1/2

Oynanması Gereken Macera Oyunları #8

Rafet Kaan Moral 29.09.2014 - 16:00
Bir macera hiç bu kadar sürükleyici olmamıştı
Nostaljik macera oyunlarını konu alan Oynanması Gereken Macera Oyunları’nın son bölümünü finale yaraşır bir seri ile yapmaya karar verdim. Bu yüzden de kuralları biraz esneterek nostaljik değil de oynayan herkesin gönlünde taht kurmuş bir macera oyunu ile yapmayı uygun gördüm. İlk oyunu 2002 yılında ve devamı 2004 yılında çıkan bu eşsiz serüven, birçok macera oyunu tutkununun mutlaka en iyi ilk üç macera oyunlarından birisidir. Atmosferi, karakterleri ve çıktığı döneme göre harika arka plan grafikleri ile büyük küçük herkesin favori macera oyunu olan bu serinin adı tahmin edebileceğiniz üzere unutulmaz Syberia serisi.

Oynanması Gereken Macera Oyunları #8
Syberia serisinin yaratıcısı Belçikalı çizgi roman yazarı ve oyun geliştiricisi Benoit Sokal. Şüphesiz Syberia serisi ile asıl ününe kavuşan Sokal’ın ilk göz ağrısının adı Amerzone. 1999 yılında çıkan bu macera oyunu birinci şahıs bakış açısından (kısaca bildiğimiz FPS) oynanıyordu ve eşsiz atmosferi ile herkesin takdirini toplamıştı. Zaten üç yıl sonra da Syberia ve ondan iki sene sonra çıkan devam oyunu Syberia 2 ile Amerzone’un da üstüne katarak Benoit Sokal adeta macera oyunlarına yeni bir boyut kazandırdı. Benoit Sokal’ın imzası olmasa da başka ünlü macera oyunlarına sahip Fransız oyun yapımcısı Microids (en başarılı örneği Still Life) için o dönem işler yolunda gidiyordu diyebiliriz. Syberia serisinden sonra ise Benoit Sokal kendi oyun firması White Birds Productions’u birkaç arkadaşı ile kurmaya karar verdi ve Paradise (2006), Sinking Island (2007), Nikopol: Secrets of the Immortals (2008) adlı yapımları piyasaya sürdüler. Bu üç macera oyunu da fena yapımlar değildi ama bir şeyler de eksikti. Syberia oyunlarındaki o büyülü atmosfer, içine hapseden mekânları, o tat maalesef bu yapımlarda yer almıyordu. Akabinde duyurulan Aquarica adlı yapımın iptalinden sonra da White Birds Productions için işlerin iyi gitmediği çok geçmeden fark edildi ve birkaç Nintendo DS ile iPhone/iPad için çıkarılan yapım dışında yeni bir macera oyunu gelmedi. Derken 2011 yılında yapımcı şirket kepenkleri indirdiğini duyurdu. Peki, Benoit Sokal şimdi ne yapıyor? Buna yazımın sonunda değineceğim.

Oynanması Gereken Macera Oyunları #8
Benoit Sokal’ı bu denli üne kavuşturan, macera oyunlarının level atlamasını sağlayan Syberia’nın konusu neydi? Tüm macera Amerikalı Avukat Kate Walker’ın çalıştığı şirket tarafından Fransa’nın uzak bir köşesindeki küçük bir kasabaya gönderilmesi ile başlıyor. Kate’in buraya yollanma amacı oyuncak robotları (automaton) ile ünlü bir oyuncak fabrikasının devir işlemini sonuçlandırmaktır. Fabrikanın sahibi Anna Voralberg, robotlarına rağbet azaldığı ve fabrikanın mali durumu kötüleştiği için yüz yıllık şirketi devretme kararı almıştır. Kate, küçük kasabaya vardığında yakın bir zamanda Anna Voralberg’in vefat ettiğini öğrenir. Dolayısıyla devir işlemleri çıkmaza girer çünkü devir işleminin tamamlanması için Anna’nın imzası gerekmekteydi. Yapacak bir şey olmadığı için Amerika’ya geri dönmeye hazırlanan Kate’in planları Anna’nın bıraktığı son mektubu ile altüst olur. .Mektupta Anna’nın uzun yıllar önce ölmüş olduğu sanılan kardeşi Hans Voralberg’in Sibirya’da bir yerlerde yaşadığı yazmaktadır. Yani oyuncak fabrikasının varisi olarak yeni sahibi Hans’tır ve artık onun imzası gerekmektedir. Kate’in şirketi de masraftan kaçınmayarak Kate’i Hans’ın peşine düşmesi için görevlendirir. İlk olarak isteksizce bu yeni göreve, sonradan fark edeceği üzere yeni bir maceraya başlayan Kate, aslında hayatının yolculuğuna çıktığının farkına çok geçmeden varacaktır.

Oynanması Gereken Macera Oyunları #8