1/2

Indiana Jones and the Emperor's Tomb

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 6.07.2010 - 11:15
Oyun çıktı ve iki inceleme birden geldi. İşte ilki.
Platformlar PC, PC
Indiana Jones and the Emperor's Tomb
  • Yapımcı - Yayıncı The Collective - LucasArts
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 92
Artılar -
Eksiler -

Indiana Jones hayranlarının merakla beklediği oyun Pc'lerimize nihayet teşrif ettiler.

Indiana Jones And The Infernal Machine'i dün gibi hatırlıyorum. O da 2Cd olarak çıkmıştı. Zamanına göre değerlendirirsek grafiksel olarak çok iyiydi. Belirli bir konusu yoktu ki zaten Indiana Jones oyunlarında genelde konu aranmaz. Oynanış olarak çok zevkliydi ve oynayanı kendisine bağlamıyı çok iyi başarıyordu. Özellikle o şarkının çalması için devamlı kampçı kullandığımı çok iyi hatırlıyorum. O zamanlar devamının geleceğini pek düşünmüyorduk. Ama çıkan bir haber ile sevindik, izlediğimiz videolar ile ise sabırsızlanmaya başladık. Beklenen tarih çıktı ve karşınızda Indiana Jones and the Emperor's Tomb.

Adı yeter, gerisi hikaye

Açılışta ihtişamlı bir kaç video beklememe rağmen göremedim. Ayrıca konu ile ilgili bir video da yok. Başladığımızda hepimizin kahramanı olan Indiana Jones her zamanki gibi birşeyler peşinde. Biraz ilerlediğimizde elimize geçirdiğimiz bir hazinenin daha sonradan çok değerli bir sırrı taşıdığını öğreniyoruz. Ve konu bu sırrın çözülmesi yolunda ilerleyip duruyor. Emperor's Tomb'un en büyük yenilikler grafiksel olarak aşısı ilerlemiş olması ve eski oyuna nazaran daha aktif mekanlarda geçmesi. Hatırlıyorum da önceki oyunda daha çok olaylar dağda bayırda geçiyordu. Bu sefer ise bir arabanın arkasına atlayarak şehir içinde sizi kovalayan düşmanlarınıza ateş açarak ilerlediğiniz bir bölüm bile var. Eski oyun ile karşılaştırsak ciddi bir ilerle kaydedildiği apaçık. Oyunda genel olarak 10 bölüm bulunmakta. İşin güzel kısmı ise bu bölümler arasında İstanbul'un da olması. 10 bölüm diyince oyun kısaymış demeyin. Bu 10 bölüm kendi içerisinde de bölümlere ayrılıyor. Yani 10 ana bölüm var. İstanbul'da geçen ise 7 bölüm var. Indiana Jones'un İstanbul'da ne işi var derseniz o kadarını da söylemeyeyim zevki size kalsın. 

Kodum muydu oturturum

Hepinizin etkileneceğinden emin olduğum dövüş sisteminden söz edelim. Eğer izleyenleriniz var ise Enter The Matrix'de olan dövüş sahneleri kadar ayrıntılı bir dövüş sistemi var. Özellikle yumruk yumruğa düşmanınız ile dövüşmek çok zevkli. Farenizin sağ ve sol tuşlarını değişik kombinasyonlarda kullanarak rakibin değişik yerlerine vurabiliyorsunuz. Sağ ve sol tuşa aynı anda bastığınızda düşmanı yakalayabiliyorsunuz. İlk olarak bir sağ bir sol tuşa basarak rakibinizin bu yumruklara nasıl tepki verdiğine bakın. Gerçekten inanılmaz. Oyuna iyice alıştığınızda ise surata attığınız 2 yumruğun ardından 2 tane de mideye ve peşinden adamı tutarak duvara çarptığınızda zevkin doruğuna ulaşacaksınız. O kadar başarılı bir sistem geliştirilmiş ki düşününce başka bir oyunda olsa idi bu kadar göze batmazdı. Yumruğu atan adam Indiana Jones olduğunda daha da zevkli oluyor. Ayrıca bu dövüş sistemine katkıda bulunması için çevrenizdeki çoğu öğe aktifleştirilmiş. Yerde duran bir şişeden tutun, bir sandalyeye kadar herşeyi savaş aleti haline getirebilme, zorda kalınca fırlatabilme şansınız var. Eğer yumruklaşma baydı derseniz ki ben oyunu bitirene kadar doğru dürüst silah kullanmadım bir çok silah seçeneği de mevcut. Revolver, Luger, Masuer, Machine Gun, Spear Gun, Grenade bunlardan bir kaçı. Kırbacı saymama bile gerek yok sanırım. Oyun içinde düşen sağlığınızı yükseltmenin 2 yolu var, sağlık çantası yada su içmek. Yanlız bu su bildiğiniz sulardan değil. Her gördüğünüz dereden doldurulmuyor. Bölümlerin aralarına serpiştirilmiş okunmuş suların aktığı musluklardan doldurduğunuz sular sadece sizi iyileştiriyor. Sağlık demişken oyun içinde save yapma şansınız yok. Sadece bölüm başlarında save alınıyor ve öldüğünüzde bölüme baştan başlamanız gerekiyor. Gerçi bölümler çok güzel bölünmüş başlangıç ve bitiş arasında çok uzunluk yok ama tam bitirmek üzereyken ölürseniz tekrar geçmeniz gerekiyor. Bu bakımdan bol bol su içip sağlığınıza dikkat etmelisiniz.