1/2

Ninja Gaiden

Koray Gazezoğlu
Koray Gazezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Xbox konsolunda, gelmiş geçmiş en iyi action oyununa hazır olun
Platformlar XBox
Ninja Gaiden
  • Yapımcı - Yayıncı Tecmo - Tecmo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar Muhteşem grafikler, iyi tasarlanmış bölümler, gerçekçi animasyonlar, çok zengin hareketler
Eksiler Oyun biraz zor. Nadirde olsa yaşanan kamera problemi

Tecmo’nun 2002-E3’ünde, Ninja Gaiden’in Xbox için dönüş yapacağını duyurmasıyla, NES zamanlarından kalan Ryu hayranlığı, ortalıkta dolaşan video ve ekran görüntüleriyle yeniden gündeme gelmişti. Bir çok gecikmeden sonra nihayet 2 Mart 2004 günü hayranlarıyla buluşan oyun, gerçekten onca beklemeye değdi. Şimdi bir bakalım Ninja Gaiden nasıl dönmüş?

İntikamım acı olacak

Ryu, köyündekileri katledenleri unutmamış, bu yüzden intikam için amansız takibine devam ediyor. Elbette olay bu kadar basit değil, oyunda derin mevzular da var; ancak bunları anlatıp oyun zevkinizi kaçırmaya gerek yok diye düşünüyorum; ne de olsa kimse kitabı sondan okumaya başlamaz.

Nasıl bir oyun bu Ninja Gaiden? Aslında oyunu tek bir kategoriye koymak zor; aksiyon seviyorsanız kesinlikle tatmin olacaksınız, platforma bayılırım diyorsanız, bol bol “oooh, vaaay” dedirten hareketler göreceksiniz; RPG’ye meraklıysanız, ilerledikçe öğreneceğiniz hareketler, kazanacağınız silahlar bulacaksınız; kısacası oyunda her zevke uygun bir yan mutlaka var.

Oyun gerçekten hızlı ve zor; haliyle kontrollerin de rahat olması gerekiyor. Kontroller böyle bir oyuna ancak bu kadar uygun yapılabilirdi; ilk anlarda zorlansanızda kısa sürede alışıyorsunuz kontrollere ve en zor komboları dahi kolayca yapar hale geliyorsunuz. 

Kombolar, silahlar ve hatta büyü!

Ninja Gaiden düz bir aksiyon oyunundakinden çok, dövüş oyunlarındakine benzeyen bir savaş sistemine sahip. Oyunda çok çeşitli silahlı ya da silahsız kombolar yapabiliyorsunuz. Tabii düşmanlarınıza karşı sadece kılıç ve benzeri silahları kullanmak zorunda değilsiniz; Ninpo denen büyünüzü ya da uzak mesafeden saldırılar yapmanızı sağlayan yayınızı da kullanabilirsiniz. Üstelik düşmanlarınızı öldürme şeklinize göre kazandığınız power-up’larla yeni silahlar alabilmeniz ya da zaten sahip olduğunuz silahları upgrade edebilmeniz mümkün. 

Kamera sistemi ve bazı oyun özellikleri

Oyunda kendinizi, zıplarken, Prince of Persia’daki gibi duvarlardan koşarken, tellerden asılırken ve hatta yüzerken bulacaksınız. Hazine sandıklarını arayıp, çeşitli büyüler ve silah yükseltmeye yarayan parçalar bulmaya çalışacaksınız, kimi zaman, bir koridorda mızraklardan, devrilen sütunlardan kaçacaksınız... Dolayısıyla oyun böyle hareketli olunca kamera, oyundaki en önemli unsurlardan biri olup çıkıveriyor. Ninja Gaiden’de kamera kontrolü sizde değil, sadece sağ trigger ile görüntüyü merkezleme şansınız var; ama bunun sebebi basit, bu kadar hızlı bir aksiyon oyununda kamera kontrolü sizde olsaydı sonuç felaket olabilirdi. Gerçi kamera ara sıra problem yaratsada, sistem bu oyuna en uygun şekilde yapılmış.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×