Oyunları bizi manyak mı yaptı?

Murat Oktay
Murat Oktay 22.11.2022 - 18:48
Kimi oyunlarda öyle sahneler oluyor ki monitörümü kırmak, hatta kusmak istiyorum. Tek yaptığı güzel zihnimizde bir delik açmaktan öteye gidemiyor.

Yıllardır hep aynı fikiri savurum: video oyunları zararlı değildir. Ancak... İşte asıl sorun bu "ancak" kelimesinden sonra başlıyor. Her şeyde olduğu gibi oyunlarda da bir sınır olması gerektiğine inanıyorum. Bugün bunun üzerine konuşmayacağım. Bizi delilik seviyesine taşıyan, rüyalarımıza giren yapımlardan bahsedeceğim. 

Manyak olmayabiliriz ancak pek normal de değiliz

Her oyunun kendine has bir derecelendirmesi var. Bunlar genç oyuncu arkadaşlarımızı korumak için getirilmiş standartlar. Derecelendirme doğru yapıldığı sürece de sonuna kadar uyulması gerektiğine inanıyorum. Ancak kimi oyunlar var ki derecelendirmesi en üst seviyede yapılmış olsa da aklı yerinde olan insanların bile sınırlarını zorlayabiliyor.

Oyun sektöründe her geçen gün yeni firmalar ortaya çıktıkça sektörde kalıcı yer alabilme şansı da iyice zorlaşıyor. Oyununuzun tanıtımını ne kadar çok yaparsanız yapın, yatırımınızın karşılığını almak daha zor bir hale geliyor. Biz oyuncular için iyi bir durum olsa da (daha doyurucu yapımlara sahip olabilme açısından), firmalar için zorlayıcı oluyor. Bu sebeple geliştiriciler de farklı yönlere başvuruyorlar. İç gıcıklakmak da bunların başında geliyor. Hiç beklemediğiniz bir anca yapmanız gereken bir hamle, hem oyuna hem de oyunlara bakış açınızı değiştirebiliyor.

Hepimizin keyifle oynadığı oyundan nefret ettiği bir an olmuştur. Benim de oldu elbette. Oyunu hiç beklemeden silmeme sebep olan sahneler hala aklıma geldikçe sinirlerimi bozuyor. Ancak düşünmeden de edemiyorum "Acaba o görevi tamamlasam ne olacaktı?". Yine de tekrar oyunu yükleyemiyorum. Kalıcı hasar bırakmış demek ki.

Manyak olmayabiliriz ancak pek normal de değiliz

Heavy Rain'i oynadıysanız konusunu bilirsiniz. Basitçe anlatmak gerekirse Origami Katili olarak bilinen kişinin son kurbanlarını kurtarabilmek içn zamana karşı verdiğimiz yarışı konu alıyor diyebilirim. Oldukça etkileyici sahneleri olan gerilim türündeki oyunda bir sahne vardı ki hala gözlerimin önünden gitmiyor. Katilin direktiflerinden biri olan elimizin parmağını kesme görevi... Testere, makas vs ile parmağınızı çatır çatır kesiyordunuz. Bu sahne hala sinirlerimi bozar. Hiç beklemeden çıkpbir daha da girmediğim oyunlardan biri olmuştu.

Bu örnekler arttırılabilir. Özellikle Mortal Kombat serilerinin Fatality sahneleri de çok sinir bozucu olmuştur benim için. Grafiklerin bu kadar gelişmediği dönemlerde biraz daha katlanabilir olsa da yeni teknolojiler ile bir nebze pisliğini çıkarttı firmalar. Hatta bunları övünür bir şekilde oyunun tanıtımında ortaya çıkartıp fragmanlaştırıyorlar bile.

Tabii işin bir de diğer yönü var. Bunlardan keyif alanlar. Kusura bakmayın ama hiç sizin yanınızda olamayacağım. Dead Space 2'deki göz ameliyatı sahnesinden keyif alıyorsanız yeniden bir düşünün derim.

Sanal bir dünyada geçiyor olsa da bazı oyunlardaki sahneleri gerçekten iç gıcıklayıcı ve gereğinden fazla abartılmış buluyorum. Sizlerin de bu örneklerde olduğu gibi "sinir bozucu" sahnelerden dolayı terk ettiğiniz oyunlar olmuştur. Bunu sadece şiddet olarak düşünmeyin. Kafamıza uymayan bir çok farklı bileşen oluyor. Yorumlarda bizler ile paylaşarak içinizi dökebilir, rahatlayabilirsiniz. Elbette terbiye sınırlarını bozmadan. :)

Yorumlar 25
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2022 08:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.11.2022 13:14
Yorumlara bak, fikre saygı duymayan zavallılar.Aynı fikirde olmasanız bile seviyenizi düşürerek doğru düzgün diyaloğu engelliyorsunuz.Sizle aynı ülkeyi paylaştığım için kendimden utanıyorum
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.11.2022 14:58
Murat hocam Callisto Protokol tam sana göre. Oynamanı tavsiye ederim:)

Şaka bir yana oyun sitelerinde özgün yazılar görmek benj memun ediyor.

bir ara oyun firmaları neden sapıklaştı? (ubisoft , blizzard taciz olayları) Bu konu hakkında fikirlerini merak ediyorum.

eski dostun ve çalışanın metin :)

----------------

Fikir için teşekkürler. Şu an başka bir konuya odaklandım. Ondan sonra buna eğilebilirim :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.11.2022 20:05
o zaman oynama. dead space 2 sanat eseriydi. bahsettiğin yeri zor geçtim güzel bir sahneydi. sonuçta dead space o sahneye kadar da normal bir oyun değildi. ama hiç bir şey seni o sahneye kadar rahatsız etmeyip o ettiyse orasını bir düşün.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.11.2022 04:21
git futbol oyunu dısında oyun oynama sen.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.11.2022 00:03
Oyunların normal bir beyin için yapacağı tek negatif etki, oyunda elde edilen sanal başarılarının beyni kandırması nedeniyle seratonin bombardımanı ve gerçek yaşamda motivasyon eksiklği.

geriye kalan tüm etkiler boomer safsatası, emoşinıl demıc!
Kalan Karakter : 300 Gönder
Oyunları bizi manyak mı yaptı?

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×