Miami Vice

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Miami Vice ile maziye yolculuk...
Platformlar PC
Miami Vice
  • Yapımcı - Yayıncı Atomic Planet Entertainment - Davilex
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 30
Artılar Sağa sola kaçan bikinili kızlar.
Eksiler Grafikler, kontroller ve özellikle de sesler. Sitem uyumsuzluğu. Sıkça karşılaşılan hatalar.
Nostaljik dizilerin oyunlarını yapmaya fena halde kafayı takmış olan oyun firması Davilex, Kara Şimşek'ten sonra şimdi de Miami Vice'ın resmi oyunu ile karşımıza çıktı. Kara Şimşeğin oyununu oynayanlar bilirler. Geçtiğimiz ay ikinci versiyonu ile huzurlarımıza geçen Kara Şimşek; oldukça eski kalmış grafiklerine, insanı dert küpü hale sokan kontrollerine rağmen kulaklarımızda hatırı sayılır yeri olan melodisi ile biraz oynanmayı hak etmişti. Şimdi de bir başka ünlü dizi olan Miami Vice'ın oyunu karşımızda duruyor. Yapımcı bu sefer Atomic Planet Entertainment. Fakat bu bazı şeyleri değiştirmiyor. Yine çok geri kalmış grafiklere, insanı delirten kontrollere ve atmosferden nasibini almamış bir senaryoya hazır olmamız gerek.

"Great! That just goddamn great!"

Miami Vice, adından anlaşılacağı, ekran görüntülerinden fark edileceği üzere, Miami'nin en çarpıcı mekânlarında devriye gezen ve uyuşturucu tacirlerine ders vermeyi görev edinen iki sivil polisin macerası. Olaylar damdan düşer gibi; garip bir ihbar üzerine başlıyor. Önemli bir mal alış verişini haber alan kahramanlarımız; Tubbs ve Crockett, olay yerine önceden gelip pusu kurarlar. Ancak işler düşünüldüğü gibi gitmez ve minik bir çatışma çıkar. Önemli bir politikacı bilinmeyen insanlar tarafından öldürülür. Bunun üzerine hemen silahlarımıza sarılır, sorgusuz sualsiz önümüze çıkanı vurmaya başlarız.

Basit bir shooter oyunu olan Miami Vice'da karşımıza çıkanı vurup, silahlarını alıyor ve ilerliyoruz. Aslında kafasına pek fazla konu takmayıp sadece hareket isteyen oyuncular için düşünülmüş olan oyun, biraz daha dikkat edilip, daha iyi programcıların elinden geçseydi belki de sağlam bir yapım olarak karşımıza çıkabilirdi. Ancak önümüzde duran oyun tek kelime ile hatalar çorbası. İlk olarak kontrollerden bahsetmek gerek. Kahramanımızı W,A,S,D tuşları ile yönlendirip, mouse ile kamerayı ayarlıyoruz. Fakat her oyunda kolayca üstesinden gelinen bu sistemi öyle hale sokmuşlar ki; ne karakterimizi ilerletebiliyor ne de kamerayı ayarlayabiliyoruz. Eğer düşmanlarımıza sağ tuş ile klikleyip kilitlenmesek; isabetli atış yapmamız da mümkün olmayacak.

Hikayenin ilerleyişine paralel olarak bölümleri tek başımıza ya da çift kişi olarak oynayabiliyoruz. Görevlerimiz genel de hep aynı oluyor; "İçeri gir, herkesi öldür, uyuşturucu paketlerini bul, kapıyı aç ve bölümü bitir." Dolayısıyla tek başımıza kolayca üstesinden gelebileceğimiz bölümlerde yanımızda bir ortak ile dolaşmamız pek bir anlam ifade etmiyor. Teorik olarak ortağımıza; "Beni koru! Benimle gel! Atış serbest!" gibi emirler verebiliyoruz ama ortağımızın bunları kafasına hiç taktığı yok. O sadece ortalıkta dolanıyor. Bazen yok oluyor ve bir anda ışınlanıp yanınıza geliyor. Elindeki shotgun'ı da kullanmaya kalkarsa mutlaka duvarları vuruyor.

Chase closed!

Miami Vice'ın grafikleri bir hayli geri kalmış vaziyette. Aslına bakarsak programcıların diğer oyunu olan Knight Rider 2 ile büyü bir farkı yok. Yani adamların elinden anca bu geliyor. Kızmamak lazım. Grafikler detaysız ve eski tip olmasına karşın oyun inanılmaz bir sistem canavarı. Oyunun genelini vasat altı dokular oluşturmasına rağmen, Half-Life 2'yi rahatça çalıştıran bilgisayarım; 640x480 çözünürlükte ancak çalıştırabildi. Yüksek çözünürlüklerde ekran kartının RAM'inin yetmediği de oldu! Bunun tek bir anlamı var; programcılar bu oyunu, sistemler için uyumlu hale getirememişler. Gerçi oyunu düşük çözünürlükte de oynasanız kaybettiğiniz pek bir şey yok. Karakter animasyonları çok kötü. Hatta yüksek yerde ölüp, dizilerdeki gibi aşağıya düşmesi gerek düşmanlar bazen garip hareketler yapıp perendeler atarak zemine uçuyorlar. Aslında yere düştüklerinde de yer ile temas ettikleri söylenemez! Birkaç santim havada kalıyorlar. 2 sn. sonra da yok oluyorlar. Garip bir grafik hatası da konuşan karakterlerinin ağzının içinden arka planın gözükmesi. Oyunun sesleri ise komiklik sınırlarını zorluyor. Tabancalardan çıkan ses tenekeye vurmak ile aynı frekansı veriyor. Makineli tüfeklerden ise çatapat sesi çıkıyor.

Sonuç olarak; Knight Rider 2 ile kendini tüm oyun camiasına kanıtlamış olan (!) Davilex firması, Miami Vice ile yine yapacağını yapıyor ve kocaman bir hayal kırıklığı yaratıyor. Aslında biraz daha uğraşılsa, eğlencelik bir oyun çıkabildi ancak ortalık o kadar çok hata dolu ve kontroller o kadar zorlayıcı ki; insan oyuna uzun süre katlanamıyor. Eski dizilerin hatırına alıp oynamayı düşünenlerdenseniz; lütfen uzun bir süre daha düşünün!
Yorumlar 19
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2024 03:48
Kalan Karakter: 300 Gönder
Miami Vice
İlginizi Çekebilir