1/2

LightScribe

İsa Sarı
İsa Sarı 3.06.2010 - 12:31
Bundan böyle CD'lerinizi üzerine baskı yapmak, CD yazdırmak kadar kolay olacak.
Zamanında, bir CD yazıcı bile lüks iken, şimdi DVD yazıcılar “standart hal”e gelmeye başladı. Görünen o ki, Blu-Ray veya HD-DVD gibi ileri teknoloji ürünlerine sahip olmamız da an meselesi. Lakin her zaman eksik olan bir şeyler var. Öyle ki; hiçbir zaman bir DVD’nin veya CD’nin üzerine istediğimiz bir resmi veya herhangi bir şeyi yazıp çizemiyoruz. Yapabildiğimiz tek şey, asetat kalemiyle diskin üzerine, içinde ne olduğunu yazmak veya yapışkanlı kağıtları disk üzerine yapıştırmaktı. Bunların da pek çok dezavantajı olduğunu biliyoruz (diskin ağırlaşması, çizilme riski vb. gibi). Üreticiler bu durumun farkına varmış olmalı ki, bizim gibi ev kullanıcıları için “LightScribe” teknolojisini ürettiler. Peki nedir bu LightScribe teknolojisi?

LightScribe; uyumlu bir boş CD/DVD ve yine uyumlu bir CD/DVD yazıcı ile, fiziksel olarak bu boş disklerin üzerine, gelişmiş bir lazer sayesinde istediğimiz bir resmi veya yazıyı çizdirebildiğimiz teknolojinin adıdır. Çalışma sistemi mantığa oldukça yatkın: Önce verimizi LightScribe ile uyumlu boş diske (CD’ye veya DVD’ye) yazdırıyoruz, yazma işlemi bittikten sonra medyayı çıkartıp sürücüye ters biçimde yerleştiriyoruz ve özel yazılım sayesinde diskin üzerine çizdirmek istediğimiz öğeyi seçip tekrar bir yazma işlemi başlatıyoruz. İşte bu kadar basit!

Bu işlem ne kadar sürüyor? Kalitelerine göre Taslak, Normal ve En iyi olmak üzere üç seçenek bize sunuluyor. Taslak seçeneğinde grafik yazdırma işlemi 20 dakika civarı iken, Normal seçenekte 28, En iyi seçeneğinde ise 36 dakikaya kadar çıkabiliyor. Tabi sadece grafik değil, CD’nin veya DVD’nin başlığını veya içeriğini de medya üzerine bastırabiliyoruz. Bu işlemler de yine kalitesine göre 4 - 9 dakika arasında zaman alıyor.

LightScribe teknolojisi şu anlık sadece Windows 2000 ve Windows XP işletim sistemlerinde çalışmaktadır; fakat üreticiler önümüzdeki aylarda ilave yazılımlar sayesinde, MacOs, Linux gibi işletim sistemleri için de destek sağlayacaklarını belirtiyorlar. LightScribe destekli CD veya DVD’lerin normallerinden tek farkı ise, disklerin veri yazdırılamayan yüzeyinin özel bir kimyasal tabaka ile kaplanmış olmasıdır. Ayrıca, bu teknolojiyi kullanmamıza imkan veren yazıcılar da diğerlerinden farklı olarak daha gelişmiş, diskin veri yazılamayan tarafına işlendiğinde kimyasal reaksiyonlar verdiren bir lazere sahiptir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×