1/3

Oynanması Gereken Macera Oyunları #1

Rafet Kaan Moral 4.08.2014 - 10:52
Nostaljik bir maceraya hazır mısınız?
Oyun piyasasında aşağı yukarı otuz sene geriye gidersek, soldan sağa ilerleyerek oynadığımız 2D oyunların dışında başka bir oyun türünün de piyasayı kasıp kavurduğunu görürüz. Özellikle LucasArts (o zamanki adı ile LucasFilm) ve Sierra adlı yapımcıların çıkardığı bu oyunlar baş tacı ediliyordu. Bu oyunlara adventure games (macera oyunları) deniliyordu ve görselden ziyade kafa çalıştırmanın ön planda olduğu bu oyunlar 80’li – 90’lı yıllarda altın yıllarını yaşamıştı.

Oynanması Gereken Macera Oyunları #1
90’lı yılların ortalarından itibaren 3D grafik motorları büyük bir ilerleme kaydetmeye başladı ve macera oyunları da tahtını aksiyon yüklü yeni nesil yapımlara bırakmaya başladı. İmleç ile karakter ilerletmenin yerini “WASD” kombinasyonu, bulmaca çözmenin yerini de kurşun sıkmak aldı. Yeni nesiller bu oyunları çok sevdi ve 70’li yıllardaki sadece metin tabanlı olarak başlayan macera oyunları arka plana itildi ve şu an bile hala oradalar.

Aksiyon odaklı yapımları elbette bizler de sevdik ve birçoğunu soluğumuzu tutarak bitirdik. Lakin ilk göz ağırımız olan, grafiğin değil senaryonun ön planda olduğu macera oyunlarını da asla unutmadık. Yukarıda da bahsettiğim gibi macera oyunları günümüzde oyun piyasasında en az popüler olan tür. Özellikle ülkemizde bu tarz oyunlar çok küçük bir kesime hitap ediyor ki bunun en büyük sebebi de dil sorunu. Bir Call of Duty oynayabilmek için yabancı dil gerekmez ama bir macera oyununu oynayabilmek için, macera oyununun ana damarı olan hikâyeyi anlayabilmek için İngilizce şart. Bu yapımlarda ne olup bittiğini anlamadığınız vakit kralı da gelse asla zevk alamaz.

Oynanması Gereken Macera Oyunları #1
Günümüzde birçok macera oyunu Kickstarter desteği ile ayakta kalmaya çalışıyor ve bir yandan bu durum için hüzünlensek de bir yandan da kampanyası başarılı geçen birçok yapımı görünce de türü sevenler tükenmemiş diyerek seviniyoruz. Buna güzel bir örnek olarak Broken Sword’un beşinci oyununu biliriz. Türe aşina olanlar bilir, Broken Sword serisi özellikle ilk yapımı ile macera oyunları dünyasında büyük bir öneme sahiptir ve Kickstarter destekli çıkan beşinci yapım da bir hayli başarılıydı.

Bu makale serisinde macera oyunlarını genel olarak ele almaktan ziyade bu tarzın ilk örnekleri sayılabilecek veya yeni bile çıkmış olsa o tarzda geliştirilmiş “Old School” yani eski tarz – nostaljik yapımları tanıtacağım. İster yeni olsun, ister eski bu macera yapımları nostaljik havaları ile bir macera oyunu tutkunu tarafından mutlaka oynanması gereken yapımlar diye düşünüyorum. Ünlü bir yapımcı firmanın sahibi “bir oyunun yüzde altmışını grafik oluşturur” demişti ve en son okuduğumda bu firma krizdeydi… Bu tezin herhalde aksini ispatlayan en güzel örneklerden birisi Minecraft olur. Neyse, konuyu fazla dağıtmadan söylemek istediğim bana göre bir oyunun yüzde altmışı hikâyedir, atmosferdir ve oyuncusuna aktardığı duygudur. Ve ister inanın, ister inanmayın en güzel hikâyeler daima macera oyunlarında bulunur.