1/4

Jade Empire: Special Edition

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Bioware'dan PC kullanıcılarına jest
Platformlar PC
Jade Empire: Special Edition
Merlin Puanı 83
Artılar Grafikler ve kontroller güzel uyarlanmış, aksiyonu bol ve dövüş teknikleri, derinlemesine konu, sesler, diyalog sistemi
Eksiler Kamera bazı zamanlar sapıtabiliyor, tuş değiştirildiğinde nadir çıkan ufak problem, sabit bir FPS değeri var, biraz kısa sürüyor
Bioware, şöyledir veya böyledir diyerek klasik bir başlangıç hikayesi yapmak istemiyorum. Zaten Bioware ismini çoğu oyuncu biliyor ve nasıl bir firma olduğundan haberi var. Jade Empire bundan neredeyse 2 sene önce (Tam olarak 2 sene değil gerçi) Xbox platformuna çıkmıştı. O zamanlar çoğu Xbox sahibi bu Uzak Doğu temalı oyunu oynama şerefine nail oldular. Hatta bir arkadaşımın karşıma geçip “Kıskan, çatla patla, Bioware çok yaşa” nidalarını attığını biliyorum. Gerçi sonra kendisinden intikamım kötü olmuştu. Jade Empire geçen sene PC’ler içinde duyuruldu. Aslında Halo’da yapılan gibi. İlk Halo’da Xbox’a çıktıktan uzun süre sonra PC’lere gelmişti. Halo 2’de de aynısı yapılıyor, Vista’la beraber o da konuk olacak. Jade Empire, içinde böylesi yapıldı. Geç olsun, ama güç olmasın derler ya; Xbox’ın efsane RPG’lerinden birinin PC’ye gelmesi tabii ki harika bir olay.

Geçen sene içinde Jade Empire, yanına Special Edition adını da alarak PC’lere çıkacak diye açıklama yapıldı. Ama bu isim ekleme yanında asıl sorun oyunun portunun nasıl olacağıydı? Belirtilenlere göre grafikler elden geçirilecek, kontrol sistemi PC’ye adapte edilecek, yeni bir iki tane dövüş stili eklenecek, yapay zeka biraz daha geliştirilecekti. Kısa ve öz olarak; aslında Xbox ve PS2’den, PC’ye çevrilen yapımlardaki ana hatların düzeltilmesi işlemi. PS2 ve Xbox’tan çevrilen yapımlarda, en çok sorun çıkartan kısım kontroller ve grafikler oluyordu. Jade Empire bu noktalarda neler yapabildi? Zaten yazının geri kalanında buna cevap vereceğim.

Efsaneler

Oyun fantastik bir şekilde eski Çin’de geçiyor. Dövüş sanatlarının gösterildiği bir okulda, Usta Li’nin en iyi öğrencisiyiz. Zaten okulda herkes “Sen çok iyisin, süpersin” diyerek bunu belirtiyorlar. Her şey tozpembe giderken, günün birinde okulun olduğu köye bir saldırı oluyor. Saldırıdan sağ kurtuluyoruz. Bir taraftan Usta Li’yi araken, diğer yandan en büyük kötü olan imparatora karşı savaşıyoruz. Aslında Usta Li bizi çocukken imparatorun elinden filan kurtarıyor. İmparatoru durdurmamız filan kaderimizin olduğu filan ortaya çıkıyor tarzında ayrıntılar var. Ama çok fazla derine inip, konuyu katletmek istemiyorum. Zaten Jade Empire’ı oynadığınız zaman senaryoyu enine boyuna incelersiniz. Konuya ufak bir dokundurma yaptıktan sonra, gelelim Jade Empire’ın port kısımlarına.

PS3 veya X360’tan çevirme bir oyun olsa karşımda, grafikleri es geçerdim. Yeni nesil konsolların gücü bu konuda belli. Ama Jade Empire ilk Xbox’a gelen biraz eski sayılabilecek bir oyun (Sonuçta çıkmasından bu yana 2 seneye yakın bir süre geçti). Şuan ki PC’ler Xbox ve PS2’den grafik olarak çok daha iyiler. Yapımcılar ne kadar grafikleri makyajlıyoruz deselerde, ben biraz önceki sebeplerden grafiklerde güzel bir iyileştirme bekliyordum. Hani üstünden geçilip gidilmesin diyordum ki, Jade Empire grafik anlamında gerçekten beni şaşırttı. İlk Xbox’ın grafikleri, PS2’den daha iyiydi. Bunun avantajı da kullanılmış ve ortaya güzel bir sonuç çıkmış. Dikkat çeken ilk nokta karakterimiz, ana karakterler ve çevredekilerin modellemelerinin detaylı olması. Özellikle kendi karakterimiz ve diğer ana karakterler üstünde, gerçekten yoğunlaşmışlar. Diyalog kısımlarında bunları fark edebilirsiniz. Çevre manzarası modellemeler kadar olmasa da, genel olarak göze hoş geliyor. Directx 9 efektleri Jade Empire’a güzel yedirilmiş. Işık oyunları ve parlaklıklar kendilerini belli ediyor. Genel manada oyunun grafikleri, PC için gerçekten güzelce elden geçirilmiş. Jade Empire’a bu konuda geçer notu veriyorum.