1/2

Myst IV Revelation

Umut Ersaraç
Umut Ersaraç 3.06.2010 - 12:31
Her ailenin kendine ait sırrı vardır. Ama bu ailenin iki sırrı var.
Platformlar PC
Myst IV Revelation
Merlin Puanı 88
Artılar Etkileyici sesler, geniş ekranlar
Eksiler 1024X768’den fazla çözünürlüğe destek vermemesi, güçlü sistem ihtiyacı

Her ailenin sırları vardır

Myst evreninin adventure severler için yeri bir başkadır. Kendine özgü tarzı, farklı kurgusu sayesinde, piyasaya sürülen her oyunu ile farklı bir tad bırakmıştır akıllarda. 1995'de başlayan hikaye, bir roman edası ile sürekliliğini sağlayabilmiştir. Şimdi ise Revelation ile bu güne kadar sunduklarının çok daha üzerinde bir geri dönüş yaşatmaya kararlı.

Ubisoft'u son iki yıla damgasını vuran pek çok oyundan tanıyoruz. Bunlar arasında dağıtımını yaptığı Splinter Cell, Prince Of Persia ve Rainbow Six serileri ve geliştirilmesinde katkıda bulunduğu Beyond Good and Evil, Silent Hunter III ve XIII'de sayılabilir. Sadece bu başlıklara bakarak bile ne denli başarılı bir ekibin oyunun arkasında durduğunu anlayabiliriz.

Bir oyunu anlatırken genelde rakip oyunun özellikleri ile karşılaştırmak bana en doğru yöntem gibi gelir. Myst için bunu yapmak nerede ise imkansız. Rakibi, sadece serinin önceki oyunları olacağından, getirilen yenilikleri irdelemek daha doğru olacaktır sanırım. Bu tarzdaki oyunlar genelde olayları araştırıp, bulduğumuz verileri değerlendirmekten kuruludur. Aynı unsurlar Myst 4 içinde geçerli. Ama farklı olarak kendimizi biraz daha dedektif olarak hissediyorsunuz. Elinizde fotoğraf makinanızla dolaşırken, birleştirilmesi gereken her ipucunu toplayabilirsiniz. Sonuç olarak ağzınızda bir piponuz eksik olacak.

Ama bazılarının birden fazla sırrı olur

Önceki oyunu bilenler hatırlar; Myst 3: Exile'ın sonunda Artus'un oğlu Sirrus ve Achenar hapis olmuşlardı. Revelation'da hikayemiz bu olaydan tam yirmi yıl sonra başlıyor. Artus oğulları ve kaybolan kızları hakkındaki gizemi çözebilmemiz için bize yardım ediyor ve bizde işe el atıyoruz. Ayrıca diğer serilerde olduğu gibi burada da anakarakterin bir ismi yok. Artus'un arkadaşı olarak geçiyoruz (Artus Da Vincian'ın bilim adamı). O yüzden detaylara çok dikkat etmeli, aynı zamanda kendimizi çözmeliyiz.

Birçok oyunda bulunan görev sistemi MYST 4'te de bulunuyor. Bir fark ile; görevi aldıktan sonra diğer görevlere ulaşabilmeniz için, öncelikle varolanları bitirmeniz gerekmiyor. Görevler arasında dolaşıyoruz demek daha doğru olacak. Myst 4'ü çeşitli dönemlerde devam ettirdiğimiz için bu sistem oyuna hem akıcılık kazandırmış hem de ilginçleştirmiş. Aslında bunları dönem olarak değilde, şehir olarak anmak daha doğru olacaktır. Bunlar Tomahna, Spire, Haven ve Serenia. Bu yerler birbirinden oldukça bağımsız. Mesela Tomahna, Atrus ve ailesinin yaşadığı ıssız ama güzel bir koy. Spire ise yüzen tepeleri ilginç bir görüntü sunan ve sanki dünya dışı yaratıkların yaşadığı bir yer. Haven, daha çok dağlık taşlık bir ortam. Son olarak Atlantis var ki buda diğerlerinden oldukça farklı bir ortam. Hepsinin kesişen tek noktası, hikayeyi çözebilmeniz için gereken ipuçlarını içinde barındırmaları.

Bu güzel hikayeye ulaşabilmek için önce atlamanız gereken bir engel daha var tabi ki. O kadar kolay değil. Oyun 2 DVD'den oluşuyor. Standart olarak 8 GB yükleme yapmalısınız. Minimum yüklemesi bile 3 GB olan bu oyun için şimdiden makinanızda yer açmak zorunda kalabilirsiniz. Tabi harddiskinize güveniyorsanız, içinde Myst 3'ünde bulunacağı 3 DVD'lik özel versiyonunuda bekleyebilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×