Ninja Blade

Ninja Blade

Ceyhun Çarpar
Ceyhun Çarpar 3.06.2010 - 12:31
Böcek avcısı ninja!
Platformlar PC
Ninja Blade
  • Yapımcı - Yayıncı From Software - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 66
Artılar Sinematik anlatım, tuş kombinasyonları, başarılı optimizasyon
Eksiler Kötü ses ve seslendirmeler, tek düze oyun yapısı, kötü düşman modellemeleri, vasat senaryo
Nisan ayında X360 için piyasaya çıkan, her ne kadar yapımcı firma tarafından yere göğe sığdırılamasa da ortalama bir oyun olmayı başarabilmiş bir üründü Ninja Blade (NB). Eylülün başlarında ise şansını bir kez daha denemek isteyen From Sofware, PC'ye de el attı. Böcekli aksiyon oyunu Ninja Blade'i artık klavyeniz ve farenizle oynayabilirsiniz.

Başarılı port girişimleri

Oyunu açtığımda, ilk dikkatimi çeken Xbox kontrolörünün tuşları oldu. Haliyle bu duruma karşılık yakın zamanda çıkan The Force Unleashed gibi bir port faciası bekliyordum, fakat durum hiç umduğum gibi olmadı, çünkü tuşlar dışında hiç bir sorunu yok. 16x AA açık bir şekilde yüksek detaylarda hiç bir tekleme olmadan rahatça oynadım. Fakat gelin görün ki, Windows 7 kullanıyorsanız, AA açtığınız zaman partikül, kan vb… efektlerden mahrum kalacaksınız. Her ne hikmetse ortadan kayboluyorlar.

Sinematik anlatımın iyi olduğundan bahsetmiştim; her ne kadar iyi olursa olsun İngilizce dahil denediğim iki seslendirme dilinde de aradığım performansı bulamadım. Yani seslendirmeler çok kötü. Öyle ki, karakterler ruhsuz, bunlar yetmezmiş gibi bir de dengesizler. Normal konuşmalarda bağırdığını duyduğunuz kişinin, bir düşmanla boğuşurken sakin sakin "Ne yapmalıyım?" dediğini duymanın verdiği rahatsızlığı yaşayacaksınız. Hani diğer seslerin de iyi olduğunu söyleyemeyeceğim, çünkü çoğu efekt patlak amfiden dinliyormuşsunuz hissiyatı veriyor. Hatta oyunun ilk rüzgar efektini duyduğumda hoparlörlerimi kontrol ettim demem yeterli bir örnek olacaktır.

Klişe üzerine klişe bindirmek

Yıl 2015, yaklaşık 4 senedir dünyayı tehdit eden, insanların zihinlerini ve bedenlerini tüketerek onları bilinçsiz birer yaratığa dönüştüren bu virüsün son etabı Tokyo'dadır. Virüsle savaşmak için özel kurulmuş, her nitekim neden ninjalardan oluştuğunu anlamadığımız bir tim ile Ken adındaki genç bir ninjanın kontrolünü ele alıp, yüksek binalarının tepesine inerek böcek kesmeye başlıyoruz. Çok klişe değil mi? Yapımcının elinden öpmek lazım, oyunun sinematik anlatımı gerçekten başarılı. Yinede Ninja Blade daha başında insanı beyninden vuran bu berbat senaryo girişinden sonra ara sıra U dönüşleriyle bir iki sürpriz yapsa da, maalesef sıradanlığın elinden kurtulamıyor. İşleniş süreci her ne kadar başarılı da olsa, kötü uygulama sayesinde sınıfta kalmaya hak kazanıyor.

Ninja Blade
"Ken isimli ninjayı yönettiğimiz yapımda, böcek düşmanlara karşı savaşıyoruz."

Ken, böceklerin canını okurken deneyim puanları kazanıyor. Siz de bunları kullanıp güçlerinize ve kılıçlarınızı geliştiriyorsunuz. Dört farklı silah seçeneğiniz var; hızlı fakat ortalama güçteki kılıcınızı zırhı zayıf düşmanlarda kullanıyoruz. Ağır fakat çok güçlü olan ise aşması zorlu düşmanların kalkanlarını kırmak veya kabuğunu yarıp derisine ulaşmak için ideal. Bir de hızlı bir şekilde aynı anda iki Katana’yı savuruyoruz, uzaktaki düşmanlara ufak da olsa zarar verebiliyorsunuz, bunun dışında kılıçlarınızdaki halat sayesinde uzak yerlere ulaşabiliyorsunuz. Fakat bu kısımlar çok az ve bir o kadar da zorlama. Kullanması zevksiz, ancak bir o kadar da işe yarayan bumerangınızı bomba niyetine kullanabilir, rüzgar yaratarak düşmanları savurabilirsiniz.

Böcek ilaçlama ninjaları

Yapımın oynanışında fazlaca sürpriz olmayabilir, tekdüze olarak öldür ve ilerle ilkesini benimsiyor. Fakat sizi asıl oynanıştan daha zevkli bir evre bekliyor, "Doğru zamanda doğru tuşa basma" kombinasyonları NB'in genelini kapsıyor. Kocaman düşmanları nasıl yere yığacağım diye düşünürken, pat diye ekranda tuş beliriyor ve başlıyorsunuz zamanlamayı tutturmaya. Ana oynanış ve tuş kombinasyonları arasında yakalanan denge ve geçişler gerçekten takdire şayan. Tek sorun bir süre sonra tamamen kendini tekrar etmesi. Yani, her bölümün mantığı aynı; düşmanları öldür, kombinasyonları uygula ve boss'u yen.

From Software bize karizmatik bir karakter yanında harika bir de Tokyo şehri sunuyor. Ama dövüşürken ne kadar haz alacaksınız bilemiyorum, çünkü bu tip bir oyun hiç yakışmayan türden düşmanlarla, envai çeşit böceklerle karşılaşmak sinir bozucu. Derseniz ki ben denemek istiyorum, o zaman böcek avlamanız daha eğlenceli olacaktır...
Yorumlar 30
MK Okuru
MK Okuru 19.09.2020 16:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×