1/5

Killzone 2

Sami Türk
Sami Türk 3.06.2010 - 12:31
Helghast'larla savaş KILLZONE 2'de devam ediyor!
Gerçeği zorlayan grafikleriyle sadece PS3’e gelecek olan Killzone 2 hakkında genel kanaat, her biri farklı bir şevk dalgası yaratan tanıtım videolarından tespit edebildiğimiz muhteşem görüntülerden çok öteye geçemedi. Bu sebepten dolayı yazıda genel hattıyla birlikte, öncelikle birinci oyunun yapısı ve hikâyesi üzerindeki bazı detaylardan bahsedip, ayrıca her iki oyunun hikâyesi üzerine malumat vermeye çalışacağım.

Geçmiş zaman

Killzone, Hollandalı oyun yapımcısı Guerilla Games tarafından geliştirilmiş ve ilk olarak 2004 senesinde Sony tarafından PS2 için yayımlandı. İlk Killzone çıkmadan önce, oyun Sony’nin Microsoft’un büyük hayran kitlesine sahip Halo serisine cevabı olarak görülmüş ve farklı cephelerden, bilhassa Amerikalı Official PS Magazine dergisince “Halo Killer yani Halo Katili” olarak nitelendirildi.

Muhtelif oyun dergileri piyasaya çıkışından sonra Killzone’ye vasat değerlendirme notları verirken, oyun bir milyondan fazla satışla ticari anlamda başarılı oldu. Polonya’da Killzone en çok satan video oyunu sıfatını kazanmıştır. PS Portable (PSP) için Killzone: Liberation adıyla bir halef oyun yayımlanmış, akabinde de PS3 için Killzone 2 duyuruldu. PS3 versiyonu 2006 yılında 16 milyon Euro bütçesi (Bu miktar 33.536.000 TL’ye tekabül eder) ve projedeki 120 çalışanıyla bugüne değin Hollanda’da hayata geçirilmiş en büyük multimedya çalışması olması hasebiyle de büyük önem taşımaktadır.

E3 2005’te Sony yeni PS’u tanıttığında Killzone’nin halefinden de hareketli kareler görücüye çıkmıştı. Çok kısa süren tanıtım filmi birçok kişinin ağzını açık bırakmış, sağladığı ihtişamın tadı damaklarda kalmıştı. Fakat daha sonra bunun sadece “Target Render” (Hedeflenen video görüntüsü) olduğu açığa çıkmıştı ki, bu tüm PS sahiplerinin sırtından soğuk sular dökülmesine sebep oldu. Zira bu kelime grubu, neredeyse tutulmayan sözlerle eş mânâya gelmiştir. Hem MotorStorm hem de Warhawk’ın, başlangıçta hesaplanan görüntüleriyle rekabet bile edemeyecek şekilde gün yüzüne çıkması Killzone 2 için kötü alâmet olarak görülmüştü.

İlk oyunda ISA birlikleri yaşadıkları gezegen Vectra’yı kanlarının son damlasına kadar savunmak zorundayken, önümüzdeki günlerde çıkmasını beklediğimiz ikinci bölümde saldırı safhasına geçecekler. Bölük komutanı Templar’dan Rico’ya kadar uzanan kahraman dörtlemesi birinci oyundaki başarılarından ötürü hakkettikleri tatile yollanmış, Helghast'ların istilâsı için taze kan savaşçılar bulunmuştur. Oyuncu böylelikle Vectra birliklerinin en seçmelerinden müteşekkil lejyonun gazilerinden Sev’in şahsında istilâya dahil olur. Takımınızın yanında oldukça havadar inşa edilmiş geminizle savaş sahalarının en civcivli yerlerine ineceksiniz; arada bindiğiniz nakliye gemileri de ihtiyaç duyduğunuz gevşemeyi temin edecek.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×