Kinect Sports

Merlinin Kazanı 26.08.2010 - 17:48
Asıl spor şimdi başlıyor
Önceki adı Project Natal olan ve yeni ismi "Kinect" olarak belirlenen, Microsft’un hareket algılayıcı teknolojisi daha çıkmadan fazlasıyla sansasyon yarattı. Kimisi fiyatıyla, kimisi getirecekleriyle ilgilenirken, benim odak noktam ise "Kinect" için çıkacak "exclusive" oyunlar oldu. Kısaca bu teknolojiden de bahsetmek gerekirse, dışarıdan bakıldığında Wii'den daha iyi gibi duruyor ve XBOX 360'ın da desteğiyle sağlam bir iş çıkacak gibi... Evet, Kinect kasım ayında geliyor konsola ama şimdiden bu teknoloji için sayısız oyun duyuruldu, yapıldı veya yapıma kondu. Forza Motorsport, Sonic, Star Wars gibi oyunların yanı sıra Wii oyunlarını hatırlatan Kinect Sports ve Kinect Joyride gibi "exclusive" oyunlar da geliyor. Bu incelemedeki konumuz Kinect Sports ve şimdiden oldukça eğlenceli gözüküyor.

Şimdi spor zamanı

Kinect Sports oyunu bize neler getiriyor? Muhteşem grafikler, zorlu bir yapay zeka ve çok farklı oyun dinamikleri... Hayır, tabi ki de hayır. Oyunumuz bize sadece eğlence, salt eğlence vadediyor. Üstelik benim gibi futbol diyince PES, basketbol diyince NBA Live diyen biriyseniz; salonda, oturma odanızda veya evinizin herhangi bir köşesinde spor yapmak epey eğlenceli olacaktır. Aslında yorucu oyunlar da yok değil, örneğin 100 metre koşuları bizi yoracak gibi duruyor. Hali hazırda koşu da demişken, oyunun içerdiği spor türlerinden bahsetmek istiyorum. Oyunda futbol, voleybol, 100 metre koşu, bovling, masa tenisi ve boks gibi çeşitli türler var ve hepsinde de bire bir oyunun içindesiniz.

İzlediğim kadarıyla bunlardan en zevklisi koşu gibi gözüküyor. Olduğumuz yerden ister tek başımıza, istersek de bir arkadaşımızla engelli koşuya başlıyoruz. Yorucu gibi gözüküyor ama mesafe kısa olduğu için oyun da çabuk bitiyor aslında. En kısa sürede ve en hızlı halimizle engelleri geçerek bitiş çizgisine ulaşmaya çalışıyoruz. Üstelik çoklu oyuncu modu da çok zevkli duruyor.

Futbol da var

Futbol oyunu ise tabi ki FIFA veya PES'e rakip değil, ama kendi çapında eğlenceli bir oyun. Oyun mekanikleri oldukça eğlenceli ve Kinect Sports'un diğer oyunlarının aksine olimpiyat tarzı oyunlardan daha farklı. Hem el hem de ayaklarımızı kullanacağımız futbol oyunu, fazlasıyla arcade olmuş. Eksikler de yok değil, oyunda hücum yaparken hatalar olmasına rağmen defans ve kalecilik ise daha kolay ve daha iyi ayarlanmış.

Kinect Sports
Bovling ise Wii Sports'daki rakibine nazaran daha renkli ve daha zevkli gözüküyor. Topun tüm kontrolü avuçlarımızda ve hem büyükler hem çocuklar için hoş olmuş bovling modu. Cirit oyunundan bahsedersek; yine fazla detay ve karışıklık içermeyen, basit, eğlenceli bir oyun. Yine de bir süre sonra sıkabilme potansiyeli var.

Tüm bunların yanında voleybol, boks ve masa tenisi gibi üç farklı oyun daha var. Oyunların içeriğini zaten tahmin edeceğinizi düşünüyorum. Eğlenceli ve zaman geçirmek için bire bir oyunlar. Tabi ki, Wii Sports'a benzer şekilde Kinect Sports da multiplayer-split screen ile zevkli olacak bir oyun. Güzel tarafı ise her oyununu ister Xbox Live üzerinden, ister aynı konsolda Split-Screen modu ile arkadaşlarımızla veya başka insanlarla oynayabileceğiz.

Son sözler

Kısacası, beklentileri yüksek tutmamak kaydıyla eğlenceli bir oyun olacağa benziyor. Her ne kadar Wii Sports klonu gibi dursa ve orijinal bir fikir olmasa da, sonuçta amaç eğlence ve Kinect Sports da zaten bunu başaracak gibi. Oyun Kinect ile birlikte Kasım ayında çıkacak ve o tarihe kadar yeni bilgiler çıkabilir, yeni şeyler eklenebilir oyuna. Ben de şimdiden Kinect ve "exclusive" oyunları için sabırsızlanmaya başladım. Fakat şimdilik, kasım ayına kadar beklemede kalıyoruz.
Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 19.04.2024 15:56
Kalan Karakter: 300 Gönder
Kinect Sports
İlginizi Çekebilir