1/2

Lost Planet 2

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
En büyük kaybolmuşluk, aslında içimizde!
Karlarla kaplı topraklar, aslında çok fazla şeyi gizliyordu. Erimenin başlamasıyla birlikte doğa yeniden hayat buldu belki de. Ama hiç bir zaman ortaya çıkmaması gereken gerçekler, yeni yeşermeye başlayan umutları sona erdirebilecek düzeydeydi. Bir hafızanın kaybolması bir insanın kaderini değiştirdi, peki erimenin 10 yıl sonrasında tüm insanlığın kaderini değiştirebilecek miyiz?

Değişen dünya

İlk Lost Planet'ın çoğu yönden başarılı bir aksiyon oyunu olduğunu düşünüyorum. Karla kaplı haritalar, her bir adımda etrafa saçılan kar tortuları, devasa yaratıklar ve ölümcül soğuk hissi... Bu maceranın kesinlikle devam etmesi gerekiyordu zaten ve öyle oldu da. Çıkışını soğuk kış aylarına saklayan Lost Planet 2, fırtına bastırmadan önce sizi demo operasyonlarına çağırıyor. Bu kez yeni bir karakteri yönetiyoruz. Hafif yağan yağmurun okşadığı suları, bir bıçakla yarar gibicesine geçiyor ve karaya adım atıyoruz. Lost Planet 2, co-op olarak oynanabildiği için yanımızda gerçek oyunculardan oluşan bir takım yer alıyor. Tabii ki herkes, her istediğini yapmakta özgür, fakat koordineli bir operasyon yapmak istediğinizde işleriniz oldukça kolaylaşıyor.

Lost Planet 2

Öncelikle haritalarda kayıt noktaları bulunuyor. Yanlarına gidip bir süre daire tuşuna basarsak, bu istasyonları çalıştırabiliyor ve oyunumuzu kaydedebiliyoruz. Bunlara benzer bir de bilgi istasyonları mevcut. Bunlara yöneldiğimizde de oynanış hakkında ufak bilgiler elde edebiliyoruz. Silah kullanımları, yaratıklarla dövüşme gibi konularda bir takım kolaylıklar öğreniyoruz. Her öldürdüğümüz yaratık sonrasında puanlar kazanıyoruz. Eğer ölürsek, daha önceden oyunu kaydettiğimiz noktadan maceraya tekrar dahil olabiliyoruz. Bu esnada herşey yeni baştan başlamıyor, aksine aksiyon son sürat devam ediyor ve siz, operasyona yeni dahil olmuş bir asker gibi bölgeye gönderiliyorsunuz. Örneğin dev bir yaratıkla dövüşüyorsunuz ve yaşam seviyesini yarıya kadar getirmeyi başarabildiniz, ama öldünüz. Yeniden oyuna dahil olduğunuzda, kaldığınız yerden savaşmaya devam edebiliyorsunuz. Aldığımız puanlar ise, burada devreye giriyor. Sadece puanımız yettiği sürece yeniden oyuna dahil olabiliyoruz. Eğer puanımız biterse, görev başarısız oluyor ve en baştan başlamamız gerekiyor.