1/2

Motorstorm

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Kurallara uymadan, rakipleri bozguna uğratarak birinciliği göğüsleyen Motorstorm
Platformlar PlayStation 3
Motorstorm
  • Yapımcı - Yayıncı Evolution Studios - SCEE
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 88
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Harika grafikler ve sesler, kuralsız eğlenceli oynanış, yeni bir tecrübe katması, başarılı tasarımlar, online modu ve dengeli yapısı
Eksiler Hareket algılayıcılarla zor oynanıyor, ciddi olarak feci zaman çalıyor
Motorstorm ve Killzone 2 zamanında E3 fuarında gösterilmiş ve oldukça konuşulmuşlardı. Özellikle yayınlanan videolarının gerçekçiliği, oynanışları, grafikleri vs… forumlarda sayfalar dolusu tartışıldığını iyi biliyorum. Haklarında ortaya atılan iddialar, videoların kare kare incelenip detayların aktarılması ve konuşulması çok yapıldı. Kimine göre oyunlar gerçekten böylesi olacaktı, kimine göre olmayacaktı. Aradan geçen süre içinde bu sorulara yanıt arandı. Ama kesin yanıt oyunların çıkması ile gelecekti. İşte şimdi karşımda çok tartışılan yapımlardan biri Motorstorm duruyordu. Yapmam gereken onu doyasıya oynamak ve kesin yargımı vermekti. İşte benim Motorstorm hikayem böyle başladı.

Herhangi bir oyun yapmadan önce onunla ilgili açıklamalarınız, ekran görüntüleri ve videolarınız oldukça önemlidir. Aslında yapmakta olduğunuz herhangi bir projeyle ilgili, çıkmadan önce gösterilenler ve söylenenler çok önemlidir. Bir kitap olsun, sinema filmi veya bir grubun yeni albümü olsun; bu durumda fark etmez. Sonuçta ilk verdikleriniz oldukça önemlidir. Beklentiler olur ve bu beklentileri her şekilde karşılamak gerekir. Özellikle daha önceden başarılı işlere imza attıysanız, eskilerinin altında ezilmeyecek bir şeyleri ortaya çıkarmak gereklidir. Playstation 3’ün kendisi dahil, oyunlarıyla beraber böylesi bir olay içinde. Bazı kesimlere göre başarılı, bazılarınca başarısız.Ama zamanla tam her şey netlik kazanacaktır. E3’te konuşulan, oldukça tartışılan Motorstorm işte sonunda kesin yanıtını veriyor.

Normal koşullar

Yarış oyunlarını bilirsiniz. Hızlı ve dikkatli giderek, bitiş çizgisine en önde ulaşmak yegane amaçtır. Ama yarış oyunlarında genelde belli kurallara bağlı kalınmak zorunda bırakılır. İllaki belli bir yol vardır, bu yol dışına çıkılmaz. Arada kısa yollar ve patikalar bulunur, ama bunlar her zaman vardır diyemem. Rakiplerinizi yol dışına itmek veya onları nakavt etmek her zaman olmaz. Hatta bu saydıklarım bazı yarış oyunlarında hiç yoktur. Çizgiseldir bazıları. Şimdi bunları es geçin ve unutun. Sizleri yeni bir tecrübe yaşatan Motorstorm’la tanıştırayım.

Motorstorm’un görüntüsü ekrana geldikten sonra ciddi anlamda oyunun bana yeni bir şeyler yaşatacağı belliydi. O zamana kadar hep videolarını izlediğim, ekran görüntülerine bakıp ayrıntıları çıkarmaya çalıştığım oyun karşımdaydı. Hazır olmuş ve oynayacaktım. Şimdi piyasadaki oyunların çoğunu bir kenara bırakalım. Çünkü Motorstorm yeni bir heyecan ve tecrübe yaşattıracak kadar dolu. İlk dakikalardan itibaren oyuncuyu içine çeken bir yapısı var. Pistler eskisi gibi değil artık. Oynayacağım tek tük belli sınıf araçlar yok. İstersem bir motosiklet, istersem koca bir kamyon alayım. Tamamen benim seçimime kalmış. Yollar hep o oynadığım aşırı çizgisellikte bu sefer seyir etmiyor. Alternatifler bolca, oradan buradan pat diye öne geçebilirim. Ama şunu da unutmadan hemen söyleyeyim. Bu oyunda ben rakiplerimi çarparak yarış dışına itebilirim, nasıl olsa bunu bana yasaklayacak bir kural yok. Evet, Motorstorm içinde kurallar yok, özgürüz. Yegane amaç sadece birinci olmak.

Oyunda oldukça fazla araç bulunuyor. Genel olarak gördüğümüz tek tip sınıfta araçlar yok. Hepsi birbirinden farklı. Küçük olanlar, büyük olanlar hepsi var. İşin diğer güzel yanı bu araçların çoğunu yarışlarda görebilmek. Tabii ki araçların avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Mesela ufak olan araçlar manevra konusunda ve hızlı gitme konusunda oldukça başarılılar. Ufak olduklarından çevikliklerini kullanıp, öne geçebiliyorlar. Ama eksi oldukları diğer bir konu ise dayanıksız olmaları. Ufaklıklarına ve hızlı olmalarına karşın dayanıksızlık da diğer hususları. Bu durum özellikle diğer araçlar tarafından yoldan çıkarılmalarını sağlıyor.