Oyun fiyatları artmaya devam ediyor! Sonu nereye varacak?

Oyun fiyatları artmaya devam ediyor! Sonu nereye varacak?

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 26.09.2018 - 11:16
God of War ve Detroit oyunlarına da zam geldi

Oyun oynamak, hele ki yeni çıkan oyunları oynamak ülkemizde uzun bir süredir lüks. Hem katma değer anlamında hem de özel tüketim vergisine tabi olmasıyla oyun fiyatları aslında her zaman ülkemizde yüksek olmuştur. Son aylardaki döviz artışı ise oyun fiyatlarını bildiğiniz gibi iyice yukarılara çıkardı. İşte bu fiyat artışının son kurbanları God of War ve Detroit Become Human oldu. 

Oyun fiyatları artmaya devam ediyor

Geçtiğimiz dönemlerde indirime giderek 149 TL'ye düşen God of War ve 119 TL'ye  kadar düşen Detroit Become Human'ın fiyatlarına zam geldi. İndirimli fiyatlarından sonra 299 TL olan standart fiyatına dönen her iki oyunun fiyatı da arttırıldı. Tıpkı Spider-Man'de olduğu gibi God of War ve Detroit Become Human'ın fiyatları da 469 TL'ye yükseldi. 

Oyun fiyatları artmaya devam ediyor! Sonu nereye varacak?

Öte yandan PSN fiyatlarında bu artış yaşansa da kutulu versiyonlarda hala büyük bir değişim söz konusu. Örneğin PSN'de 469 TL olan God of War, Teknosa'da 359 TL, Hepsiburada gibi sitelerde ise 199 TL'ye kadar bulunabiliyor. Hepsi Sony mağazasında ise oyunun fiyatı 249 TL olarak gözükmekte.

Açıkçası genel duruma baktığımızda oyun fiyatlarında an itibari ile büyük bir kaos söz konusu olduğunu düşünüyorum. Çok farklı fiyatlandırmalar, fiyat artışları, büyük indirimler derken tüketicinin, yani oyuncuların kafası da doğal olarak iyice karışmış durumda. Yine de gidişata bakacak olursak, oyun fiyatlarının bu seviyelere kadar yükselerek (400 TL - 500 TL) standart hale geleceğini de tahmin etmek zor değil. Buradaki en büyük çıkmaz ise ülkeye özel fiyatlandırma yapılamaması. Çıkmaz diyorum çünkü bu şekilde fiyat düşüşlerinde farklı bir çıkmaz yaşanıyor ve bu durum FIFA 19 örneğini akıllara getiriyor. FIFA 19'un fiyatı yapılan bir hata sonucu 209 TL'ye düştüğünde Reddit'te başlıklar açılmış ve birçok oyuncu bu sayede oyunu 59 Euro yerine 28 Euro'ya almıştı. 

Bu noktada en azından kısa vadede bu durum devam edecekmiş gibi duruyor. Fakat uzun vadede, oyun olgusunun ve oyunculuğun devam edebilmesi için bir önlem almak şart. Sonuçta bu ürünler dışarıdan geliyor, bu dalgalanmalardan dolayı nasıl olacağını, nasıl bir bürokrasinden geçilmesi gerektiğini bilemiyorum ama hem devlet hem de yetkililer nezdinde olayın en azından bir standarta bağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Oyun fiyatları artmaya devam ediyor! Sonu nereye varacak?

Olay gördüğünüz gibi baya karışık, toparlamak gerekirse bazı firmalar, bazı oyunlarda fiyatlarını hala düşük seviyelerde tutabilse de Call of Duty: Black Ops 4, Devil May Cry 5 ve Resident Evil 2 Remake gibi oyunların fiyatından dolayı, AAA dediğimiz oyunlarda gidişatın nasıl olacağını net bir şekilde görebiliyoruz.

Bunun yanı sıra Kingdom Hearts 3 gibi bazı önemli oyunların fiyatları ise hala 209 TL olarak gözüküyor. Yani bir oyunu çıktığı gibi oynamak istiyorsanız ve kalitesinden eminseniz ön sipariş için bu tarz oyunların takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer taraftan asıl tavsiyem ise oyunları en azından bütçeniz uygun değilse çıktığı gibi oynamaktansa, indirim dönemlerini beklemek ya da biraz daha geç oynamanız yönünde.

Yorumlar 57
MK Okuru
MK Okuru 26.01.2021 13:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2018 18:48
ücret fazlaysa türkçe dil desteği yapılsın o zaman oyunlara
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.09.2018 22:14
parası olan oynasın. Sanki çok elzem de.
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2018 17:21
elzem degilse otur evde tesbih sallayarak eglen kocum
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2018 13:43
Sony trolleri hemen ususmus buraya. Zamlari normal gostermeye calisiyorlar. Madem bu fiyatlardan satamazlarsa zarar edecekler. Steam, Microsoft enayimi indirimli fiyattan satiyor? Ayrica cikarlarsa ciksinlar turkiyeden. Ben amerikan psn den daha ucuza ayni oyunu alabiliyorsam ne anladin tr psn den.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.09.2018 15:51
İstikrar için, dindar nesil için oy veriaahgahahahahaha. Neyse artık korsana dönme vakti geliyor ülkenin tekrardan. Gaben'dan başka düşünen yok bizi.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2018 12:11
Dün saydırarak Forza Horizon 4 Ultimate aldım 370TL'ye.. MS amerika market alanında adamlar 99USD fiyat çakmışlar. TR fiyatı kesinlikle ucuz değil ama ülke bazlı fiyatlandırma yapmasa 600TL olacaktı. Donanım fiyatlarını zaten geçtim de yavaş yavaş kafana gore oyun almak da hayal oluyor.
KARTALIZMA
KARTALIZMA 27.09.2018 14:52
Neleri düşünür hale geldik. TL'nin değersizliğidir bu.
emc
emc 27.09.2018 09:35
Sanırım Xbox için aldınız?
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×