1/3

Mortal Kombat: Deception

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Dövüş arenalarını kanla kaplamanın zamanı geldi.
Platformlar XBox
Mortal Kombat: Deception
  • Yapımcı - Yayıncı Midway - Midway
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 88
Artılar Müthiş grafikler, müthiş kombolar, kan, dehşet ve vahşetin her türlüsü. Kısacası Mortal Kombat'tan beklenen herşey.
Eksiler Senaryo modunda grafik seviyesi düşüyor. Başarılı dövüş yerine rakibi tuzaklara düşürmek yeterli oluyor.

Atari salonlarının revaçta olduğu dönemlerde, salon sahiplerinin ceplerini dolduran belli başlı bir kaç oyun vardı. Bunların en başında hiç şüphe yok ki Street Fighter gelir. Yıllarca harçlıklarımızı sarı jetonlar ilke takas etmeye zorlayan bu dövüş oyunu salondaki gerçek rakiplere meydan okuma anlamına geldiğinden çok tutulmuş, kısa sürede ikincisinin yapılmasına sebep olmuştu. SF2'nin salonlarda boy göstermesinin ardından jeton satışları kat be kat artmış, bir salona 3 SF2 makinesi yetmez olmuştu. Hatta SF sevgisi öyle bir boyuta ulaşmıştı ki; oyunun abuk subuk modları yapılmakta, Street Fighter 2.5, 2.75 gibi garip numaralarla aslında değiştirilen bir iki renk ve kod dışında orijinal oyundan hiç bir farkı olmayan pek çok oyun boy göstermeye başlamıştı.

Gün gelip de Midway isimli firmanın bol kanlı Mortal Kombat oyunu salonlarda boy gösterince bir anda tüm işler tersine döndü. İlk bakışta gerçek oyuncuların canlandırdığı karakterleri ile dikkat çeken oyun daha sonra bol kanlı yapısı ve hiç bir oyunda olmayan Fatality adındaki dehşetli bitirici vuruşları ile her oyuncunun gönlünde taht kurmuş, atari salonlarının yeni kralı olmuştu. Aradan geçen yıllar Atari salonlarına olan ilgiyi azalttı ama Mortal Kombat'a olan ilgi hiç bir zaman bitmedi. Dönemin tüm konsollarına birer kopyası yapılan MK, gelişen teknolojiye de ayak uydurarak 3 boyutlu olarak günümüze kadar ulaştı.

En son 2002 yılında oynadığımız MK:Deadly Alliance, değiştirilen oyun sistemi ile önce tepki toplamasına rağmen kısa sürede kendini sevdirmeyi becerdi. Eklenen pek çok karakter her karaktere verilen farklı dövüş stilleri tekrar oynanabilirliği arttırınca satış grafiğinin yükselmesi kaçınılmazdı. Nihayet günümüze geldiğimizde yaklaşık bir senedir tüm oyun severler tarafından merakla beklenen MK:Deception piyasaya sürüldü ve kanlı dövüş seanslarımız yeniden başladı.

Kötülerin şahı Dragon geri dödü, şimdi dövüş zamanı

Deadly Alliance ile 3. boyuta geçen oyun aynı zamanda oynanış olarak ta farklı stilleri barındırarak hayranlarını sevince boğmuştu. MK: Decemption'ın da bir önceki oyunun daha geliştirilmiş bir modu olarak düşünmemiz gerektiğinden evvelki oyunda ne varsa burada da bulmamız mümkün. Üstelik fazladan eklenen ve ilk duyulduğunda "bunun Mortal Kombat ile ne alakası var?" dedirtecek tarzdaki puzzle ve chess modları oyuna çok ayrı bir hava kazandırmış.

Oyunun mükemmel açılış demosunu izledikten sonra geniş bir ana menü ile karşılaşıyoruz. Bilindik oyun modu olan Arcade ile karşımıza çıkanı dövebiliyoruz ancak Mortal Kombat: Deception'u farklı kılan; yeni eklenen oyun modları. Bu sene eklenen puzzle ve chess modları başlı başına oyun sayılabilecek kadar yenilik getiriyor. Geçtiğimiz oyunda olan senaryo modunun daha geliştirilmiş hali ise yine bizleri bekliyor.

Bu sene senaryo modunu basit bir RPG oyununa çevirdikleri gözüküyor. Bu modda henüz öğrenci olan bir dövüşçüyü alıp uzun sınavlardan geçirerek başarılı ve saygı değer bir dövüşçü olana dek kullanıyoruz. İlerleyiş ise 3 görüş açısından oluyor. Tıpkı RPG'leri anımsatacak haritalarda hatırı sayılır büyüklükteki kasabada evler arası dolaşıyoruz. Karakterlerle etkileşime girip diyaloglar kuruyoruz. Hikaye son derece çizgisel ilerlese de gizli yerlerde bulunan sandıklar ve renkli objeler oynanabilirliği arttırıyor. Bu objeleri toplamamız halinde sayısı 100 leri bulan gizli kıyafet, arena, karakter gibi pek çok seçeneği kullanılabilir hale getiriyoruz. Kısacası geçtiğimiz seneki senaryo modu düşüncesini tam anlamıyla oturtmuşlar diyebiliriz. Üstelik bu sefer ki basit bir RPG oyunu edası ile ilerlediğinden gayet başarılı diyebiliriz.