Oyun sektöründen Dünya Sağlık Örgütü'ne tepki

Oyun sektöründen Dünya Sağlık Örgütü'ne tepki

Hakan Hervenik
Hakan Hervenik 3.01.2018 - 14:43
Video oyunu bağımlılığını resmi olarak hastalık kabul eden Dünya Sağlık Örgütü'ne tepki ESA'dan geldi.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda Dünya Sağlık Örgütü, video oyunları başında çok zaman geçiren insanların veya sürekli oyun oynamak isteyen insanların video oyunu bağımlısı olduğunu ve bunun zihinsel bir hastalık olduğunu resmi olarak kabul etmişti. Hatta, son olarak 1990 yılında güncellenen Uluslararası Hastalıkları Sınıflandırma'nın 2018'de yayınlanacak olan yeni kitapçığının içerisinde video oyunu bağımlılığı ve tedavi yöntemleri de yer alacak.

EMA, Dünya Sağlık Örgütüne karşı

Şimdi ise EMA (Entertainment Software Association) yayınladığı bir yazıda Dünya Sağlık Örgütü'nden kararından dönmesini istedi. "Spor hayranları gibi oyuncular da, oyunları ile ilgilenmek ve zaman geçirmekten zevk almaktadır. Son 40 yıldır dünyada video oyunları mevcut ve iki milyardan fazla insan video oyunu oynamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü, araştırmalara göre video oyunlarının bir bağımlılık olmadığının farkında. Ama, video oyunlarını bir bağımlılık olarak kabul etmek, depresyon ve asosyallik gibi tedavi gerektiren mental sorunları önemsezleştirmektir. Biz, Dünya Sağlık Örgütün'den alınan bu karardan dönülmesini istiyoruz."

Şimdilik Dünya Sağlık Örgütü'nden konu hakkında bir açıklama yok. Ancak, yayınlanacak olan Uluslararası Hastalıkları Sınıflandırma kitapçığının 2018 ortalarında yayınlanacağını hatırlatalım. Belki de kararlarından dönerler.

Yorumlar 15
MK Okuru
MK Okuru 23.10.2020 02:36
Kalan Karakter : 300 Gönder
Anonim!
Anonim! 9.01.2018 04:32
Devletin Milletin yapacak göz atacak başka bir işi yok Oyunculara takar kafayı o kadar Katliam yapan her bir pisliği yapan yazmak istemiyorum yorum yayınlamama saçmalığı var şu sitede bunlar normal görülür ama şurada Kendince Oyun oynayıp kimseye zararı olmayan kendi eğlenip eğlendiren bireylere de akıl hastası- hasta derler.. ne diyeyim sizin HASTA olmadığınızdan ŞÜPHELİYİM.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.01.2018 11:04
Elbette video oyun bağımlılığı bir hastalık. Online oyunlara insanların binlerce saat harcaması hastalıktan başka bir şey değil aynı mastürbasyon bağımlıları gibi, zavallılar.
Anonim!
Anonim! 9.01.2018 04:24
11:04 başta bu sitede ne işin var senin anlamadım işsizlikten olsa gerek.
MK Okuru
MK Okuru 6.01.2018 07:09
Helal olsun adam bildiğin beni tarif etmiş. Ayrıca kendisini dünyayı kurtardığı için tebrik etmek istiyorum. Kahramanım!
warehouseman
warehouseman 4.01.2018 19:42
Kişi kendinden bilir işi demişler.
MK Okuru
MK Okuru 4.01.2018 17:42
Herkes kendi penceresinden bakar. Lutfen once başkalarına aciyacagina once kendine bak. Bilip bilmeden konusan muhalefetler.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.01.2018 22:48
2 Yıl bir şirkette çalıştım. GTA Online oyununu level 17'ye kadar günde 2 saat oynayarak geldim. O zaman zarfında beni inceleyen birisi oyun oynamayı seven birisi olarak nitelendirirdi. 6 aydır iş arıyorum şu anda aynı oyunda 80.seviyedeyim. Şimdi birisi incelese oyun bağımlısı der.
Kalan Karakter : 300 Gönder
sarmisak
sarmisak 3.01.2018 23:42
Online oyunlar hep daha fazla oyunda kal ve daha fazla harca diye kurulmuş sektörler zaten. Bağımlılık amaçlanan bir oluşumun bağımlılık ithamıyla anılması kadar normal bi şey yok.
Her oyun değil, her oyuncu değil ama bu bi hastalık. Savunmada saçma olmuş. Spor bağımlıları da hasta insanlar zaten. Kendisiyle zerre ilgisi olmayan, desteklenmesinde hiç bir çıkar yada mantık olmayan, kutsal bi şeymiş gibi para odaklı bi grup insana veya camiaya inanç duymak, bu uğurda eşiyle dostuyla tartışmak, cebindeki üç kuruşu harcamak fanatikliktir. Ve bu tanım bildiğim bi çok psikolojik rahatsızlık tanımından çok daha fazla hastalık kokar.
Aşırıya kaçan herşey hastalıktır ve kabul etmek gerekiyor ki son dönem oyun sektörü aşırılıklar üstüne ilerliyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.01.2018 16:57
Adamlar haklı kardeşim psikeolojim bozuldu rainbow six siege yüzünden özellikle de ranked sistemi diamond olabilmek için 3 gün boyunca pc nin başından kalkmadım sabah öğle akşam gece gündüz demeden mücadele ettim diamond oldum ve bir faydasını görmedim sadece squadıma gelenlere hava attım o kadar..
MK Okuru
MK Okuru 3.01.2018 22:52
:D oldun da ne oldu denilecek bir durum
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×