1/5

John Carmack - Röportaj

Mahmut Saral
Mahmut Saral 14.08.2011 - 17:37
John Carmack ile Quakecon 2011 sonrası röportajı
id Software’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Quakecon fuarı, bu yıl da güzel açıklamalar ve etkinliklerin ardından sona erdi. Tabii hayal kırıklıkları da yaşanmadı değil. Beklenenin aksine Doom 4 hakkında bir bilgi vermeyen firma yetkilileri, yeni Rage oyununun da müjdesini vermeyi ihmal etmedi. Organizasyon sonrası id Software’ın beyni John Carmack ile bir sohbet gerçekleştirme fırsatı bulduk.

Mahmut Saral (MS): Öncelikle tebrikler. 20. yılınızı kutladınız. Bugüne kadar Doom, Quake ve Wolfenstein gibi kült serilere imza attınız. Bundan sonraki planlarınız neler?

John Carmack (JC): Önümüzdeki bir kaç sene Doom 4'le ilgili olacak. Umuyorum ki Rage başarılı olacak ve Rage 2’yi de yapabileceğiz.

MS: Bu yılki Quakecon’da sorulan bir soruya cevap verirken “Bir sonraki Quake oyununda” dediniz. Ardından da “Bu konuda bir çalışmamız yok” dediniz. Quake’i devam ettirmeyi düşünüyorsunuz yani, bu doğru mu?

JC: Quake hakkında düşünüyoruz ve az da olsa planlama yapıyoruz. Ancak ortada şu an işleyen resmi bir proje yok.

John Carmack - Röportaj
MS: Rage’in grafiksel kalitesini yükseltmek için daha sonra PC’ye “Super Texture Pack” yayınlayabiliriz demiştiniz. Oyunun şu an gösterilen videoları, bu texture’ların kullanılmış hali mi? Ve bu yöntemi Doom 4 için de kullanacak mısınız?

JC: Videolarda sadece normal oyun datası var. Çok az bir ihtimalle PS3 Blu-Ray'ini, Doom 4'ün DVD versiyonlarından daha fazla datayla doldurabiliriz. Ancak bunun iki farklı veriyle çalıştırdığımızda problem yaratıp yaratmayacağını göreceğiz. Benim isteğim, gerek oldukça ekstra detayın PC'ye Internet üzerinden akış halinde yollanabilmesi. Ancak bu da oldukça fazla bir sunucu ve bant genişliği ihtiyacı duyacağından mümkün olacağını sanmıyorum.

MS: Todd Hollenshead, Quakecon 2009’da “Doom 4’ü Quakecon 2010’da göstereceğiz” demişti, ama yıl 2011 oldu, hala ortada Doom 4 yok. Doom 4 için sanırım Rage’in çıkmasını bekliyorsunuz?

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×