MS Blast solucanını tespit ve temizleme yolu.

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
MS Blast solucanını tespit ve temizleme yolu.
MS Blast solucanı yayılmaya devam ediyor. Solucan Windows 2000, Windows NT 4.0 ve Windows XP işletim sistemlerine, siz hiçbir şey yapmasanız dahi TCP 135 portundan bulaşıyor. Virüs bulaştığı andan itibaren bir yandan güvenlik yamaları olmayan diğer bilgisayarlara kendi kendini yaymaya çalışırken diğer yandan girdiği bilgisayarı sürekli yeniden başlatıyor. Ayrıca virüsün her ayın 16’sı ile 31’i arasında Microsoft’un resmi internet sitesine saldırı düzenleyeceği sanılıyor.

Peki bu canavara karşı ne gibi tedbirler almalıyız ? Öncelikle bilgisayarınıza virüsün girip girmediğini bulmalısınız. Bunun için sırasıyla şu işlemleri yapın:

1-)Başlat meüsündeki “Çalıştır (Run)” seçeneğine tıklayın ve “regedit” yazarak kayıt defterine ulaşın.

2-)Burada; “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\
CurrentVersion\Run” seçeneğini bulun. Eğer seçenek "windows auto update"="msblast.exe" şeklinde ise nur topu gibi bir virüsünüz var demektir.

3-) Eğer Windows XP kullanıyorsanız önce “system restore” özelliği kapatılmalıdır. Bunun için sırayla şunları yapmalısınız:

a)Bilgisayarım (My Computer) ikonuna farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Özellikler (Properties) seçeneğini açın.

b) Burada bulunan “Sistem Geri Yükleme” (System Restore Tab) seçin.

c) Karşınıza gelen ekrandaki “Bütün sürücülerdeki sistem geri yüklemeyi kapat” (Turn Off System Restore on all hard drives) seçeneğini işaretleyin ve uygula-tamam deyip kutucuğu kapatın.

4-) Daha sonra Symantec’in sitesinde yeralan “FixBlast” isimli Freeware programı indirmelisiniz. Program 139 Kb’lık minik bir yazılım ve sadece MS Blast’ı bulup temizlemek için yazılmış. (Programı indirmek için burayı tıklayın )

5-) İndirdiğiniz anti-virüs programını çalıştırmadan önce çalışan diğer tüm programları kapatın.

6-) Programı çalıştırın. Program tüm harddiskinizi taramaya başlayacak ve bulduğu virüsleri silecektir. Eğer virüsün silinemediği bir durum olursa makinenizi güvenli kipte tekrar açın ve programı yeniden çalıştırın.

7-)Temizleme işlemi bitince bilgisayarınızı tekrar başlatın ve 1. seçenekte anlatılan işlemleri tekrar yapın. Eğer bu satırda “windows auto update"="msblast.exe” seçeneği silinmişse virüsten kurtuldunuz demektir.

8-)Son olarak 3.seçenekte anlatılan işlemlerin tersini yapın ve “system restore” özelliğini tekrar devreye sokun.
>BR>İşte virüsten kurtulma yolu bu. Son bir tavsiye daha verelim. Virüsün girdiği güvenlik açığını kapatan yamayı Microsoft’un resmi internet sitesinden indirmelisiniz. (Kaynak Symantec )  
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 16:00
Kalan Karakter : 300 Gönder
MS Blast solucanını tespit ve temizleme yolu.

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×