Naruto: The Broken Bond

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Yaramaz çocuk Naruto eylemlerine devam ediyor
Platformlar XBox 360
Naruto: The Broken Bond
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft Montreal - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 84
39 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%86
Artılar Renkli ve canlı grafikler, insanı içine alan atmosferi, eğlenceli müzikleri, birden çok oynanabilir karakteri, dövüş sistemi
Eksiler Görevlerde yön bulmak bazen zor, animeden sahneler kullanılabilirdi, co-op seçeneği olabilirmiş
Ülkemizde anime izleyen ve takip eden hatırı sayılır bir çoğunluk var. En büyük kaynak tabii ki İnternet. Son dönemlerde bazı kanallarımızda ufakta olsa gösterimler olması fanlar için güzel bir gelişme. Anime basitçe büyükler için yapılmış çizgi film demek. Gerçi gelişen teknoloji ile artık 3 boyutlu ve daha derin görsellikler çıkıyor. Naruto serisi de işte bunlardan birisi ve halen devam ediyor. Uzumaki Naruto, köyünde pek sevilmeyen bir çocuk. Çok iyi bir Ninja olup bir gün köyün en iyisi olduğunu belirten Hokage olmak istiyor. Anime, Naruto ile birlikte eğitim gördüğü yaşıt arkadaşları ve uzun maceralarını konu alıyor.

Animeyi ilk izlemeye başladığımda tam oyunluk konu demiştim ki, nitekim aradan birkaç ay geçtikten sonra Naruto: The Rise of the Ninja çıktı. Animenin başından başlayıp Naruto’nun eğitiminde bir üst seviyeye geçtiği yerde bitmişti. The Broken Bond ise oradan biraz daha ilerleyip animenin 81 ile 135 bölümleri arasını konu alıyor. Oyunun başında Orochimaru köyümüze saldırıyor, her ne kadar amacına ulaşamamış olsa da zamanın Hokagesi Hiruzen Sarutobi’yi öldürüyor. Buradan başlayan konu yeni Hokage Tsunade’yi bulup köye getirmemiz ile başlayıp, arkadaşımız olan Sasuke’nin köyü terk etmesi ve büyük dövüş ile son buluyor. Önceki oyunda seriden birçok video eklenmişti. Bu sefer videolar kaldırılmış ve oyunun kendi motoru üzerinden yeni görüntüler eklenmiş. Şahsen yine animeden alıntılar olmasını tercih ederdim. Ayrıca ilk oyun için sonradan Live üzerinden çıkan Japonca seslendirme bu sefer direk oyunun içine eklenmiş. İsteyenler İngilizce, isteyenler ise Japonca orijinal seslendirme ve İngilizce altyazı ile oynayabiliyorlar. Eğer animeyi takip eden biriyseniz bu habere çok sevineceksinizdir.

Kage Bunshin No Jutsu

Naruto, bir yandan çoğumuzun sevdiği Grand Theft Auto serisi gibi macera, öte yandan ise Tekken kadar detaylı dövüşlere sahip. İlk oyunda başarılan bu iki sistemi bir araya getirmek hiç bozulmamış. Aksine üzerine eklemeler ve geliştirmeler yapılmış. İlerleyebilmek için haritada gösterilen yerlere gidip görev alıyor ve yola düşüyorsunuz. Karşınıza bir düşman çıktığında ise oyun direk bir dövüş oyununa dönüyor. Combolar yapmanız, özel yeteneklerinizi kullanmanız gerekiyor. İlk oyunda sadece Naruto’yu yönetebiliyorduk. Bu sefer neredeyse bütün karakterler ile yeri geldikçe dövüşmenin dışında Sasuke, Neji, Shikamaru, Choji, Kiba ile de oynayabiliyorsunuz. O anki takımınızda kimler varsa görevi baştan aşağı diğer karakterlerle de geçirebilirsiniz. Takım arkadaşlarınız sadece etrafta dolaşırken değil, dövüşler sırasında da etkili rol oynuyorlar. Combolarınıza eşlik ediyorlar, sağlığınız bittiğinde sizin yerinize devam ediyorlar.

İlk oyun daha konunun başı olduğundan fazla ayrıntılı değildi, oynanış süresi de oldukça kısaydı. Bu sefer konu ilerlediği için yapabilecek seçenekleriniz oldukça artmış. Naruto ile Rasengan denen özel Jutsu’yu, Sasuke’nin Chidori tekniğini ve diğer karakterlerin bütün özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Dövüş sırasında alttaki bar rakibinizi dövdükçe ve gard almayı başardıkça doluyor. Kademeler ilerledikçe bu özel teknikleri daha kuvvetli uyguluyorsunuz ve daha şiddetli oluyor. Görevleri başardıkça size verilen puanlar ile enerjinizi, Jutsu’lar için Chakra’nızı, gücünüzü geliştirebiliyor, para ve altınlar ile enerji hapları, yararlı Scroll’lar alıyorsunuz. Oyunun kurgusu bu sefer çok daha yerinde olmuş. Rasengan tekniğini bile kendiniz oyun içerisinde öğreniyorsunuz. Animede izlediğiniz bütün aksiyonları dövüşte yapabilmek atmosfere oldukça olumlu yansımış.

Katon Goukakyuu No Jutsu

The Broken Bond açık bir dünyaya sahip olduğu için görselliği daha önem kazanıyor. Sadece konu gereği değil ayrıca ek görevler, ufak oyunlar da oynuyorsunuz. Şehirler geziyor, değişik karakterlerle tanışıyorsunuz. Oyun 2003 yılında geliştirilen Jade adlı grafik motorunu kullanıyor. Jade Engine, ilk olarak Beyond Good and Evil’da kullanıldıktan sonra Prince of Persia serisinin ilk üç oyununda da kullanıldı. Çevre oldukça hareketli, renk paleti hem canlı hem de oldukça eğlenceli, şehirler rengarenk. Gece gündüz döngüsü yapılmış ve şehirler geceleyin boşalıyor. Etraf daha sessiz oluyor. Oyunun başında oldukça hasar alan köyümüz gözünüzün önünde yavaş yavaş tamir edilmeye ve düzelmeye başlıyor. İlk zamanlardaki o puslu ve karanlık atmosfer ilerledikçe yerini açık renklere ve eğlenceye bırakıyor. Animede klasik olan mekanlar arasında ağaçtan ağaca atlayarak ilerleme ilk oyuna nazaran daha heyecanlı ve gerçekçi olmuş. Motor zaten çizgi film havasına sahip olduğundan karakterler ve animasyonlar fazla uğraşılmadan gayet şık olmuş. Müzikler animenin orijinal müziklerinden faydalanılarak oluşturulmuş. Live desteği ise maalesef sadece dövüş modu için geçerli. Eklenen yeni mod ile takım kurup birbirinizle dövüşebiliyorsunuz. Gönül kurguyu biraz daha değiştirip Live üzerinde arkadaşınızla co-op oynayabilmeyi isterdi ama belki bundan sonraki yapımda eklerler.

Bitirirken…

Naruto: The Broken Bond özellikle anime serisinin hayranları için biçilmiş kaftan. Jutsu’ları kullanmak, izlediğiniz bölümleri oynayarak o atmosferin içine girmek çok eğlenceli. Seriyi izlememiş olanlar ise aslında pek bir şey kaçırmadılar, daha doğrusu yakalamayacakları yabancılık çekecekleri bir konu yok. İlkine göre kat kat daha uzun oyun süresi, daha ayrıntılı kurgusu ve renkli grafikleri ile iltifatları hak eden bir yapım.
Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2021 07:50
Kalan Karakter : 300 Gönder
Naruto: The Broken Bond

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×