Japonlar'a evine 1 Gbit internet erişimi

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Japonlar'a evine 1 Gbit internet erişimi
Kaynak: turk.internet.com

Japonlar artık evlerinde 1 GBps hızla fiberoptik hatlar üzerinden bağlanabilecekler. Önce Motorola, Tokya çevresini içine alan WiMax (Türk TK'sı daha yönetmeliği çıkarmadı, bir şeyler bekliyor ama ne?) şebekesini duyurdu. Arkasından da, 2 farklı ISS firma yani Nippon Telegraph ve Telephone Corp. fiber-optik hatlar üzerinden (ADSL'de bakır hatlar var) 1 GBps geniş bant erişimini evlere 36 $/ay fiyatla sunmaya başladılar. Bu çılgın hatla, evlerden tam zamanlı film seyretmek mümkün.

Böylece Japonya da, Fransa ve Hong-Kong'dan sonraki 3.büyük genişbant sunabilen ülke haline geldi. Gerçi Fransa'da yüksek hızlı erişime 90 $ gibi yüksek fiyatlar var ama Orange'ın 2007 balında 2,5 Gbps hızı evlere sunması bekleniyor.

Ancak genişbantın bu kadar yükselmesinin tatsız yanları da yok değil. Hem Japonya'da hem de Fransa'da ülke çapındaki networklerin zorlandığı görülüyor. Japon Bilişim ve Haberleşme Bakanlığı geçen yıl sonunda çok yoğun bir günde bazı internet trafik değişim noktalarında, 158 Gbps'i gördüklerini iletiyor. Bu rakamın 2004'deki rakamın 3 katı ve 2003'deki rakamın da 6 katı olduğu not ediliyor.

Bakalım Japon deneyimi dünyaya nasıl bir durum gösterecek.

Bu arada yukarıdaki satırlarda da hatırlattığım gibi biz daha Wimax'i bekliyoruz. ADSL'in serbestleşmesini bekliyoruz ve kablonun da sorunlarının çözülmesini, yine serbest olmasını istiyoruz. Oralarda, bizi duyan var mı? (Valla 2 GBpslerde gözümüz yok. 10 MB'lik hat olsun yeter).

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 21.04.2021 18:26
Kalan Karakter : 300 Gönder
Japonlar'a evine 1 Gbit internet erişimi

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×