Örümcek Kraliçe'nin Savaşı: Dağılma

Onur Aşçı
Onur Aşçı 3.06.2010 - 12:31
"Sanırım yeni bir büyüuzmanlığı keşfettim" dedi büyücü. "Pedomansi-ayak büyücülüğü."
Kitap: Örümcek Kraliçe’nin Savaşı Serisi Kitap I - DAĞILMA
Özgün adı: War of the Spider Queen Book One: Dissolution
Yazar: Richard Lee Byers
Yayıncı: Wizards of the Coast / Arkabahçe Yayıncılık-Türkiye
Sayfa sayısı: 290

“Kötülük de,tıpkı kaos gibi,Yaratı’nın başlıca kuvvetlerinden biridir,
engin dünyanın makrokozmosunun ve bireysel ruhun mikrokozmosunun
bir tezahürüdür. Kaosun ihtimale ve hayalgücüne yükselme imkanı tanıdığı
gibi,kötülük de gücü ve iradeyi besler. Onlara,hüküm altına atına alma,öldürme,
çalma ve aldatma olanağı tanır. Hiçbir pişmanlık hissi olmadan,kendilerini daha
iyiye götürmek için gerekli olan neyse onu yapmalarını sağlar…”.


Kara Elfler’i Unutulmuş Diyarlar’ın en kendine has ve en meşhur ırkı olarak biliriz. Kuşkusuz bundaki en büyük pay , Drowlar üzerine özellikle yoğunlaşan Elaine Cunningham ve R.A.Salvatore gibi yazarlarındır. Özellikle Salvatore ustanın kaleme aldığı Dark Elf Trilogy (Kara Elf Üçlemesi,Arkabahçe Yayıncılık) dünyada ve ülkemizde Drowları fantastik edebiyat okuyucusuna sevdirmiştir. Fantazya Alemi Drizzt Do’urden gibi inanılmaz karakterler kazanmış ve inanılmaz ilgiye kayıtsız kalamayan birçok yazar “Drow” akımına kapılmıştır.İşte bu akımın son ürünü “Örümcek Kraliçe’nin Savaşı” serisi ve ilk kitabı “Dağılma”…

Drowlar Diyarların en korkulan yaratıklarından olmuşlardır her zaman. Faerun üzerinde entrika,kaos ve vahşet denildiğinde, en kötü senaryoların içinde çoğu zaman Drowlar yerlerini alır. Ancak daha da kötü bir senaryo vardır ki o da Drowların kendi içlerinde büyük çapta hesaplaşmalarıdır. Drowların gelmiş geçmiş en trajik zamanlarını Richard Lee Byers “Dağılma” kitabı ile başlatmış. R.A.Salvatore önderliğinde kaleme alınmaya başlanan Örümcek Kraliçe’nin Savaşı serisinin dilimize çevrilen tek kitabı aynı zamanda.

Menzoberranzan;kötülüğün,kasvetin ve vahşetin başkenti, tanıdık drow şehri. Kitabımız hepimizin yakından tanıdığı Menzoberranzan şehrinde geçiyor. Başkahramanımız ise genç bir Sorcere üyesi,Pharaun Mizzrym. Aslında başkahramandan söz ederken bu noktada birparantez açmamız gerekecek. Zira her ne kadar Pharaun protagonist karakter gibi gözükse de,kitabı okuyunca sizin de anlayabileceğiniz gibi birçok kahramanımız mevcut kitapta. Bunlar arasında ünlü Triel Baenre,Gromph Baenre gibi yakından tanıdığımız karakterler de var, yani tanıştığımız Greyanna Mizzrym gibi güçlü karakterler de. Kitabın konusuna gelirsek…Kitap hemen fark edilebilecek bir kaos havasında başlıyor. Menzoberranzan’ı çevrelemiş kasvet ve kaos gün gibi ortada. Rahibeler kutsal büyülerini kullanamıyor,grup grup erkek drowlar evlerini terkediyor ve aşağıyaratıklar ayaklanmaya başlıyor. Hikayemiz kaçak erkek drowlar meselesi ile başlıyor ve Pharaun ile arkadaşı Melee-Maghtere ustası Ryld Argith bu noktada hikayeye “kaçakların kaynağını araştırma”görevi ile dahil oluyor. Hikaye boyunca drowlara özgü her nevi entrika ve dehşet ile yüzleşiyoruz. Ancak hiçbirisi giderek yükselen tempo eşliğinde açığa çıkan gerçekler karşısında bizi etkileyemiyor. Hikaye ilerledikçe çeşitli ipuçları ile drowların ne ile karşı karşıya olduklarının ortaya çıkışına adım adım yaklaşıyoruz. Önce Lloth’un drowları terk ettiği düşüncesi yüzümüze çarpılırken,daha sonra belki de drowlar için daha büyük bir tehlike arzeden İlitiliç (bildiğimiz illithid ve lich kelimelerinden türetilmiş , bkz. Türkçe’ye yeni bir kelime daha..) Syrzan ile tanışıyoruz. Daha fazla ipucu vermek istemiyorum zira kitap zevkinizi fazlasıyla baltalayacaktır. Kitap öyle bir noktada bitiyor ki, -tadı damağında kalmak- deyiminin bu tür anlar için türetildiği aşikar.

Arkahçe yayıncılık bu ülkede fantastik edebiyat adına çok büyük adımlar attı ve atmaya da devam ediyor.Dağılma,yayınevinin çıkardığı üstünde en özenle durulmuş kitaplardan biri. Kitabı Türkçe’ye kazandıran Can Ayas’ı da kutlamak gerekir bu noktada. Kapakta kullanılan lokal lak tabaka artık lokallikten çıkmış ve tüm kapağa yayılmış vaziyette. Ayrıca Arkabahçe’nin yeni Unutulmuş Diyarlar logosunu kullandığı ilk kitaplardan biri. Serinin ikinci kitabı Ayaklanma yakında piyasaya çıkarılmaya hazırlanırken Dağılma’ya bir göz atın derim. Kesinlikle tavsiye edilir. Sizi bilmem ama, ben Pharaun’u çok sevdim…

“Sanırım yeni bir büyüuzmanlığı keşfettim” dedi büyücü. ”Pedomansi-ayak büyücülüğü.”
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2021 10:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
Örümcek Kraliçe'nin Savaşı: Dağılma

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×