1/2

N-Gage

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Nokia yepyeni bir konsol ile karşımızda

Playstation 2, X-Box derken bir de işe Nokia girdi, yeni oyun konsolumuz; N-Gage

Elektronik aleminde her geçen gün yeni bir şeyler yapılıyor. Sadece bilgisayar veya direk elektronik aletler değil bu olaydan cep telefonları da etkileniyor. Son 1-2 yıldır devamlı karşımıza çıkan olay telefonlarımızın artık fotoğraf çekebiliyor olmasıydı. Yıl içinde bu özellik öncelikle anlık görüntüler yakalama amaçlı başladı, şu sıralar ise çoğu telefon profesyonel anlamda fotoğraf çekebilmekte. Bizler bu tarz işlerle meşgulken cep telefonu piyasasında ciddi bir yer sahibi ola Nokia, oyun oynamayı seven bizim gibi tiplerin oldukça ilgisini çekecek bir duyuruda bulundu. Açıklamalara göre yapılan cihaz bir nevi oyun konsolu olacaktı. Tabi ki Playstation 2 gibi değil de daha çok yanınızda taşıyabileceğiniz türden bir cihaz. En büyük iddiası ise eklenecek özellikler ile çok rahat bir şekilde Multi-Player oyun oynama zevkine erişebilecektik. Yapılan duyuruların ardından N-Gage çok büyük reklamlar ile piyasaya çıktı.

Teknik açıdan N-Gage

Şimdi şu telefon görünümlü oyun konsoluna teknik açıdan biraz inceleyelim. Alet 137 gram ağırlığında ve 133,7 x 69.7 x 20,2 mm ölçülerinde. Boyutlardan anlaşılacağı üzere bir miktar GameBoy görüntüsü veriyor. Üzerinde 100mhz'lik bir işlemci bulunmakta. Ekranı ise 176 x 208 pixel ve 4096 renk. Aslında 4096 pek yüksek bir rakam değil. Hele hele bir oyun konsolu için rakamsal olarak çok düşük. Fakat renkler gerçekten çok canlı, kullandığınızda farkı hissedebiliyorsunuz. Diğer 4096 renk cep telefonlarından çok daha net görüntü vermekte. GSM 900/1800/1900 destekliyor. Rahatlıkla Internet'i kullanabilmeniz için GPRS eklenmiş (Class 6 (2+2, 3+1, class B) ). Multi-Player oyunlar için gerekli olan Bluetooth teknolojisini içerisinde barındırıyor. Bu şekilde hem diğer telefonlara hem de Pc'ye kolaylıkla adapte edilebiliyor. Cihazda 3.4Mb hafıza mevcut. Ayrıca kutusundan 32Mb'lık bir external hafıza kartı çıkıyor. Bunun dışında kendiniz herhangi bir MMC kart alıp kullanabiliyorsunuz. Eğer telefonun özelliklerinden sonuna kadar yararlanmak istiyorum derseniz 32Mb'lık hafıza kesinlikle yetmiyor.

İç açıların toplamından N-Gage

Bu kadar teknik detay yeterli. Birazda cihazı çalıştırıp iç özelliklerinden bahsedelim. Cihazın üzerinde tıpkı hepimizin kullandığı Windows benzeri bir işletim sistemi var, Symbian OS. Bu sistem ile cihaza uyumlu olan her türlü programı yükleyebilmek mümkün. Tıpkı bir Windows gibi programları ekleyip kaldırabiliyorsunuz. Ayrıca sisteme Java desteği de eklenmiş. Her türlü Java uygulamasını çalıştırmak mümkün. Hafızaya kopyalayacağınız MP3, AAC, MIDI ve WAV dosyalarını cihaz hem çalabiliyor hem de zil sesi olarak atayabiliyor. Çoğu Nokia'da olduğu gibi radyosu var. Buna karşın radyodan direk kayıt yapabilme özelliği eklenmiş. Gene kendisinden gelen Real Player ile RM dosyalarını izlemek mümkün, aynı şekilde JPG BMP gibi bilindik resim formatlarını da ekstra bir şey yapmadan açılmakta. Menüleri hiç karışık değil, bir kaç saat içinde alışmak mümkün. Bir diğer ilginç özellik ise oyun sırasında ekranı video olarak kaydedebilmeniz. Bu şekilde yaptığınız bir hareketi yada takıldığınız bir yeri kaydedip arkadaşınıza yollayabiliyorsunuz. Aslında ilginç bir özellik. Yakında mail ile sorulan sorular yerine direk video yollanmaya başlanırsa bana şaşırmıycam.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×