ODTÜ ve TOGED’in yeni projesi oyun sektörünü güçlendirmeyi hedefliyor

ODTÜ ve TOGED’in yeni projesi oyun sektörünü güçlendirmeyi hedefliyor

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 8.03.2020 - 12:10
Türkiye çapında eğitim faaliyetleri ve tüm firmaların faydalanabileceği tasarım merkezleri, motion capture ve ses stüdyoları kurulması hedefleniyor

Odtü ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) yeni bir iş birliği ile oyun sektörü için önemli bir duyuruya imza attı. Bu yeni proje kapsamında tüm firmaların faydalanabileceği tasarım merkezleri, motion capture ve ses stüdyoları kurulması hedefleniyor. Konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

ODTÜ ve TOGED’in yeni yrojesi oyun sektörünü güçlendirmeyi hedefliyor

Geçtiğimiz yıl yaratıcı endüstrilere destek olmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen Yaratıcı Sektörler Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler açıklandı. Program çerçevesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) proje ortaklığı ile hayata geçireceği Yaratıcı Endüstrilerin Ortaya Çıkışı ve Ekonominin Yenilikçi Teknolojilerle Dönüştürülmesi: Oyunlar, Giyilebilir Kumaşlar ve Yeni Nesil Film Yapımı adlı projesi de desteğe layık görüldü.

“Yaratıcı Endüstriler”e Toplam 19,2 Milyon Avro Destek

Yaratıcı Sektörler Programı ile “Yaratıcı Endüstriler” başlığı altında Kütahya, Ankara, İzmir ve İstanbul’da 5 farklı proje aracılığıyla pek çok KOBİ, girişimci ve araştırmacı 19,2 milyon Avro tutarındaki bütçeden faydalanabilecek. Söz konusu projeler endüstriyel tasarım, oyun ve animasyon teknolojileri, dijitalleşme ve yaratıcılık ekosisteminin oluşturulması ve geliştirilmesi gibi alanları kapsıyor. ODTÜ tarafından geliştirilen proje ise oyun geliştirme, giyilebilir teknoloji ve sinema sektörlerini hedefliyor.

ODTÜ ve TOGED’in yeni projesi oyun sektörünü güçlendirmeyi hedefliyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu projede Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) yanı sıra ODTÜ TEKNOKENT ve Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM), Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara Ticaret Odası ve Moda Tasarımcıları Derneği de proje ortağı olarak yer alacak. Projenin koordinasyonunu ise ODTÜ GİSAM üstlenecek.

Proje yaratıcı sektörlerde faaliyet gösteren girişimlerin desteklenmesini hedeflerken, eğitim faaliyetleri ile insan gücü gelişimine de destek olacak. Ayrıca bu kapsamda tasarım merkezleri, motion capture ve ses stüdyoları gibi destekleyici teknik merkezler de hayata geçirilebilecek. Böylece oyun sektörümüzün küresel alandaki rekabet becerisinin artırılması amaçlanıyor. Hâlihazırda ODTÜ çevresinde oluşmuş olan güçlü ekosistem ve tecrübeli ekip sayesinde sonuç odaklı ve organize bir çalışma yürütülmesi hedeflenirken projeye ilişkin detaylar önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 27.01.2021 15:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.03.2020 15:14
Yav erken oldu ne gerek vardı bi 2050 yi bekleselerdi
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×