Kingdom Hearts Re: Chain of Memories

Tunay Şahin 15.06.2010 - 14:28
Yeniden yapılanma ne kadar başarılı olabilir?
Platformlar PlayStation 2
Kingdom Hearts Re: Chain of Memories
  • Yapımcı - Yayıncı Jupiter Corp - Square Enix
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
Merlin Puanı 67
Artılar Yeni birkaç ekstra özellik, seslendirmeler ve müzikler
Eksiler İçerik olarak daha zengin olabilirmiş
Final Fantasy denilince akla gelen ilk isim olan Square Enix, ilgimi J-RPG’lere çeviren bir firma oldu. Aslında bundan ziyade Final Fantasy (FF) serisinin takipçisi ve sıkı bir fanı olmamı sağladı. Bir zamanlar batan bir firmaydı, ama sonra FF’yi yaratıp bu durumdan çıktılar. Benim gibi birçok insanı da FF hastası yaptılar. Tabii ki Square Enix sadece yıllardır süre gelen FF serisi dışında başka projeler de geliştirdi. Özellikle bunlar arasında Kingdom Hearts oyunları atmosferi, içeriği ve sunduklarıyla daha bir ön plandaydı. Kingdom Hearts’ün başarısı ve bu kadar ilgi çekmesinin nedeni, çocukluğumuzun sevilen Disney karakterleriyle, Final Fantasy’yi birleştiren içeriğinden ileri geliyor. Son olarak PS2 için Kingdom Hearts Re: Chain of Memories ile ilginç bir serüven yaşıyoruz.

Yeni imaj

Bazı albümler, eski filmler vs… yeniden yapılıyor ve bunlara “Remake” adı veriliyor. Kingdom Hearts Re: Chain of Memories de, 2004’te Game Boy Advance için piyasaya sürülen oyunun Remake hali. Oyuna baktığımızda yeniden yapılmış olduğu için tabii ki grafikler dikkat çekiyor. Oyunun görselliği üç boyuta taşınmış, ama grafiklerin PS2 için de çok iyi olduğu söylenemez, genel olarak grafikler vasat kalmış.

Kingdom Hearts Re: Chain of Memories
"Oyunda tanıdık çizgi film karakterleri yer alıyor. Genel olarak grafikler vasat kalmış."

Kingdom Hearts Re: Chain of Memories, grafikler ve birkaç ekstrası haricinde tamamen Game Boy versiyonuyla aynı. Oyunun dövüş sisteminde bir değişiklik yok. Dövüş sistemi kartlar üzerine dayanıyor. Yine kartlar sayesinde düşmanlarımızı haklıyoruz veya savaşı kaybediyoruz. Dövüşlerde kullanabildiğimiz özel hareketlerimiz var, bu hareketlere Sleights adı veriliyor. Sleights’ı aktif etmek için farklı üç kartı kombine etmemiz gerekiyor, böylece düşmanlarımıza karşı özel hareketi yapabiliyoruz. Genel olarak kart sisteminin başarılı olduğu söylenemez, hatta pek komplike bir sistem değil. Dövüş sisteminde yenilik olarak, Kingdom Hearts 2’de olan reaksiyon özelliği eklenmiş. Oyunu yeni baştan yapmışlar, ama keşke var olan dövüş sistemine biraz el atsalarmış ve düzeltselermiş. Böylece daha başarılı bir sistem olabilirmiş.

Oyunun müzikleri ve seslendirmeleri yeniden düzenlenmiş, yapıma aktarılmış. Vasat grafiklerin yanında genel olarak Kingdom Hearts Re: Chain of Memories’in ses kısmının çok daha iyi olduğu söylenebilir. Bunlar haricinde yapımda Game Boy versiyonunda yer almayan bazı savaşlar ve sahneler de dahil edilmiş.

Bitirirken

Açıkçası Kingdom Hearts Re: Chain of Memories birkaç yenilik ve ekstra haricinde başka bir şey sunmuyor. Ama sonuç olarak oyun bir Kingdom Hearts ve ne kadar keşke daha bol zengin içerik ve ekstra sunabilirdi denilse de, her şekilde PS2 başında kendini oynatmayı başarıyor. Atmosferi, karakterleriyle oyuncuyu içine çekiyor. Son dönemlerini yaşayan PS2’de, son bir kere daha Kingdom Hearts oynayabilirsiniz.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 15.04.2024 22:27
Kalan Karakter: 300 Gönder
Kingdom Hearts Re: Chain of Memories
İlginizi Çekebilir