OutRun2006: Coast 2 Coast

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Yarış efsanesi OutRun, makyajlanmış haliyle yeniden karşımızda
Platformlar PC
OutRun2006: Coast 2 Coast
  • Yapımcı - Yayıncı SUMO Digital - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 79
Artılar Yeni ve eğlenceli oyun mod'ları. Hız ve adrenalin dolu yüksek tempo.
Eksiler Düşük yapay zekâ. Grafikler günümüzün gerisinde.
Tüm dünyada bir geçmişe dönüştür, almış başını gidiyor. Gerek sinema gerekse oyun sektöründe olsun, zamanında büyük başarı yakalamış temalar yeniden derlenmiş halleriyle yine insanların karşısına çıkıyor. Oyun dünyasının unutulmaz yarış oyunlarından olan OutRun da bu akımdan nasibini aldı ve uzun bir aradan sonra tekrar karşımıza çıkıverdi.

Geçmişe yolculuk

Bilenler bilir OutRun gerçekçilik sunmayan, sadece hız ve adrenalin tutkunu insanlara hitap eden bir yarış oyunudur. Bildiğimiz yarışlardan farklı olarak, sadece zamana karşı yarışılan, her 60 saniyede bir yol ayrımı ile farklı pistlere dönüşen bir yarış stili sunar. Her yol ayrımında sol taraf kolay, sağ taraf ise zor olan yola devam eder. Bölümleri istenilen sürelerden daha kısa zamanda tamamlamamız halinde bir sonraki pist süresine bu artan kısım eklenir, böylece sonlara doğru yaklaşırken zorlu pistler için avantaj sağlanmış olunur. Yol ayrımlarının ardında bir evvelki ile hiçbir benzerliği olmayan bambaşka bir piste ulaşırız. Pistleri tamamlarken vereceğimiz kararlar doğrultusunda beş farklı oyun sonuna da ulaşabiliriz. Aynı yarışı birden fazla oynasak dahi yol ayrımlarında farklı ihtimalleri seçersek, on beş farklı pistte yarışabiliyoruz. OutRun’u tekrar oynanabilir kılan bir numaralı özellik de bu zaten.

Eski oyuncuların bildiği üzere OutRun’da sadece kırmızı Ferrari’miz ve yanımızdaki sarı saçlı sevgilimiz ile yollara koyulurduk. Yeni versiyonda ise oyun süresini arttırmak adına yeni mod’ları, yeni araçlar ve puan biriktirerek sahip olacağımız özellikler eklenmiş. Oyuna başladığımızda sadece iki eski Ferrari modelini, Dino 246 GTS ve 365 GTS/4 Daytona’yı kullanabiliyoruz. Ancak gerekli puanları topladıkça satış ekranındaki o görkemli Ferrari’lere de eninde sonunda sahip olabiliyoruz.

Coast 2 Coast, eski ve yeninin güzel bir karışımı aslında çünkü içinde unutulmaz OutRun oyununun özelliklerini, hatta müziklerini taşıyor. Diğer taraftan ise yepyeni mod’ları ile günümüz kullanıcılarına hitap etmeye çalışıyor. Eski yarış sistemini zaten biliyoruz, ancak yeni eklenenler ise oldukça eğlenceli. Söz gelimi kız arkadaşınızı etkileme yarışları var ki, daha evvel hiçbir yarış oyununda hissetmediğiniz adrenalini ve heyecanı yaşıyorsunuz. Bu bölümde hem zamana karşı yarışarak bitiş çizgisine en kısa zamanda ulaşmaya çalışıyor, hem de kız arkadaşımızın isteklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Sevgilimizin istekleri ise, diğer arabalara çarp, araçları solla, yolun ortasındaki koca deniz topunu yuvarla veya araçların arasında geç gibi absürt ve çılgın hareketler olabiliyor. Her isteği yerine getiriş başarımıza göre de bölüm sonu notları alıyoruz ve hepsi toplanarak bize genel bir puan veriliyor. Açıkçası hem zamana hem de isteklere göre yarışmak zor ve oyuna iyice alışmadan bu kısmı başarmak kolay olmuyor.

Yapay zekâ yerlerde

OutRun serisinin arcade havasını abartılı renkler ve yansımalar ile birleştirerek görsel açıdan başarılı bir görünüm sunmuşlar. Her bölümün farklı yapısı kendini tekrar etmeyen bir yarış stili sunuyor ve her pistin çevresi görsel güzelliklerle dolu. Ses ve müzik konusunda ise eski oyunun müdavimleri çok memnun kalacaklardır çünkü hem Commodore zamanının orijinal müzikleri, hem de onların yeniden derlenmiş halleri bulunuyor. Yarışların zorluğu ve yapay zekâ seviyesine baktığımızda ise, oyunun sınıfta kaldığını söylemeliyiz. Yıllar evvel kullanılan sistem aynen aktarıldığı için rakiplerimiz son derece basit ve standart hareketlerle ilerliyorlar. Mesela bir bölümde beş arabaya karşı yarışıyorsanız tüm araçlar konvoy halinde ilerliyorlar ve yarışın başından sonuna kadar aralarında bir geçiş gözlenmiyor.

Eğer Coast 2 Coast’ı günümüz yarış simülasyonları ile kıyaslama yoluna giderseniz tabii ki başarısız olduğu kanısına varırsınız, ancak yapımcıların orijinal OutRun temasını yeniden hayata geçirme düşüncesini benimserseniz, gayet başarılı olduğunu görürsünüz. Sonuç olarak eğer sizler de eski OutRun’ı tekrardan yad etmek isterseniz, Coast 2 Coast’un yeni ve eğlenceli oyun mod’ları ile unutulmaz bir keyif yaşayabilirsiniz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
OutRun2006: Coast 2 Coast

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×