Monster House

Emre Sevimbige
Emre Sevimbige 3.06.2010 - 12:31
"Artık Film oyunlarından gına geldi" diyen demeyen herkes kaçsın
Platformlar PlayStation 2
Monster House
  • Yapımcı - Yayıncı Artificial Mind - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 39
Artılar Müzikler, titreşim.
Eksiler Geri kalan her şey.
Artık son zamanlarda ne kadar çok çoğaldı film oyunlar falan demek istemiyorum. Buna bir dur demenin zamanı sizce de gelmedi mi? “Süpermen Dönüyor” gibi başarılı olanlara lafımız yok, ama sırf ticari amaç için her filmin de oyunu yapılır mı? İşte yapılıyor. Başarısız bir şey istiyorsanız Monster House tam size göre…

Hayır, yerden yere vurmayacağım. Sadece anlatacağım neler olduğunu. Hikaye basit. 4 Ağustos’ta vizyona girecek olan oyunun senaryosunu oynuyoruz. Ne mi senaryo? İşte bu…

Dj Walters, Chowder ve Jenny isimli 3 genç karşı caddedeki yaşlı Nebbercracker’in evine attıkları her şeyin yok olduğunu sezerler. Bir gün bahçeye attıkları basket topunun ise kaybolduğuna bizzat şahit olurlar. Ancak korkuyla birlikte bu olayı anlattıklarını kimseye inandıramadıkları için, bu gizemi üçlümüz çözmeye çalışır. Yine etrafı güvenli yer haline getirmek istiyor, barış içinde mutlu bir yaşam diliyorlar.

Oyunun açılışında video yok fakat “New Game” diyince video giriyor. Ama “New Game” demeden evvel diğer seçeneklere de bir bakalım. Güzel, atmosferik bir müziğin eşliğindeki ana menüde ayrıca Load Game, Options, Language, Extras ve Thouart Dead seçenekleri mevcut.

Şimdi yiğidi öldür hakkını yeme derler. Videolar gerçekten eğlenceli hazırlanmış. Zaten çok sık sinematikler yer alıyor. Evin içinde başlıyoruz. Maşallah ev ev değil saray. İlk videoda evde telefon çalıyor, sonra bazı objeler hareketleniyor. Bizimkiler ürküyor. Hareket eden şeylerden kaçmaya çalışıyorlar. Hareket eden oyundaki düşmanlarımız neler mi? Bekleyin, henüz oraya gelmedik.

Chowder sakar bir vatandaş, sözde korku olmasına rağmen ara sıra gülmeniz gerekebiliyor. Ne bileyim. Chowder en heyecanlı yerde gidip vazo kırabiliyor. Veya Dj Walters evde bir şeyler olurken şirin ve ürkek bir sesle “Hello” diyebiliyor. Jenny kendi kendine “Smile” diyip gergin ortamda gülümsemeye çalışabiliyor.

Elimizde su tabancası misali bir silahla ilerliyoruz. Yapımda sandıktan anahtar bul, kapıyı aç gibi şeyler mevcut. Bunun dışında mermi bitince üçgen tuşuyla sınırsız olan silahımızı doldurabiliyoruz. Üçgen demişken diğer tuşlardan da bahsedeyim. Otomatik ayarlarda üçgen şarjör doldurma, X ateş etme, R1 silahı sallayıp öldürme, L1 eğilme falan. Zıplama diye bir tuş bulunmuyor. Sadece zıplamamız gereken kısımlarda O tuşu ekranda çıkıyor ve ona basıyoruz.

Süper çocuklar

Bu çocuklar gerçekten süper. Ben öyle bir ortamda olsam hiç kasmadan intihar ederdim. Çünkü düşmanlarımız arasında sandalye, saksı, lamba gibi canlanan şeyler mevcut. Tabii aptallıklar sınırsız oyunda. Gerçi pek çok yapımda var bu tip hata, ama artık ben rahatsız oluyorum. Çevreyle etkileşim bu kadar mı yetersiz olur? Sandalyeyi kırıyorsun parçalandığı an yok oluyor veya düşman olan sandalyeyi öldürüyorsun yere düştükten sonra yavaş yavaş yok oluyor. Artık bunları geçmek, ilerlemek lazım..

Grafikler de oynanabilirlik de vasat. Aslında sesler başka bir oyunda olsa çok güzel olurmuş. Gerçekten de çok başarılı ama Monster House’a gitmiyor. 1000 tane de tuhaflık olsa korkutmuyor bizi, çünkü başarısız bir yapım.

Parlatalım mı?

Oyunda paylayan bir şeyler görürseniz, içinden mutlaka gerekli olanlar çıkar. Genellikle “O” ile açılıyor sandık tipi cisimler. Tabii bazen tavan arasından geçmemiz de gerekebiliyor. Orayı bulmamız için parlaması lazım. Kutu içlerinde sağlık, anahtar ve diğer ekstralar bulunuyor. Değerli ustam Göktuğ Yüksel’in de dediği gibi “Bir şey parlıyorsa mutlaka onda bir numara vardır.”

Artık yazının sonlarına geliyoruz. Son birkaç bilgi verelim. Oyunda otomatik hiza söz konusu. Yani analogla hedef almıyoruz. Kendisi hedefe odaklanıyor. Belki o ayar değiştirilebilir, ama ben yapmadım. Zaten bu oyunu almamın tek sebebi incelemek, yoksa asla almazdım. Bunun dışında karakterler bölümden bölüme değişiyor. Titreşimi güzel yapmışlar. Bazın kalp çarpması, bazen korkusu ince ince öyle güzel aktarılmış ki; Monster House’yi titremek için oynayabilirsiniz.

Küçük arkadaşlara öneriyorum diyeceğim ama yok, onlar da korkar. Yine de basit, ilerlenebilen, fazla karışık olmayanlardan hoşlananlar bir göz atabilir. Diğerleri ise Winning’e devam etsin. Korkmak isteyen RE4 oynamaya devam etsin. Bu oyundan korku beklemeyin. Bir tek müzikler ve titreşim güzel o kadar
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2023 17:22
Kalan Karakter : 300 Gönder
Monster House

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×