna geri döndüm.

IL-2 1946, alternatif bir zaman diliminde geçiyor. Bu sefer arada kombo misali bir savaş var. Geliştirilen teknoloji her şeye yansımış, tabii ki uçaklarda bundan payını alıyor. 46 adet yeni uçak modeli var. Bunların arasında bilinenler, az kullanılmış olanlar, hiç adı duyulmamışlar, garip modeller, ünsüzler, noktalamalılar vs… olmak üzere birçok çeşit bulunuyor. Ufaktan sayarsak mesela Ta-153, Arado 234, Lerche gibi bazı isimler var. İlgi çekici modellemeler almış gidiyor başını. Mesela demin söylediğim Lerche gerçekten çılgın bir alet. Dış görünüş olarak merak uyandırıcı, fakat şekline göre kullanılması da kolay. Rusların jetlerine el atmak da oldukça zevkli. Bunlar dışında adı az duyurulan ve bazı proje olarak kalan uçakları kullanması da eğlenceli ve vakit geçirici.

Numara bir

IL-2’nin grafik motorunda en sevdiğim yanı, dış çerçeveyi iyi hesaplaması ve çizmesi. Bunu her zamanki gibi yapmış. Modellemeler ve ortama diyecek bir lafım yok. Aslında oyunun grafikleri üstünde bir değişiklik yok. Çoğu oyuna taş çıkartacak olan grafikler yinede “Ben yaşlanıyorum” uyarısını dile getirmeye başlamışlar. Gerçi yepyeni bir Sturmovik’le, yeni bir grafik motoru ortaya çıkacaktır. Sesler zaten aynı, kalite korunmuş. Aslına bakılırsa oyunun teknik yönü yine aynı. Sadece arada yapılan bir iki ekleme ve makyajlama var o kadar. Ara yüz her zamanki gibi karşımızda. Yapmak gereken sadece istediğimizin üstüne gelip tıklamak. Bu paket için ara yüz üzerinde de biraz makyaj yapılması daha hoş bir detay olurdu.

Görev bitti, geri dönüyoruz

Toparlayacak olursak IL-2 Sturmovik 1946 güzel bir paket. Forgetten Battles dahil, Ace Pack vs… tüm Sturmovik’ler içinde. Sürekli bu oyunları yükleyip yama kurmaktan gına geldiyse 1946 paketi derman olacaktır. Simülasyon sevip de, eğer halen Sturmovik oynamamışsanız, IL-2 Sturmovik 1946’ı tanışmak için güzel bir aracı.
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2023 11:48
Kalan Karakter: 300 Gönder
IL-2 Sturmovik: 1946
İlginizi Çekebilir