1/9

Mafia

Erce Güven 3.06.2010 - 12:31
İşte son günlerin popüler oyununun tam çözümü.
Oyun hakkındaki tüm ön bilgileri, incelemesinde okuduğunuza göre oyunun grafiklerinin mükemmelliğinden, 5.1 ses sistemlerinde çok etkileyici bir atmosfer oluşturduğundan, akıcı bir oynanışa sahip olduğundan ve GTA’ya göre çok daha mantıklı ve sürükleyici bir seneryosu olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım. Eminim ki birçoğunuz bu oyunu GTA ile karşılaştırıyorsunuz. Aslında oynanış tarzı ve kamera açıları dışında pek bir benzerlik taşımayan iki oyun GTA ve Mafia. Seneryosunun akıcılığı ve her bölümün bir öncekinden izler taşıması, Mafia’yı GTA’nın bir adım önüne taşıyor. GTA’da arayıp da bulamadığımız mantık öğeleri bu oyunda kendisini gösteriyor ve bu sayede kendinizi oyuna kaptırmanız çok daha kolay oluyor. Sonuç olarak birdenbire sıradan bir taksi şöföründen, saygıdeğer bir mafya üyesine dönüştüğünüz bu oyun eminim sizi GTA’dan daha fazla tatmin edecek.

BÖLÜM 1 : An Offer You Can’t Refuse

Sadece peşinizdekilerden kurtulup, Salieri’nin barına gittiğiniz bu bölümde anlatılacak pek birşey yok. Eğer “Bilmeniz gerekenler” bölümündeki takip ile ilgili kısmı okuduysanız hiçbir sorun yok demektir.

BÖLÜM 2 : Running Man

Geldik oyunun en sıkıcı ve amacı biraz olsun geçiş yollarını tanıtmak olan bölüme. Bu bölümde 5 farklı yolcuyu gitmek istedikleri yerlere götüreceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey (ki bunu 2 yolcu yapıyor) yolcunun istediği yolu kullanmanız. Yani eğer yolcu tünelden geçmek istiyorsa tünelden geçmelisiniz. Aksi takdirde en başa dönersiniz. Her ne kadar hız konusunda müşteriler kafanızı şişirseler de bölüme baştan başlamanıza sebep olan tek şey yolda yürüyen insanların üzerinden geçmek.

Beş yolcuyu da sağ salim yerlerine götürdükten sonra sağ kalma sırası size geliyor. Oyunun başında Salieri’nin adamlarını kurtardığınız için Morello size biraz kızgın ve bu kızgınlığını da silahlı adamlarını peşinize takarak gösteriyor.

Yapmanız gereken tek şey koşarak Salieri’nin barına girmek. Hemen hatırlatayım eğer dümdüz koşmaya kalkarsanız birkaç saniye içinde vurulursunuz. Ayrıca eğer yanlış bir yöne saparsanız direkt “Game Over” yazısıyla karşılaşırsınız. Arabanın yanından ayrılıp hemen karşıya koşun ve ok yönünde ilerleyin. Caddeye çıktığınızda pusulanızı takip edin ve yine ok yönünde ilerleyin. Merdivenlerden çıkın ve sağa dönün. Tekrar caddeye ulaştığınızda sola dönün ve ok yönünde ilerleyin. Bir sonraki cadde de hemen karşınızda okla belirtilen yerde Salieri’nin barını görebilirsiniz.

BÖLÜM 3 : Molotov Party

Haritada belirtilen yere gidince ön kapıda bir gorilin olduğunu görüyorsunuz. Binanın sağ tarafına gidin ve oradan arka kapıya ulaşın. Burada ilk olarak yapılması gereken kapıda arkası dönük olarak duran adama beyzbol sopasıyla en sert şekilde vurmak. Eğer en sert şekilde vurmazsanız (Action tuşuna kırmıza bar dolana kadar basın) adam bayılmaz ve biranda kendimizi bir çatışmanın içinde buluruz. Adamı bayılttıktan sonra molotov kokteyllerini arabalara birer birer atıyoruz. Molotov kokteylimiz bitince işe beyzbol sopasıyla da devam edebiliriz. Unutulmaması gereken şey, arabalar maksimum hasar aldıktan hemen sonra araçların yanından uzaklaşmak. Yoksa arabalarla birlikte sevgili Tommy de havaya uçar.

Bölüm Sonunda Kazanılan Araba : Bolt Ace Fordor Green