1/2

Oblivion: Knights of the Nine

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Bir eklentinin marifetleri nelerdir? Cevap arıyoruz
Platformlar PC
Oblivion: Knights of the Nine
Merlin Puanı 85
Artılar Yeni ana görev, yayınlanan en büyük eklenti
Eksiler Tecrübeli oyuncular kısa sürede bitirecektir
İyi oyunların genel özelliklerinden biri, kendini geliştirmesi yani eklenti ve mod yapımlarına izin vermesidir. Mesela bu konuda aklıma gelen ilk örnek Half Life ve Quake 3 Arena. İlk Half Life’ı iyice yalayıp yutmuşken, sadizm isminde ilginç bir mod’unu oynamıştım. İşin diğer güzel yanı sadece Multiplayer olarak değil, kendine has bir senaryo kısmı da vardı. Gerçi bildiğimiz türde bir mod da değildi. Gerçek anlamda psikopatlıktı. Bunun dışında ralli, futbol maçı yapmak gibi daha enteresanlarını da oynamıştım. Quake 3’te de karakterlerin birer yarış arabasına dönüştüğünü ve aralarında Deathmatch yaşadığına tanık olmuştum. Bunun dışında mı? Quake 1’den hatırlarım kendi haritalarımızı kendimiz yapmamız.

Bir yapımın grafikleri, oynanışı, sistem ihtiyacı, senaryosu, atmosferi ıvırı zıvırı iyi yönleri olmasına rağmen; artı bir özellik kendinin sürekli gelişmesine izin veriyorsa, tadında yenmez. Neverwinter Nights’ın ilki beni sabahlara kadar bilgisayar başında tutmuş, ender oyunlardan biridir. Ancak bunu yapan sadece kendi orijinal senaryosu değildi, oyuncuların yaptıkları ek görevler ve harika Multiplayer kısmıydı. Bilgisayarımda her daim yüklüdür, eskisi kadar sık olmasa da, arada sırada girer bir bakarım.

Savulun

Bethesda ve Elder Scrolls ekürisini artık duymayan kalmamıştır. Biri yapımcı, diğeri ise onun oyun serisi. Elder Scrolls’un son üyesi Oblivion, birçok sitede 2006’nın en iyi RPG’si olarak seçildi. Hatta sadece RPG olarak değil, yılın en iyi oyunu ödülü Oscar’ını bile kaptı. Gerek oyun yapısı olsun, gerek grafikleri, müzikleri tüm ayrıntılarıyla oyuncuları büyülemişti. Gerçi benim için Morrowind’teki özgürlük, Oblivion’da biraz daha kısıtlanmış hale gelmişti. Bu kendim için böyle, ama başkaları için değil. Konumuza geri dönersek bu şaheseri çoktan bitiren, yalayıp yutmuş olan, halen oynayan veya yeni başlayacaklarımız var. Böylesine bir klasik tabii ki, kendi başına gitmez. Herkes bir ek görev paketi beklerken, Oblivion kendinden öncekiler gibi eklentileri destekliyor ve ek görev paketi yerine eklentilerle şu ana kadar karşımızda durdu. Kah atımıza zırh taktırdık, kah yeni silahları dahil ettirdik. Şu ana kadar hep ucuz fiyatla üç beş eklenti Oblivion’a geldi. Ancak biz bunların tam tadına varamadan uçtular.

Nova? Süper Nova?

Güneşimiz “Süper Nova” patlaması yapamayacak. Bunun nedeni olarak da, o denli büyük bir yıldız olmamasından kaynaklanıyor. Ancak yapacağı patlamanın da ufak olacağı anlamına gelmiyor. Knights of the Nine, aslında belirttiğim bu uç örnek gibi (Ne örnek ama). Bir ek görev paketi değil, oyunu değiştirecek çok önemli köklü değişiklikler veya yenilikler yapmıyor. Ancak şu ana kadar yayınlanan en büyük eklenti özelliğini taşıyor. Yani öncekilere göre daha büyük ve ekstrası daha fazla.

Knights of the Nine asıl oyuna bir adet ana görev ekliyor. Ancak bu görevi yapmak için zincir halkalarını resmen iç içe geçirmeniz lazım. Çünkü eklentiyle gelen Quest’i tamamlayabilmek için, ayrı ayrı başka parçaları yerine getireceksiniz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×