James Cameron's Avatar: The Game

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Hayal edemeyeceğiniz bir dünya
İnsanlar için her zaman “gelecek kavramı” büyük bir merak uyandırmıştır. Şimdikinden daha gelişmiş koşullarda bir yaşam sürmek, imkânların sınırsız olduğu bir evrende var olmak, belki de temenni edilen tek ortak istektir. Fakat günümüzden yıllar sonrası için oluşturulan sayısız felaket teorisi de mevcut. Kimisi bilimsel olarak kanıtlanmış, kimisi ise insanların zihinlerinde canlandırdığı gerçeklikten ibarettir. Tabii ki eğlence sektörünün de bu temaya duyarsız kalması mümkün değil. Şimdiye kadar sayısız film ve oyunla karşılaştık belki, ama Avatar gibi bir projeyle hayır.

Efsane yönetmen James Cameron, Titanic’i çektikten sonra sinemaya ara vermiş ve bu süre zarfında belgesel projeleriyle ilgilenmişti. Fakat asla boş değildi. Aklındaki iki projeyi gerçekleştirmek için 10 yılı aşkın bekledi, teknolojinin oluşması için bire bir çalışmaların içerisinde yer aldı ve zamanı geldiğinde yeni ürünlerinden ilkini tanıttı; Avatar. Üstelik sadece film olarak kalmadı ve oyununun da yapılması kararlaştırıldı. Yapım, günümüzden yıllar sonrasında, Pandora isimli bir gezegende, insanlar ve Na’vi ismi verilen insansı devasa robotlar arasında yaşanan olayları konu alıyor.

Evrende yalnız değiliz

Bu sıralar oyunlar için “Pandora” ismi sıklıkla kullanılır oldu, ama Avatar’ın evreni gerçekten çok farklı. Devasa robotlar, bitkiler, havyanlar ve üzerlerindeki motifler, yapımda kapsamlı bir renk paletinin kullanıldığının bir göstergesi. TPS bakış açısına sahip oyunda, bir askeri kontrol edeceğiz. Kullanılan hikâye, filmdekinin 2 yıl öncesinde geçiyor. Bu sayede oyunun amacının, insanları filme hazırlamak olduğu anlaşılıyor. Zaten aralıkta vizyona girecek filmden önce oyun kasım ayında raflarda olacak.

James Cameron's Avatar: The Game

Yapımda, Pandora’nın yerlileri ve diğer canlılar arasında biz de kendi safımızı belirleyeceğiz. En büyük güvencemiz ise, silahlarımız olacak. Onlarda ve zırhımızda geliştirmeler yapabileceğiz. Ayrıca bir takım RPG öğeleri de bulunuyor. Örnek vermek gerekirse Predator modu sayesinde, bir süreliğine görünmez bir pelerine sahip olacağız. Böylece kimseye görünmeden düşmanlarımızı alt edebileceğiz. Bunların yanı sıra Pandora’da yaşayan bazı yaratıkları kontrol edebileceğiz. Yeri gelecek uçan bir yaratığın üstüne çıkıp seyahat edebileceğiz. Ayrıca hava savaşları için helikopter kullanabileceğiz.

Gerçek gibi

James Cameron, filmde olduğu gibi oyun projesinin de başındaki en önemli isim. Söylenenlere göre Avatar, filmde olduğu gibi üç boyutlu olarak hazırlıyor. Tabii ki her monitörde bu özelliği görmek mümkün olmayacak. Bunun için 120Hz HDMI çıkışlı bir televizyona ihtiyacınız var. Yapımda multiplayer modların olup olmayacağı henüz belli değil, ama eğer yapılırsa çok güzel olacağı savunuluyor. Bunun yanısıra Co-op özelliğinin olacağını ekleyelim. Avatar, daha önce Far Cry 2’de kullanılan Dunia isimli grafik motoruyla geliştiriliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, renk paleti ve tasarımları benzersiz görünüyor. Son bir not olarak oyunun PSP versiyonunun PS3 versiyonuyla bağlantılı olacağı söylendi. Yani PSP’de elde ettiğiniz puanlarınızı PS3 versiyonunda kullanarak ekstra içerikleri elde edebileceksiniz. Yalnız, tüm bunları yapabilmek için kasım ayına kadar beklemek gerekiyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2023 09:27
Kalan Karakter: 300 Gönder
James Cameron's Avatar: The Game
İlginizi Çekebilir