1/5

Myst V: End of Ages

Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Sihirbaz, Şapka ve Tavşan
Platformlar PC
Myst V: End of Ages
Merlin Puanı 88
Artılar Üç boyutlu grafikler ve MYST'de bunun bu kadar güzel durduğunu görmek oldukça çarpıcı; efektler de MYST'in ötesinde. Seslerle ve ortamla yaratılan atmosfer heyecan verici. Etraftaki yaratıklar ve onlarla girebildiğimiz etkileşim hikâyeye de yansıyıp onu da geliştirmiş. Farklı oyun sonları da cabası.
Eksiler Sistem seçiciliği var denebilir. FMV teknolojisinden vazgeçilmesi beşinci oyunda MYST hayranlarını bir miktar üzebilir. Bulmacaların seviyesi yeni oyuncuları zorlayacaktır.
Çağların sonu adıyla gelen sonuncu MYST oyunu ile birlikte MYSTerious MYST’i, yürekleri dağlayan bir final ve şimdilik muallâkta duran çok taze gelişmelerle sonlandırıyoruz. MYST V: End of Ages, efsanevi MYST serisinin beşinci oyunu olma hüviyetinde ve 1993 senesinden bu yana 12 seneye parçalanmış dört MYST ve iki URU oyunu ile beraber toplamda yedi oyunluk, “kült” mertebesinde bir serinin en son halkası. MYST hakkında söylenebilecek, sarf edilmenin aksine onu herkese tanıtmak için kullanılabilecek onlarca sayfalık yazı yazılabilir. D’ni uygarlığı, link kitapları, Atrus ve ailesinin dramı, “age”’lerin yaratılması ve oraların güzellikleri… Tüm bunlara ve bunların çok daha fazlasına beşinci MYST ile birlikte yeni ve emsali görülmemiş detaylar ve özellikler ekleniyor. Böylelikle de bir zamanların, ki bu “bir zamanlar” deyimi fi tarihi kadar uzun olmamakla birlikte birkaç seneden ibarettir, en çok satan oyunu MYST, yapımcısı Cyan Worlds’e kazandırdıkları ile beraber önümüzde saygıyla ve MYST adı altında beşinci oyuna kadar getirebildiği sarsılmaz gücü ve asaletiyle eğiliyor.

Beşinci oyunumuzun asıl büyük önemi geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen E3 fuarında önemli düzeyde ortaya çıktı. MYST V: End of Ages, isminde söz edilenin aksine sadece çağların sonunu getirmekle kalmıyor, MYST oyunlarının da sonuncusu olarak belirtiliyordu. “Uygun bir zamanlama ile gelecek bir son” diyen efsanevi oyunun efsanevi yapımcısı Cyan Worlds’ün kimilerine göre efsanevi kurucusu Rand Miller ilk ağızdan bunları diyor ve bize de beşinci oyunun galasını seriyi sonlandırarak gerçekleştirmek için sonuncu MYST’in çıkışını beklemek düşüyordu. Bekleyişimizin sonunda gördüklerimiz gerçekten de MYST serisinin ötesinde. Ötesinde, çünkü oyunda MYST’i MYST yapan temel özellik, yani FMV teknolojisini görmüyoruz. Yepyeni bir “oyun” var karşımızda ve bu kadar kökten yenilikler ile birden karşılaşıyor olmak, seriyi “MYST” adı altında en baştan beri takip edebilmiş oyuncuların serinin özünden koptuğuna dair şüphe etmelerine bile neden olabilir. Fakat yapımcı Cyan Worlds o kadar başarılı bir tutum göstermiş ki; oyun içerisinde istersek MYST serisi ile özdeşleşen oynanışı kullanarak ekran ekran ilerleyebiliyoruz, istersek de, benim gibi MYST’i her zaman real-time oynamak isteyenler için eklenen serbest kontrol sistemi ile bu görsel şöleni bu şekilde yaşayabiliyoruz. Kısacası Cyan Worlds ağza göre şerbeti tam kararında veriyor ve MYST’i her zaman URU tarzında hayal eden, sırf bu yüzden de MYST’ten ziyade URU’yu daha çok beğenen beni bile kendine hayran bırakmayı başarabiliyor. Oyunumuz MYST, adı ise Çağların Sonu! Tamamını bulmacaların oluşturduğu, adventure türünün bu alt başlığını beğenmeyenlerin bile kesinlikle yaşaması gereken bir atmosferi içerdiğini belirtmek istiyor ve alakanız olmasa bile sırf kendinize iyilik yapmak için serinin herhangi bir bölümünü oynamanızı öneriyorum. Biz ise bir alt paragrafta beşinci oyunu inceliyor olacağız. Bekleriz.

MYST’e başlayalım

Beşinci oyunun birçok yenilik içerdiğini belirtmiştik. Serinin önceki bölümlerinde olduğu gibi bunda da gayet iyi bir hikâyemiz var ve yine tıpkı öncekilerdeki gibi hikâyenin birbiriyle uzaktan yakından çok fazla bağlantılı olduğu yönler yok. Her bölümün kendine has öyküsüyle birlikte yakın arkadaşımız Atrus, onun biricik eşi Catherine ve ikisinin çok sevgili kızları Yeesha’nın çeşitli şekillerde yardımlarına koşuyorduk. Beşinci oyunda ise altı farklı age’e giderek buraları keşfedeceğiz ve en sonunda elde edeceğimiz tablet ile bütün age’leri düzene sokacağız. Yine her şey Atrus’un bize gönderdiği mektupla başlıyor. Yeesha’dan, ailesinden, kendisinin iyice güçten düştüğünden, D’ni’den ve istediği yardımdan bahsediyor. Oyunun başlamasından önce ekranlara gelen bu duygu yoğunluğu anlatılmaz video sırasında Atrus’un sesinden mektubu okuyor ve arkadaşımızın bizden istediği yardım çağrısı karşısında kendimizi Age’lerden age’lere atıyoruz.