Kaan: Barbarian's Blade

Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Genç barbar Kaan karşınızda
Platformlar PC
Kaan: Barbarian's Blade
  • Yapımcı - Yayıncı Eko Software - DreamCatcher Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 60
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%23
Artılar -
Eksiler -

Eskidendi sağa sola ilerleyip canavarları, yaratıkları öldürdüğümüz oyunların zevk devirleri. Şimdilerde firmalar tutturdu bir grafik trendi, asıldılar küreklere de yetişebilene aşk olsun. Peki gülüp geçilen bizlerin zevkleri ne olacak?
Kaan işte benim gibi, “Grafiği de düşük olsun canım, oynaması eğlenceli mi?” diyenlere hitap eden bir platform oyunu. Grafiği olmasın dedik ama grafikleri o kadar da kötü değil hani. Biraz dertli sadece.

Hemen konuyu aktarayım ben.
Kaan adlı cengaverimiz bir barbar. Ama Conan tarzında, iyilerin tarafındaki barbarlardan. Gerçi Tie Fighter’dan sonra “Kötüleri yönet, Dünya’yı iyilerden temizle” tadında oyun geldi mi ki yorum yapıyoruz?
Bu kahraman kendini en büyük savaşçı yapmak üzere şartlanmış. Bu yolda ilerlerken, yoluna bizim oyunumuz çıkıyor.
Kötü karakter olan büyücü “Tothum Siptet” umudun kristalini çalıyor. Tüm şeytani gücünü de bu kristali saklayıp –tabi ki- Dünya’yı yönetmeye çalışmakta kullanıyor. Kaan ise durur mu? Hemen kristali ele geçirmek üzere iskeletlere, büyücülere, zombilere, bölüm sonu yaratıklarına ve mumyalara karşı bir ilerlemeye başlıyor.

Grafikler fena değil ama iyi de değil haliyle. Üçüncü boyuta geçiş zamanlarındaki ilk denemeler gibi, karakterler parça parça modellenmiş, hiçbirinin elleri yok ve bütün sabit görüntüler (ev, taş, duvar vb) çok güzel hazırlanmış. Buhar ve gaz arkasından bakınca görüntülerin sallanması da çok güzel olmuş. Yalnız bu üç boyut hadisesinde ne eskiden ne de şimdi halledilememiş olan tek sorun kamera açıları. Maalesef ki kamerayı bir çiçeğim, duvarın ya da kutunun oraya park ederseniz, bir daha çıkaramazsınız. O yüzden dikkatli olmaya hazırlanın.
Sesler idare eder. Zaten ortalıkta bir müzik yok, onun yerine sürekli tekrar eden bir tını var. Kulak tırmalamıyor ama gene de sinir bozucu. Yapılan hareketlerin sesleri aynı, onlara lafım yok ama taş ile tahta arasında bir fark olsaymış keşke.
Son olarak kontrollere girelim. İdare ederler ve üç boyutlu, ilerle ve öldür tarzı bir oyuna göre karışık olmamaları güzel. Kullandığınız birkaç tuş var ki bunların da el alışkanlığı yapması kolay.

Gerekecek birkaç ipucu ile de incelememizi bitirelim;

Vuruş tuşu A + Vuruş tuşu A = Süper hareket
Vuruş tuşu B + Vuruş tuşu B = Süper hareket
Zıplama + Yetenek tuşu = İleri doğru uçmak (3. bölümde alacağınız kalkandan sonra kullanabilirsiniz)
Zıplama + Zıplama = Yükseğe zıplamak (4. bölümde alınacak kalkanla mümkün)
Yetenek tuşu = Kalkanınız ile size gelen büyüleri emersiniz, emdikten hemen sonra “Vuruş tuşu B”’ye basıp ateş edebilirsiniz.
Bunları öğrenmeniz oyunu bitirmek için zorunlu.

Bir de oynayacak olanlar için bölüm sonu yaratıkları anlatımı koyayım.

Şövalye: Önce üzerinde durduğu yerleri yok edin, sonra ona girişin.
İskelet Ejderha: Sürekli kaçın, kafasını size indirdiğinde zıplayın vurun.
Büyücü: Mavi ateşlerden kaçın, kırmızıları emip ona karşı kullanın.
Üç Başlı Ejder: Ateşlerinden kaçın (yükseğe zıplayın). Size saldırmaya başladığında kenara çekilip kafalara vurun.

Sonuç yazmak lazım bir de. Oyun fena değil, hatta eğlenceli bence. Ama “kenarda dursun, canım sıkılınca oynarım” olayından kurtulamayacak kadar amatör bir yapım olmuş. Bence eğlenceli gerçi, bitirene kadar bir günümü kurtardı denilebilir. Gene de almak isteyenler muhakkak bir kez daha düşünsünler. Gerçi bu tarz oyun da çok fazla gelmiyor. Yani bence alın ve oynayın bir ara.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.06.2024 06:19
Kalan Karakter: 300 Gönder
Kaan: Barbarian's Blade
İlginizi Çekebilir