1/5

MDK 2

Ali Hatay
Ali Hatay 3.06.2010 - 12:31
Geçmişten gelen güzel bir adventure oyunu.

Bundan Tam 3 sene önce oynamış olduğumuz MDK oyununu yapan firma (Bioware/İnterplay) nihayet ikincisini çıkarmış bulunuyor. Oyunumuz bir 3D Action/Adventure oyunu.Yani hem ilerliyeceğiz önümüze geleni devireceğiz hemde çözmemiz gereken bulmacalar var.O zaman hemen MDK nın ne anlama geldiği bulmacasını çözelim. M=Mission:Görev D=Deliver:Kurtarmak K=Kindness:Yumuşaklık. Yani neymiş tatlısert kurtarma görevi.(Türkçeye ancak böyle tercüme edilebilinir).Oyunu oynayınca daha iyi anlayacaksınız.Her nekadar oyun kanlı canlı olsada yer yer espiriler mevcut.Mesela büyük bir fanusun içerisinde size nanik yapan şaklabanlık gösterileri sunan yaratıklar var.Bunları öldürmeye çalışırken bu işi beceremezseniz sevinçten göbek atıyorlar.Sizi daha çok tahrik ediyorlar.Ayrıca doktorun sevecen halleri.Robot köpeğin hareketleri oyunu sıkılmadan oynamanızı sağlıyor. Grafikler ve müzik harika.Müzik insanı okadar havaya sokuyor ki.Bir anda kendinizi dünyayı kurtaran süperman gibi görüyorsunuz. Oyunumuz 8 bölümden oluşuyor.Bu bölümler arasında alt bölümlerde var.Yani bir bölümü bitirmek çok uzun sürebiliyor.Ayrıca her bölümde değişik karekterleri yönetmek durumda olduğunuz için sıkıcı olmuyor.Kurtu (Köpek cinsi kurt değil,adamın ismi) yönetirken işiniz vurma kırma olurken Köpeği (Ha bu gerçekten bir robot köpek) idare ederken gene vurup kırıyoesunuz fakat bu defa hoplayıp zıplıyorsunuz vede bir jetpack sayesinde uçuyorsunuz. Doktorla oynarken de çözmeniz gereken bir çok bilmeceler var.Bilmeceler zor değil fakat hayal ötesi olduğu için biraz hayalinizi çalıştırmanız lazım.Yoksa bir tost aleti ile kızarmış ekmekle düşmanlarınızı nasıl öldürebilirsiniz.?

KAREKTERLER :
KURT HECTIC : Doktorun yardımcısı.Fakat doktorun ona vermiş olduğu özel pelerin sayesinde süperkahraman olmuş.Bu pelerin O nun hem zırhı hem makinalı tüfeği hemde paraşütü. Ayrıca sniper modunda kullandığı silahları var ki bir çok oyunda olmayan bir özellik.

MAX : Buda iki ayaklı 4 kollu robot köpeğimiz.Dr. Hawkins in özel olarak genleri ile oynayarak meydan getirdiği süper köpek.İki ayağı ile yürürken 4 koluylada ateşedebiliyor.hem otomatik hemde magnum silah kullanıyor.jetPack ı sayesindede uçabiliyor.

DR. HAVWKINS : Bu süper Doktor kötülerin amansız takipçisiiyilerin dostu.Fakat ne yazık ki silah kullanamıyor.Onun yerine kızarmış özel plütonyumlu ekmek ile düşmanlarını haklıyor. Her iki elini kullanarak bulduğu parçaları bileştirerek çeşitli yeni aletler yapıyor.

TUŞLAR:
Mouse ve yön tuşları hareketi sağlıyor.Mouse sol tuşu ateş sağ tuşu uçma modu veya zıplama.Space sniper modu.Bu modda hareket edemiyorsunuz yön tuşları zoom yapıyor.Türkçe klavye (Ğ)ve (Ü)tuşları invertoride gezme işine yarıyor.Dr.Havkins te bir aracı seçmek için yukarı aşağı yön tuşlarını kullanın.Elinizde sabitlemek içinse sol el için (*) yani (\) ytuşu sağ el içinse (-)tuşunu kullanacaksınız.

1-Edmonton
İlk başlanğıçta Kurtu yönetiyorsunuz.Kısa bir alıştırma bölümü var.Dr.Hawkins size nasıl ateş edeceğinizi nasıl paraşütle uçacağınızı ve snipiri nasıl kullanacağınızı anlatıyor.Sizde bunları tatbik ediyorsunuz.Dr.Hawkins'i iyi dinleyin yoksa ne yapacağınızı bilemezsiniz. Soldaki kapıyı açmak için sniper moduna geçin ortadaki elmas gibi olan küreye zoomlayarak vurun.Kapı açılınca içeri girin ve paraşütle aşağıya inin.Cam bölmenin oraya gelince gene sniper modunda ortadaki elması vurun.Cam parçalanınca içeri girin ilk yaratıkla karşılaştık.Onu haledin.Gene aşağı ineceğiz.Yanlız etrafı araştırın belki sağlık silah v.s bulursunuz.Geniş bir odaya geleceksiniz.Burada yerdeki pervaneyi kullanarak gizli geçide girin içeride yaratığı öldürün sonra kutular içerisinden malzemeleri toplayın..Geldiğiniz yere tekrar dönün.Yukarıda gene mavi elması vurunca kapı açılacak içeri girip aşağı süzülün.Aşağıdaki yaratıkları öldürün malzemeleri toplayın.Mavi elması vurup devam edin.Sonunda ikidev yaratık ile karşılaşıyorsunuz.Biraz uğraştıkatn sonra ölüyorlar.Burada daha önce bulmuş olduğunuz görünmezlik modundan yararlanabilirsiniz.kapının önündede chain gun var bunları alıp kullanırsanız yaratıklar daha kolay haloluyor.Soldaki rampadan çıkın sağda bir aralık öreceksiniz.Kapı kolu burada.İlerlerseniz sağlık elmasını bulursunuz.Açılan kapıdan girin. Yoldaki tavana monte makinalıları sniper ile haledin.İleride bir odaya geleceksiniz.Bir odada 6 adet mavi topu vurun,yerdeki pervane aktif hale gelecek pervanedeki havayı kullanarak en yükseğe çıkın.Bu platformda uçan daireler sizi rahat bırakmıyor.Çok çabuk olarak karşı dev fanusun patlatmanız lazım.Bunun için sniper modunda, sniper mortal ı kullanarak hiç zoom yapmadan ve fanus tepesi en alta gelecek şekilde ateşedip mermiye balistik atış yaptırtarak fanusun tepesinden aşırtıp içeride patlatın.Böylece dev cam fanus patlıyor.Sizle dalga geçen yaratığı öldürüyorsunuz.Uçan dairelere yem olmadan hemen karşı platforma süzülün oradaki ikiyaratığı öldürün.Aynı işlemleri gene iki platformda uygulayacaksınız.En sonda birplatforma geliyorsunuz.Dönün giriş kapısını bulun.Tavandaki makinalıları haledin. Gene pervaneyi kullanarak yukarı çıkın bu bölümde size 6 kollu ile ateş eden bir yaratık var.Tırsıp geri kaçmak ta yok kapı kapanmış vaziyette.Onun için adam gibi döğüşeceksiniz.Önce makina üzerindeki 4 elması vurun makinanın bir kısmı açılacak ve tek elmas gözükecek onuda vurunca bizim şöför gözüküyor bir iki mermide buna sallayınca çaresiz yanınıza gelecek.Sıkı bir dövüş ile bunu öldürürseniz bölüm bitecek fakat o da ne arkanızda dev gibi bir canavar size fiske atıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×