Kerbal Space Program

Platformlar PC
Kerbal Space Program
  • Yapımcı - Yayıncı Squad - Squad
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 90
33 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%86
Artılar Keşfedilmeyi bekleyen devasa bir evren. Gerçekçi fizikler. Astronomiyi sevdirmesi. Yeşil kerbal'lar.
Eksiler Öğretici kısmı biraz daha detaylı olabilirdi.
Özel İnceleme
Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 13.05.2015 - 16:10

Yolluk alın, evreni keşfe çıkıyoruz...

Evren, 13,5 Milyar yıl önce, nasıl ve neden olduğu bilinmeyen, sonsuz yoğunlukta ve sonsuz ağırlıkta bir zerreden meydana gelmiş. Zamanı ve mekanı başlatan büyük patlama, devamında oluşan madde ve enerji ile 13,5 milyar yıl sonra bizlerin var olmasına neden olmuş. Yani bir yönden bakarsak hepimizin varlığı 13,5 milyar yıl öncesine dayanıyor.

Evren o kadar büyük ki, geceleri her gökyüzüne baktığınızda zamanda birer yolculuk yaptığımızın ve geçmişe baktığımızın farkında bile değiliz. Kısacası evrenin büyüklüğü karşısında ışık dahi oldukça yavaş kalıyor.

İşte o, ünlü minik nokta! Bizim tüm uygarlığımız o ufacık nokta!
Sabahları gözlerimi açtığım zaman tek bir dünyayla değil, bir milyon olası dünyayla karşılaşırım. -Colin Wilson
Kainattaki yerimizin ne denli ufak ve önemsiz olduğunu anlamak için yukarıdaki fotoğrafa bakmanız yeterli. Bu fotoğraf NASA tarafından 5 Eylül 1977'de fırlatılan ve içerisinde birçok farklı dilden selamlar taşıyan Voyager 1'den çekilmiş. Fotoğrafta mavi halka içerisinde gördüğümüz o nokta, bizim tek evimiz olan Dünya. Carl Sagan o küçük pikseli, Soluk Mavi Nokta olarak adlandırmış ve tarihe geçen bir konuşma yapmış. Hepinizin dinlemesini tavsiye ettiğim konuşmayı aşağıdan izleyebilirsiniz.


Bu kadar fizik ve felsefe yeterli diyelim ve artık yavaş yavaş Kerbal Space Program'ın sonsuz evrenine giriş yapalım. Kerbal Space Program, astronot olma hayalimizi bir nebze olsun gerçeğe çeviren bir simülasyon, bir başyapıt. Simülasyon demişken olayın ciddiyetini kavramanız için bir örnek vereyim; NASA, Kerbal Space Program'ın yapımına birinci dereceden dahil olmuş. Hatta birçok astronot ve NASA çalışanı Kerbal Space Program'ı oynadıklarını belirtmiş.

"Sadece iki şey sonsuzdur, evren ve insan ahmaklığı, ilkinden o kadar da emin değilim. - Albert Einstein"
Tabii ki her simülasyon gibi Kerbal Space Program da (Bundan sonra KSP diyeceğim) oldukça zor ve zahmetli bir oynanışı bizlere sunuyor. Öyle zor ki, bırakın Ay'a yolculuk yapmayı, sadece atmosferi geçmek için bile 3 gün beni başında mahkum etti KSP. Elbette iş atmosferi aşmakla bitmedi. Uzay aracını yörüngeye oturtmak, eğer göreviniz varsa diğer uzay araçları ile kenetlenmeye çalışmak gibi zorlu birçok görev beni bekledi. KSP'yi tam manası ile oynamak için saatlere değil, aylara ihtiyacınız olacak.

Hesaplamalarda yapacağınız ufacık bir hata, küçük yeşil kerballarınızı evrenin derinliklerine gönderebilir veya daha atmosferi terk etmeden yere çakabilir.
Oyunun zorluğuysa hayranlar tarafından hazırlanan yüzlerce farklı mod ile biraz daha azaltılabiliyor. Otomatik manevra ayarlaması yapan cihazlardan, otomatik kenetlenmeye, rota çizimine ve inişe kadar yüzlerce farklı mod, kullanmanız için sizleri bekliyor. Zaten oyunu tamamen mod'suz bir halde oynamak, ciddi anlamda hesap kitap gerektiriyor.

KSP bizlere görsel bir şölen yaşatmıyor ama zaten yaşatması da gerekmiyor.
KSP içerisinde birden fazla oynanış mod'u bulunduruyor. Ön plana çıkanlar, serbest mod ve senaryo mod'u oluyor. Senaryo modunda belirli görevleri yerine getirmeye çalışırken, serbest mod'da tüm parçaları kullanabilir ve dilediğinizi yapabilirsiniz. Fakat itiraf etmeliyim ki, senaryoya hiç dokunmadım bile, karşımda keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir uzay varken, kendimi senaryo ile sınırlamak pek mantıklı gelmedi benim için.

KSP'de kocaman bir güneş sistemi olunca, yapabileceğiniz hataların sonuçları da devasa oluyor. Tıpkı gerçekte olduğu gibi, hesaplamalarda yapacağınız ufacık bir hata, küçük yeşil kerbal'larınızı evrenin derinliklerine gönderebilir veya daha atmosferi terk etmeden yere çakabilir. Ama biz de bunun bir oyun olduğunu bilerek, deneme yanılma yöntemini sıkça kullanacağız KSP oynadığımız süre içerisinde.

Kerbal Space Program
Oyunun biraz da teknik kısımlarına değinmek gerekirse, KSP bizlere görsel bir şölen yaşatmıyor, ama zaten yaşatması da gerekmiyor. KSP tam manası ile bizlere dilediğimizce özgürlük sunan bir oyun. Böyle bir oyun için tıpkı Minecraft'ta olduğu gibi görsellik aramak yanlış olur. Kendi türüne göre KSP bizlere yeterli bir kalite sunmayı başarıyor.

Son sözlere gelecek olursak Kerbal Space Program, evrenimize merak salmış, astronomiye gönül vermiş ve özellikle benim gibi küçükken astronot olma hayali ile yanıp tutuşan bünyelere tam bir ilaç oluyor. Sunduğu devasa özgürlük, gerçekçi fizikler, başarma duygusunu tam manası ile yaşatması, hata affetmemesi, sonsuz mod desteği, öğretici yapısı ve şirin kerbal'ları ile KSP parasının hakkını misli ile veren bir yapım. Eğer dediğim gibi bu konulara biraz merakınız varsa bir an bile düşünmeyin ve KSP'yi satın alın. Sizleri keşfedilmeyi bekleyen bir evren bekliyor...
Yorumlar 29
MK Okuru
MK Okuru 30.01.2023 11:26
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.05.2015 00:33
Kimse büyük patlama ile Allah'ın varlığını yok saymıyor. Korkmayın o kadar. Sonuçta büyük patlamayı Allah yaratmıştır. Ne var bunda. Ama bilimsel gerçekleri gözardı edince 400 yıl sonra gülünecek cahil yobaz kisvesine büründüğünüzü de unutmayın.
MK Okuru
MK Okuru 21.02.2016 23:30
Uzayda bir nokta kadar, bir toz kadar olan dünyadadan da küçük olan ben ve benim beynim Allah'ın kudreti, ilmi karşısında acizdir, bir hiçtir. İsteyen istediği kadar kibir, gurur yapsın bu dünyada, hükmetsin her bir karış toprağa, uzaydaki bir noktada hüküm sürmüş bir acizdir.. La İlahe İllallah..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.05.2015 05:11
Kerbela space program gelin canlar bir olalim.
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2015 16:52
diği değil! değil. diğeceksin değil, diyeceksin :D siz ilkokulu bi bitirin de inş. ilerde güzel güzel yazarsınız gençler. Şuanda internetin size ihtiyacı yok.Sizinde nete değil ilkokula ihtiyacınız var.
MK Okuru
MK Okuru 21.08.2015 19:18
Asıl kendininkine bak diğil ne yahu? Değil diğeceksin.
MK Okuru
MK Okuru 13.08.2015 18:57
o kerbal hem ne dediğinde belli diğil git türkçe öğren gel
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.05.2015 14:57
Elin adamı kuyrukluyıldıza araç gönderir, adamlar uzay programı ile ilgili oyun yapar ama bizler hala bu konular altında Allah, kitap geyikleri yaparız. Cidden şaka gibi. Biz bu kafayla bilimde bir arpa boyu yol alamayız.!!
MK Okuru
MK Okuru 18.07.2015 23:19
hacı oyun dediğin böyle olucak çocuğumada oynatıyorum bunu sizde oynatın ne gerek var lol gibi şeylere
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2015 14:19
Cok zevkli bir oyun. Tavsiye ederim ;)
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×