James Cameron's Avatar: The Game

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Ani kararlar, beklenmedik sonuçlar doğurur
Platformlar PC
James Cameron's Avatar: The Game
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft Montreal - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 71
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%22
Artılar Pandora evreni güzel tasarlanmış
Eksiler Özgün bir oyun değil, kötü yapay zekâ, bir takım hatalar
Giderek betonlaşan, insanlar arasındaki zıtlaşmalar artan ve huzur bulmak istediğim halde kederle karşılaştığım bu dünyadan kaçma imkânım olsa, Pandora gezegenine göç etmek isterdim. İlk başta hoş bir düşünceydi. Bildiğim çoğu hayvan, farklı desenlerle karşıma çıkacaktı. Özlemini duyduğum doğa, uğultusunda huzur bulduğum rüzgâr ve estikçe burnuma gelen ağaç kokusu. Düşününce büyülenmemek elde değil, fakat bir şeyden haberim yoktu; Na’vi’lerden…

James Cameron, sinema tarihine damga vurmuş isimlerden birisi. Terminator, Aliens ve Titanic gibi kült filmlere imza atan yönetmen, uzun bir süre inzivaya çekilmiş, düşünceleriyle baş başa kalmıştı. Kendisini tekrar gösterme ihtiyacı duyduğunda ise yalnız değildi, yanında Avatar vardı. Günümüzden yıllar sonrasında, Pandora isimli gezegende başlayan macera, bir asker ile bir Na’vi prensesinin aşkını anlatıyor denebilir. Tabii ki senaryonun detaylarını, filmi izleyince görebileceğiz. Şimdi ise elimizde aynı isimli oyun uyarlaması var. Yapım, filmde işlenen senaryonun iki yıl öncesinde gelişen olayları monitörlerimize aktarıyor.

Yola çıkma vakti
Oyuna adım atar atmaz karakter seçim ekranından bir savaşçı seçiyor (Na’vi yansıması da var) ve onayladıktan sonra kendimizi Pandora’ya gelmiş yeni bir asker olarak buluyoruz. Yaptığımız ufak gezilerin ardından oyunun görev mekaniğinin haritada belirlenen kişileri bulup onlarla konuşarak işlediğini anlıyoruz. Görev sisteminin MMORPG yapımlarına benzediğini söyleyebiliriz. Gösterilen bölgeleri, yaratık istilasından temizliyoruz, mahsur kalan kişileri kurtarıyoruz veya yeni istasyonlar kuruyoruz. Böylelikle gezegendeki askeri hâkimiyeti giderek artırıyoruz. Tabii ki bu durumdan rahatsız olanlar var; yerli halk. Bunun için de silahlar haricinde bir çözüme sahibiz. Kendi kontrol ettiğimiz karakterin bir de Na’vi yansıması bulunuyor ve bazı görevleri, onu yöneterek ederek hallediyoruz.

James Cameron's Avatar: The Game

Bir askeri kontrol ederken, birden fazla tüfek kullanıyoruz. Mermimizde azalma olursa, etraftaki mini istasyonlara giderek stok yapabiliyoruz. Kullanabileceğimiz araçlar da var. Böylelikle hızlı hareket edebiliyor ve haritayı kolayca keşfedebiliyoruz. Toprak zeminde sürebileceğimiz arazi aracı, silahlı bir helikopter, su üzerinde ilerleyebileceğimiz bir bot, bunlara örnek olarak verilebilir. Özellikle arazi aracı kullanırken, zemin şekillerine göre değişen ve sarsılan kamera açıları çok hoşuma gitti. Na’vi karakterini kontrol ettiğimizde ise, bu tip araçları kullanamıyoruz, fakat insanlara nazaran devasa boyutları ve daha iyi hareket kabiliyetleriyle dikkat çekiyorlar. Bunun yanında doğadaki yaratıkların bazılarını kontrol edebiliyor, kanatlı bir hayvanın üzerine binerek uçabiliyoruz. İki karakterde de özel güçler mevcut. Bir süreliğine görünmez olabiliyor, bombardıman başlatabiliyor veya ani şok dalgaları yayarak, yanı başımızdaki tehlikeleri savuşturabiliyoruz.

Bir Na'vi'nin gözünden Pandora
Avatar’da yaptığımız her görev, bize gelişim puanı olarak geri dönüyor. Tamamladığımız görevlerden, öldürdüğümüz yaratıklardan ve yok ettiğimiz bitkilerden puanlar elde ediyoruz. Bu puanlar sayesinde de özel yeteneklerimizde gelişim gösterebiliyor, daha önce kullanamadığımız silahları elde edebiliyoruz. Gördüğümüz her araç, silah ve yaratık hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğimiz Pandorapedia başlığı var. Böylece merak ettiğimiz konularda bilgi sahibi oluyoruz.

Yapım, Far Cry 2’de kullanılan Dunia isimli grafik motoruyla geliştirildi. Pandora gezegenindeki yoğun bitki örtüsü ve su yansımaları gibi unsurlar başarılı. Karakterlerin yüzlerindeki duygusuzluk ise, hoş olmamış. Yapımın seslendirme kadrosunda, filmde de rol alan Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Stephen Lang, Giovanni Ribisi gibi oyuncular var. Yapay zekâ olarak Avatar’ı değerlendirirsek, iyi bir tabloyla karşılaşamıyoruz. Siz bir karakterle konuştuğunuz sırada, etraftaki yaratıklar saldırmıyor, sadece etrafta geziniyor. Araç kullanarak karşınızdaki askerleri ezmeye kalkışırsanız, aracınız duvara çarpmış gibi duruyor ve üstelik karakterler hiçbir tepki vermiyor. Oyunda çoklu oyuncu modları da bulunuyor. Deneyebilmek için ubi.com’dan bir hesap açmanız gerek.

Avatar’ın Lost Planet 2 ile benzerlikler taşıdığını, demo yazımda belirtmiştim. Bu görüşümü yine tekrarlıyorum. Her ne kadar Lost Planet 2, demo olarak oynanabilir olsa da, iki yapımdaki oynanış çoğu yönden aynı. Gerek devasa yaratıkların zayıf yönleri, gerekse de bitkilere ateş ederek aldığımız puanlar, karakterlerin koşuş animasyonları, ani dönüşler ve hareketler de neredeyse aynı. Eğer Avatar filmini büyük bir merakla bekliyor ve kalan süreyi bu oyunla değerlendirmek istiyorsanız, Avatar size kısa bir süreliğine arkadaşlık edebilir.

Yorumlar 33
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 12:42
Kalan Karakter : 300 Gönder
James Cameron's Avatar: The Game

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×