Lego Star Wars

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Plastik Star Wars evreni

İşte yine değişik bir fikir, üstelik içinde de Star Wars evreni var. Daha önce, Lego konsepti ile Star Wars’un birbirine monte edilebileceğini hiç tahmin etmemiştik. Gelin görün ki yapımcılar, bu fikri de oyun olarak kazandırmak için çalışmalara başladılar ve birkaç ay sonra Star Wars evrenindeki kahramanlar, plastik Legolar biçminde karşımıza çıkacaklar. Aslında fikir sadece bundan ibaret değil, Lego Star Wars’un içinde çok güzel ayrıntılar ve iyi oynanışın gizli olduğunu kestirebilmek hiç de zor değil. Lego, Star Wars’u bir başka güzel yapacak.

Işın Lego’su
Lego ismini gördükten sonra da anlamışsınızdır ki, oyun içindeki karakterler Lego’lardan meydana gelecek ve bu tasarıma uygun biçimde geliştirilecekler. Sadece görünüşlerinden değil, fiziksel tepkilerden de birer Lego oldukları belli olacak, mesela çatışmalarda parça parça dökülecek, yıkılacaklar. Özellikle karakterlerin animasyonları konusunda hummalı bir çalışma gerçekleştiriliyor, çünkü oyun içerisinde hiç dialog olmayacağı, kahramanların birbirleriyle animasyon ve mimikler şeklinde iletişim kuracağı belirtiliyor, bu da ilginç bir durum. Bunun dışında, çevresel detaylara da özen gösteriliyor ve Star Wars evreninden aşina olduğumuz tüm mekanların, detaylı bir biçimde, Lego Star Wars’da da bulunması sağlanacak. Tabii bu sağlanırken, grafik kalitesinden de ödün verilmeyecek. 

Lego Star Wars, bir aksiyon olarak karşımıza çıkacak. Zaman ve konu dilimi olarak, Phantom Menace, Attack Of The Clones ve Revenge Of The Sith bölümleri işlenecek. En can alıcı özelliklerden birisi de, 30’dan fazla oynanabilir karakterin olması. Neredeyse aklınıza gelebilecek tüm kilit isimleri yönetme şansına sahip olacağız, üstelik buna iyi ve kötü tarafın ikisi de dahil. Oyuna Trade Federation gemisinde, Qui Gon Jinn ile başlayacağız ama maceramız esnasında yanımıza tanıdık birçok karakter katılacak, onlarla birlikte aynı safta dövüşmeye başlayacağız. Bize, hem savaşlarda, hem de birçok bulmaca çözümünde yardımcı olacaklar. 6 kişiye kadar kendi grubumuzu oluşturabilecek ve bu grupla beraber ilerleyebileceğiz. Gerektiği zamanlarda, o an yönetmekte olduğumuz karakteri, yanımızdaki bir diğeri ile değiştirebileceğiz. Bu özellikle, geçmemiz gereken bir yer, çözmemiz gereken bir bulmaca esnasında olacak, çünkü tek tek her karakterin kendine has saldırı, savunma ya da özel güçleri, özellikleri bulunuyor. Friendly Fire’ın da açık olduğunu belirtelim, yani savaşlar sırasında yanlışlıkla dost karakterlere darbe indirdiğimizde hasar alacak, hatta yıkılabilecekler ama daha sonra yeniden oluşuyorlar. Force güçlerimiz de yanımızda olacak ve bazı bulmacaları çözmek için, bu güçlerimiz sayesinde objeleri yerlerinden oynatabilecek, ya da yakınımızdaki düşmanları Force Push ile geri itebileceğiz. Tabii, bunlar Force güçlerimizin yanlızca iki tanesi. 

Hikaye ilerlemeye devam ettikçe, zaman zaman değişik yerlere geçip, o anda farklı bir karakteri yönetmeye başlayacağız. Örneğin, Quin Gon Jinn ile başladıktan sonra, bölümün belirli bir kısmına gelince, bu sefer farklı bir mekanda kontrol Amidala’ya geçebilecek. Böylece oynayabileceğimiz bir çok karakterin olması ve gereken durumlarda onlar arasında geçiş sağlayabilmemiz, Lego Star Wars’ın aynı zamanda zengin bir oynanışa sahip olacağının da bir göstergesi. Tanıdık mekanlarda, birçok level içerisinde gezecek ve hikayeyi tamamlamaya çalışacağız. Mekanlar; Phantom Menace, Attack Of The Clones ve Revenge Of The Sith’teki birçok yeri teşkil edecek. 

Parça parça lightsaber
Lego Star Wars’daki ilginç bir diğer özellik de, Lego parçalarını toplayarak açabileceğimiz yeni içerikler. Bu parçalar sayesinde yeni yerler ve oynanabilir karakterler açabiliyoruz. Üstelik, “Free Play” modu sayesinde, açtığımız bu yeni karakterler ile oyunu baştan oynayabiliyor, daha da önemlisi ise, daha önce giremediğimiz yerlere, açtığımız bu yeni karakterlerle eğer özellikleri müsaitse girebiliyoruz. Böylece, yeni karakterler ile yeni bölgeler keşfetme şansına sahip oluyoruz. Genelde birçok kötü taraf karakterini açabileceğiz ve bunların içinde tabii ki Darth Maul da olacak. 

Lego Star Wars, filmden alışkın olduğumuz klasikleşmiş müzikleri bizlere sunmaya devam edecek, bu da oyuna atmosfer katmaya yetecektir. Oyun, PC’nin yanında PS2 ve Xbox için de hazırlanıyor ve 2005’in Nisan ayında piyasalardaki yerini alacak. O zamana kadar, eğer saklıyorsanız Lego’larınızı çıkartıp Star Wars karakterlerini oluşturmaya başlayın, böylece oyunda ne şekilde görüneceği konusunda bir fikriniz olabilir.

Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 15.07.2024 07:36
Kalan Karakter: 300 Gönder
Lego Star Wars
İlginizi Çekebilir