1/3

Juiced

Juiced

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yoksa otomobil yarışlarına yeni bir soluk mu geldi?
Platformlar PC
Juiced
Merlin Puanı 78
Artılar Çok kaliteli görsel efektler. Seçilebilecek araç sayısının fazla oluşu. Etkileşimli hava şartları. Gelişmiş modifiye seçenekleri ve hasar sistemi!
Eksiler Yüksek sistem ihtiyaçları. Oynanabilirlikteki zorluklar bazen saç baş yoldurtacak noktaya geliyor. Hasar sistemi daha hassas olabilirdi. Türün oyunlarına pek bir yenilik getirdiği söylenemez. Bu yüzden başarılı bir Underground alternatifi olmaktan öteye gidemiyor.
Bir Pazar sabahıdır! Ekmek ve gazete almak için sokağa çıkmışsındır. Yeni uyanmış olmanın verdiği hassasiyet, en ufak bir sese bile kulaklarını duyarlı hale getirmiştir. Ancak sokakta kimse yoktur ve bakkal da sadece 50 metre ilerdedir. Tüm bu sessizliğin içinde bakkala doğru süzülürken, sinirlerinin birden yerinden oynadığını hissedersin. Duyduğun ses bir otomobilden çok, “extreme machine” programlarında gördüğümüz dev sanayi makinalarını andırmaktadır! Sesin geldiği yere dönmemizle, o muhteşem kırmızı spor araba, modifiyeli aksamınında verdiği güçle 100 metreyi zaten 5 saniyede almaktadır. Bu yüzden gözden kaybolması da fazla zaman almaz. Ancak o motor sesinin kulaklardaki yankısı uzun süre kendini tekrar eder. Böylelikle gergin bir Pazar sabahı başlamış bulunmaktadır!

Birçoğumuzun başına bu veya benzeri bir olay gelmiştir. Kimi zaman yeni uyanmışken, kimi zaman ders çalışırken, kimi zaman ise telefonla konuşurken... Genellikle anlık olarak gördüğümüz bu makineler öyle hızlılardır ki, çoğumuz onları ancak fotoğraflarından tanıyabiliriz(!) Kullanmak mı? Bir çok kişi bunu hayal bile edemez. Ancak X-Box, PS2 ve PC kullanıcıları için Juiced’in, size bu zevki tattırmak için geldiğini söyleyebiliriz! İşte hız canavalarını yaratma ve kullanma oyunu Juiced karşımızda!

Hangi telefonu istersin?

Yarış oyunları tutkunları hiç şüphesiz, NFS Underground serisiyle tanışmıştır. Öyleki tek düze yapımlarla, aynı fabrikadan çıkmış gibi devam eden bu türü, Underground serisi çok ciddi bir şekilde sirkeleyip kendine getirmiştir. Hatta Underground’dan önceki yapımların çoğu, otomobilini seç, yarışı kazanıp puan topla ve bir sonraki yarışa geçmeye hak kazan... gibi ilerliyordu. Ancak EA Games, türe muhteşem bir dokunuş yaparak, yeni çıkan oyunların çehresini, illegal sokak yarışlarına çevirdi. Araçlara modifiyeler yapabildiğimiz gibi parkurların türleri de çeşitlilik göstermeye başlamıştı. İşte bu zincire eklenen son halka da Juiced! Oyunumuz tıpkı Underground serisi gibi, araç satın al, yarış kazan, aldığın parayla modifiye yap ve daha zorlu yarışlara katıl mantığıyla ilerliyor. Ancak yapımcı Juice Games, oyuna Underground’da olmayan detaylar eklemeyi uygun görmüş. Öyleki daha girişte yaratılan profil ekranından sonra, cep telefonu seçme ekranı hazırlanmış! Evet yanlış okumadanız oyunda bulunan 6 adet telefondan herhangi birini seçiyorsunuz. Tamamen reklam amaçlı düşünülmüşte olsa, gerçekten ilginç bir ayrıntı.

Uzun süredir Underground-2 oynadığım içim, artık ciddi bir alternatif çıkmasını diliyordum. Aksi halde EA’nin senelerce FIFA’da yaptığı uygulama ile Underground’da da karşı karşıya kalabiliriz. Bilindiği üzere EA, yıllarca aynı FIFA’yı çok ufak değişikliklerle tekrar piyasaya sürdü. Çünkü PC platformunda, o yıllar neredeyse rakipsizdi! Aynı durumun Underground’ında başına gelmesinden korktuğumdan ötürü, Juiced’i büyük heyecan içinde beklemiştim. Bu yüzden dayanamayıp, hemen ilk yarışıma çıktım!

Juiced ne zaman yapıldı?

Oyuna girince ilk dikkatimi çeken, grafiklerin çok kaliteli görünmemesine karşın efektlerin muhteşemliği oldu! Öyleki bu yüzden Juiced, kullandığımız sistemi oldukça zorladı. Ancak oyunun bir de farklı bir yüzü var. Aslen Juiced 2004’ün 9. ayında piyasalarda olacaktı. Fakat yayıncı Acclaim, oyunun çıkmasına çok kısa bir süre kala iflas edince, Juiced yeni bir yayıncı bulunması için ertelendi. Halbuki yapımcıların niyeti, Juiced’i NFS: Underground 2’den önce çıkartıp, piyasada bomba etkisi yaratmaktı. Buna karşın Acclaim’in zamansız(!) batması yüzünden, Juiced üzerine kurulan tüm planlar adeta suya düştü. Aradan geçen zamanda yapımcı Juice Games, oyunu biraz daha geliştirmeye koyularak, Juiced’i şimdi ki haline getirdi! Yayıncı olarak ta THQ ile anlaşılınca, yapımcı firma daha fazla beklemeyip, yapımı piyasaya sürdü. Anlayacağınız oyunumuz geçen sene yapılmış ve bitmiş olmasına karşın, üzerinde bir kaç modifiye ile bizlere sunuldu. Tüm bunlara rağmen sistemi gözle görülür neticede zorlaması, gerçekten epey ilginç. Zira oyunun grafikleri kesinlikle harika değil ama görüntü efektleri öylesine başarılı hazırlanmış ki, Juiced görüntüleri yüzünden takdiri hak ediyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×