1/3

NBA Live 08

Emre Sevimbige
Emre Sevimbige 3.06.2010 - 12:31
NBA Live 08'in PS2 macerası sonuçlandı
Platformlar PlayStation 2
NBA Live 08
  • Yapımcı - Yayıncı EA Canada - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 77
Artılar Daha yumuşak, daha gerçekçi oynanış, rakip top kapıyor, uyumuyor. Top çemberde sekiyor basket oluyor. Ayrıca Player Hot Spots olayı iyi düşünülmüş.
Eksiler Oyun içi videolar artık kabak tadı veriyor. Grafikler diğer konsolların yanında çok sönük kalıyor.
Açıkçası oyunu alırken korkuyordum. Sanki ilk kez NBA Live'la ilgili yazı yazacaktım, sanki yazacak hiçbir şey bulamayacak ve kilitlenecektim. Ama NBA Live 2008 DVD'sini Playstation'a takmamla birlikte yazacak şeyler bulmaya başladım. İşte bu noktada sözü daha fazla uzatmadan oyunla birlikte gelen yenilikler ve kalkan özelliklerle ilgili bilgileri vermeye başlıyorum.

Yapımda bir kere açılış videosu yok, ne zamandır NBA Live'da böyle bir şeyle karşılaşmıyorduk. Enteresan bir olay, üzücü bir detay. Neyse Xfactor kalktı dedik, açılış videosu yok dedik, başlar başlamaz yazıya kötü şeylerden bahsedip durmayalım. Kalan olumsuz yönleri sona saklayalım ve iyi yanlara geçelim.

Kalan enerji oyun içinde adamın altında gözüküyor. Bu da çok avantajlı bir durum. Önceden çok güvendiğin bir adamın garanti bir atışı kaçırmasıyla yorulduğunu anlıyorduk veya daha iyimser olursak ikide bir oyunu durdurup enerji kontrol etmemiz gerekiyordu.

Serbest atışın geçen sene geçilen yeni sistemle devam ettiği oyundaki en büyük güzelliklerden birisi seke seke topun girdiğine tanık olmamız. Yapım daha yumuşak ve daha gerçekçi duruyor bu haliyle. Bugüne kadar kalas gibi potaya çapınca asla sayı olmayıp dışarı çıkan veya sayı olacaksa da sekmeyip etrafından yuvarlanıp giriyordu ve saçma oluyordu. Yani sonuç olarak artık birkaç kez sekerek potaya girme şansı bile var topun.

Milli Takımlara Ne Dersiniz?

İşte NBA’daki tartışmasız kopma noktası burası. Hep düşünürdüm, "FIFA'da tüm takımlar yapılıyor tek tek. Bir sürü ülkenin bir sürü ligi ve milli takımlar. NBA Live'da 30 tanecik takımdan ne zaman kurtulacaklar?" sonunda isteğime tam kavuşmuş olamasam da bir ilerlemeler söz konusu. 8 tane milli takım oyunda yer alıyor. Bunlar; Arjantin, Çin, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri. Bu takımlar varsa FIBA World Championship modu koymamaları komik olurdu. Eh koskoca Electronic Arts da komik duruma düşmek istemez elbette.

Yine Allstar Weekend, 1 on 1, Individual Practice gibi klasik modlar her sene olduğu gibi bulunuyor. Bu tip şeylerden bahsedip zaman kaybetmek istemiyorum. Hala bunları bilmiyorsanız eski NBA Live incelemelerimize göz atmanızı öneririm.

Hido&Memo

Oyundaki olaylardan hızlı hızlı bahsetmeye devam ediyorum. Hidayet ve Mehmet Okur geçen seneye göre daha güçlü yapılmışlar. Eh haliyle özellikle Hidayet hiç hak etmediği derecede düşük puana sahipti, yine de hangi takımda olursam olayım ilk takas hakkımda Korver'la takas ediyordum. Bu kez biraz daha iyi yapmışlar, ancak oyunu son anda Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın da bitmesiyle el attıklarına inanıyorum. Çünkü rezil bir sezon geçiren ancak Rusya'yı şampiyonluğa neredeyse tek başına taşıyan Kirilenko'yu çok iyi yapmışlar. All Star olan ama milli takımda facia yaşayan Mehmet’imizi ise geçen seneye göre birazcık daha iyi yapsalar da yine de istediğim seviyede sayılmaz.